Pence, który brał udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powiedział, że Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych, "które utrudniły wymianę handlową".

 

Paweł Barnik, Konrad Bartuzel

Sprawdź  

Premier: czekamy na propozycję Brukseli i OECD

Premier Morawiecki pytany o to powiedział,  że rząd "czeka na rozwiązania zaproponowane przez Brukselę i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). "

- Planujemy wdrożyć taki podatek, który będzie zgodny z zasadami Unii Europejskiej, a jednocześnie z regułami OECD - zapowiedział. Dodał, że jest "determinacja, gotowość, żeby podatek cyfrowy stanowił np. źródło własne w ramach Unii Europejskiej". 

 - My wtedy przekażemy do budżetu naszą część, którą UE uzgodni na zharmonizowanym poziomie ogólnoeuropejskim- dodał. 

Prace? Poziom polityczno-wdrożeniowy 

Premier nie sprecyzował czy prace nad tą kwestią już się zaczęły, powiedział jedynie, że Ministerstwo Finansów prowadzi "prace analityczne w bardzo wielu obszarach". 

Czytaj: Polski podatek cyfrowy pod znakiem zapytania>>

- Ale prace na poziomie, że tak powiem, polityczno-wdrożeniowym zostały niejako scedowane na tym etapie na poziom UE. My dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane i wdrożymy takie, jakie będą obowiązywały w Unii Europejskiej - zapewnił. 

Biuro prasowe resortu informowało w lipcu, że Ministerstwo Finansów prowadziło prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych, a punktem wyjścia do przygotowania projektu ustawy stanowił projekt dyrektywy dotyczącej podatku od usług cyfrowych, zaproponowanej przez Komisję Europejską w marcu 2018 r.