CIT-14 po raz pierwszy do 31 lipca 2019 roku

CIT

Podatnicy CIT mają w tym roku nowy obowiązek. Na druku CIT-14 muszą wykazać przychody odpowiadające łącznej kwocie wypłat z tytułu odsetek oraz dyskonta, dokonanych od 1 stycznia 2014 r. do 30 czerwca 2019 r. Deklaracja dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego.

29.07.2019

MF konsultuje formy opodatkowania PIT i CIT

CIT PIT Małe i średnie firmy

Do 5 sierpnia można przesyłać do Ministerstwa Finansów opinie dotyczące projektu kolejnych objaśnień przepisów podatkowych. Tym razem chodzi o wybór formy opodatkowania oraz wprowadzone ostatnio zmiany w zakresie opodatkowania PIT i CIT.

29.07.2019

Dam koszty, sprzedam faktury VAT

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Oferujemy legalne faktury kosztowe, jesteśmy płatnikiem VAT, zakupione u nas dokumenty mogą Państwo zaksięgować i zmniejszyć należność podatkową. Nasza prowizja to 5 proc. kwoty brutto. Takie ogłoszenie znalazło się niedawno w naszej redakcyjnej skrzynce mailowej. Handel lewymi fakturami nadal kwitnie.

29.07.2019

Podatki dochodowe także z nową klasyfikacją

CIT PIT

Od stycznia przyszłego roku dla potrzeb podatków dochodowych będzie trzeba stosować nową wersję Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015). Zastąpi ona klasyfikację z 2008 r. Projekt nowelizacji przepisów opublikowało w piątek Rządowe Centrum Legislacji.

26.07.2019

Marian Banaś szefem NIK?

Finanse publiczne Finanse

Marian Banaś, obecny minister finansów, ma być kandydatem PiS na szefa Najwyższej Izby Kontroli. Wniosek o jego powołanie ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 31 lipca. Potwierdził to w piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

26.07.2019

Przepisy o zwolnieniu młodych z PIT pełne rozbieżności

PIT

Już od 1 sierpnia 2019 roku dochody młodych ludzi mają być zwolnione z podatku dochodowego. Pracodawców czeka jednak dużo pracy, bo przepisy przewidują dwa skrajnie różne modele rozliczania tego przywileju. W środę prezydent podpisał nowelizację ustawy.

24.07.2019

Urząd łatwiej zajmie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

Prawnicy Ordynacja

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania, które – w założeniu – mają pozwolić na automatyczną obsługę zajęć wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku dokonywanych przez komorników sądowych i inne organy egzekucyjne. Zostaną one odciążone od obowiązku wykonywania dodatkowych czynności. W rezultacie łatwiej będzie ściągać zaległe kwoty.

23.07.2019

Bitcoiny dłużej bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Finanse

Rząd planuje wydłużyć termin obowiązywania zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych transakcji związanych z bitcoinami. Chodzi tu o umowy sprzedaży lub zamiany walut wirtualnych. Odpowiednie przepisy będą przyjęte w trzecim kwartale tego roku.

23.07.2019

Wzory dokumentów elektronicznych TPR już gotowe

CIT PIT

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C). Wypełnione druki firmy muszą przekazać do organów podatkowych do końca września.

23.07.2019

Fiskus będzie mógł prowadzić ukryte kontrole

Ordynacja

Pod płaszczykiem czynności sprawdzających skarbówka będzie mogła prowadzić ukrytą kontrolę podatkową. Organy zyskają narzędzia pozwalające na precyzyjne określenie sytuacji podatnika. Wszystko przez to, że w ramach czynności sprawdzających będzie można przeprowadzać dowody. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowej ordynacji podatkowej. Pracuje nad nim Sejm.

22.07.2019

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dla gigantów cyfrowych

CIT PIT Prawo AI

Ministerstwo Finansów przypomina, że prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych świadczonych, m.in. przez Google, Facebook. Punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisję Europejskiej w tej sprawie. Najbliżej opodatkowania cyfrowych gigantów: jest Francja.

21.07.2019

Sejm za uszczelnieniem obrotu olejem opałowym

VAT Akcyza

System monitorowania drogowego przewozu towarów akcyzowych będzie rozszerzony. Nowelizację przepisów przyjął w piątek Sejm. Dodatkową kontrolą będzie objęty obrót olejem opałowym i napędowym, służącym do celów opałowych. Zmiany dotkną także stawek podatku akcyzowego.

19.07.2019

Obowiązkowy split payment od listopada

VAT

Rząd chciał, żeby firmy zaczęły obowiązkowo stosować podzieloną płatność w VAT tzw. split payment już od września br. Sejm zdecydował jednak w piątek, że przepisy w tym zakresie wejdą w życie 1 listopada br. Przedsiębiorcy proponowali, żeby było to dwa miesiące później. Zmiany dotkną też stawek VAT.

19.07.2019

Zwolnienie z PIT dla marynarzy nie tylko polskich statków

PIT

Sejmowe komisje finansów oraz gospodarki morskiej przyjęły w piątek rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT. Zakłada on zwolnienie z podatku dochodów marynarzy pracujących nie tylko na statkach pod polską banderą. Zmiana przepisów jest realizacją stanowiska Komisji Europejskiej. Ma zapobiec dyskryminacji pracowników statków z innych państw.

19.07.2019

Sprawozdanie z wykonania budżetu przyjęte

Finanse publiczne Finanse

Sejm przyjął w piątek sprawozdanie z wykonania budżetu państwa i udzielił Radzie Ministrów absolutorium za 2018 rok. Podstawą była pozytywna ocena wystawiona przez Najwyższą Izbę Kontroli. Izba oceniła, że dokumenty przedstawione przez radę były rzetelne.

19.07.2019

Obowiązkowy split payment jednak później - od listopada

VAT

Premier Mateusz Morawiecki zakończył spekulacje wokół terminu wprowadzenia obowiązkowego split payment. W czwartek ogłosił, że firmy będą musiały stosować podzieloną płatność w VAT nie od września, jak początkowo planowano, ale od 1 listopada tego roku. Nad projektem zmian w przepisach pracuje właśnie Sejm.

18.07.2019

Pracownicy skarbówki dostaną podwyżki

Finanse publiczne Finanse

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się właśnie projekty dwóch rozporządzeń ministra finansów. Jeśli wejdą w życie, pracownicy skarbówki dostaną 655 złotych brutto podwyżki. Dodatkowo, zmienione będą także zasady wynagradzania pracowników spoza korpusu służby cywilnej. Ma to zwiększyć skuteczność prowadzonych rekrutacji w urzędach oraz ograniczyć fluktuację kadr.

18.07.2019

IP BOX: Liczy się kreatywność, a nie rutynowe działanie

CIT PIT

Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Wystarczy, że przedsiębiorca we własnym zakresie, w ramach prowadzonych prac, opracowuje nowe lub ulepszone produkty.

18.07.2019

Od lipca nie można już kupować zwykłych kas fiskalnych

VAT

Kasy z papierowym zapisem kopii stopniowo będą wycofywane. Urządzenia z elektronicznym zapisem kopii będzie można używać do 31 grudnia 2022 roku. Firmy czeka teraz stopniowa wymiana urządzeń - docelowo wszystkie mają mieć kasy online.

17.07.2019

Resort finansów nierówno traktuje swoich profesjonalnych pełnomocników

Prawnicy Ordynacja Finanse

Radcowie prawni, będący pełnomocnikami organów podatkowych, szefa KAS i ministra finansów przed sądami administracyjnymi, otrzymują od 65 do nawet 100 procent kwot zasądzanych przez sądy tytułem zwrotu kosztów sądowych. W latach 2015-2018 ponad czterystu radcom wypłacono w sumie prawie 11,2 mln złotych.

16.07.2019