Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług wpłynął do Sejmu we wtorek, 11 stycznia, jako projekt poselski (druk sejmowy nr 1905) i jeszcze tego samego dnia został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. 

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu - tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0 zakłada obniżkę VAT-u na paliwo do 8 proc. Według wyliczeń Kancelarii Premiera, będzie to oznaczać obniżkę ceny paliwa na stacjach o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze. Tarcza antyinflacyjna 2.0 przewiduje też obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc., co - zdaniem Kancelarii Premiera - doprowadzi do oszczędności w gospodarstwach domowych średnio 45 zł miesięcznie. 

Czytaj w LEX: VAT 2022 - przewodnik po zmianach >

Zgodnie z projektem obniżony zostanie VAT na media: na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.), na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada również obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Czytaj również: Rząd proponuje obniżkę VAT na żywność, energię i paliwa
 

Niższy VAT to niższe wpływy do budżetu 

Z uzasadnienia do projektu wynika, że obniżka stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego – do 31 lipca 2022 r. (6 miesięcy) będzie skutkowała obniżeniem dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług o około 11,60 mld zł, z czego obniżenie stawki:

  • na żywność i napoje objęte obecnie stawką podatku VAT 5 proc. - do stawki 0 proc. to około 2,92 mld zł;
  • na paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG z 23 proc. do stawki 8 proc. to około 3,11 mld zł;
  • na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) z 8 proc. do 0 proc. to około 0,52 mld zł (oszacowano w warunkach 2020 r.),
  • na gaz ziemny do 0 proc. to około 2,09 mld zł,
  • na energię elektryczną do 5 proc. to około 2,30 mld zł,
  • na energię cieplną do 5 proc. to około 0,67 mld zł.

Z informacji podanej przez premiera Mateusza Morawieckiego i zgodnie z projektem, tarcza antyinflacyjna 2.0 ma wejść w życie 1 lutego.