Nowelę ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje czasowe obniżenie podatku VAT Sejm przyjął 13 stycznia.  Senat zaproponował do niej siedem poprawek, rozszerzających katalog towarów z obniżonym do 8 proc. VAT o węgiel i koks, oleje napędowe używane do celów opałowych, oleje opałowe, pozostałe paliwa opałowe oraz gaz LPG wykorzystywany do celów opałowych. Senat chciał też skreślenia obowiązku zamieszczania przez sprzedawców towarów z obniżonym ustawą VAT-em czytelnej informacji przy kasie, że obniżona stawka VAT obowiązuje od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r.

 

Podczas głosowania w  środę 26 stycznia posłowie odrzucili wszystkie poprawki bezwzględną większością głosów.

Jak zmieni się VAT?

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media:

  • na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.);
  • na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.);
  • na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

- Zdecydowaliśmy, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd >>

Według analityków BM Reflex, firmy specjalizującej się w analizach tego rynku po zapowiadanej obniżce VAT na paliwa ceny benzyny i oleju napędowego mogłyby spaść o około 70 gr na litrze.

Zobacz procedurę w LEX: Termin zapłaty VAT z tytułu WNT paliw silnikowych>

Zobacz w LEX: VAT 2022 - przewodnik po zmianach >

Żywność powinna być tańsza

Zgodnie z ustawą 0 proc. stawka VAT obejmie podstawowe produkty żywnościowe i napoje opodatkowane obecnie stawką 5 proc., czyli mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Łączny spadek dochodów budżetu państwa szacuje się na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.

 

Czytaj także: Rząd przyjął rozwiązania chroniące przed rosnącymi rachunkami za gaz >>