Prawo.pl
1 lipca 2019 r. Piotr Dziedzic został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Tadeusz Kościński został natomiast podsekretarzem stanu. Powołania wręczył minister finansów Marian Banaś.
Krzysztof Koślicki
01.07.2019
Ordynacja Finanse
Na dwa dni przed wejściem w życie nowych przepisów, Ministerstwo Finansów kolejny już raz odroczyło reformę poboru podatku u źródła. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku, a nie - jak było planowane - od 1 lipca 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
01.07.2019
CIT PIT
Europa coraz intensywniej walczy z unikaniem opodatkowania. Państwa stosują różne poziomy opodatkowania dochodu. Stawki CIT wynoszą od 9 do 33 proc. Całkowity koszt płac pracodawców jest nadal bliski 160 proc. wynagrodzenia netto. Pierwszorzędne znaczenie ma jednak cały czas VAT. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu kancelarii Mazars.
Krzysztof Koślicki
01.07.2019
CIT PIT VAT

Problematyczne koszty dla radców prawnych przed NSA

Prawnicy Ordynacja Administracja publiczna
Postulat, aby odebrać radcom prawnym reprezentującym organy administracji publicznej prawo do wynagrodzenia w postępowaniach przez Naczelnym Sądem Administracyjnym, jest pomysłem absurdalnym i oderwanym od realiów. Argument, że czynności te radcowie prawni wykonują w ramach stosunku pracy jest błędny – tłumaczy radca prawny Joanna Botiuk.
Joanna Botiuk
01.07.2019
Prawnicy Ordynacja Administracja publiczna
Napiwki są przychodem. Ich otrzymanie rodzi obowiązek zapłaty podatku. Sposób rozliczenia zależy jednak od tego, czy kelner dostał pieniądze prosto do kieszeni, czy klient zapłacił go razem z rachunkiem na rzecz restauracji. Wyjaśnia to najnowsza interpretacja podatkowa.
Krzysztof Koślicki
29.06.2019
Domowe finanse PIT Prawo pracy
Działania parlamentu i rządu nakierowane na uszczelnianie podatków stają się powoli karykaturą na rzecz poprawy jakości prawa oraz skuteczności poboru podatków. Agresywna postawa wobec wszystkich podatników może przynieść tylko doraźne korzyści. Spowoduje to powiększanie się szarej strefy i zaostrzy spory obywateli z fiskusem – pisze Przemysław Powierza z RSM Poland.
Przemysław Powierza
28.06.2019
VAT

WSA: Mieszkaniec powinien wiedzieć, kto konkretnie zbiera podatki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Wyznaczenie inkasenta może dotyczyć jedynie osoby wskazanej w sposób konkretny, aby podatnik wiedział, kto jest uprawniony do pobrania od niego podatku. Trzeba też wyraźnie podać w uchwale rady gminy obszar działania inkasenta – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Robert Horbaczewski
28.06.2019
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Już od sierpnia dochody osób do 26 roku życia mają być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt zmian jest już przyjęty przez rząd. Eksperci zwracają uwagę, że zatrudnienie młodych – skoro prowadzi do obniżenia podatku – może być schematem podatkowym.
Krzysztof Koślicki
28.06.2019
Ordynacja PIT Finanse

Podatkami w MF zajmie się Leszek Skiba

Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że Leszek Skiba przejął nadzór nad sprawami podatkowymi. Wcześniej podatkami w MF zajmował się Filip Świtała, odwołany ze stanowiska 19 czerwca. Skiba odpowiadał natomiast za dyscyplinę finansów publicznych.
Krzysztof Koślicki
27.06.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Sejmowa komisja finansów poparła w środę projekt zmian w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Chodzi o utworzenie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Nowy urząd odbierze część uprawnień samorządowi biegłych rewidentów.
Krzysztof Koślicki
27.06.2019
Rachunkowość
Ministerstwo Finansów potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że libra – nowa waluta, której wprowadzenie planuje Facebook – będzie w Polsce traktowana jako kolejna waluta wirtualna albo instrument finansowy. Resort analizuje, jak zakwalifikować tę kryptowalutę. Jednocześnie nie przewiduje zmiany przepisów.
Krzysztof Koślicki
27.06.2019
PIT
Od 1 stycznia 2020 r. zniknie obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników. To ułatwienie dla przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów przewiduje nowe rozporządzenie Ministra Finansów. Jego projekt trafił właśnie do konsultacji.
Grażyna J. Leśniak
26.06.2019
PIT

Samorządy chcą debaty z rządem o swoich dochodach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT
Samorządowcy apelują do premiera o specjalną debatę poświęconą sytuacji finansowej samorządu. Jak wskazują, luka pomiędzy ich dochodami i wydatkami jest coraz większa, a pogłębią ją jeszcze kolejne projekty podatkowe i socjalne rządu. Debata miałaby się odbyć 17 lipca na nadzwyczajnym spotkaniu Komisji Wspólnej.
Hanna Hendrysiak
26.06.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT
Skarbówka wyrzuca z kosztów wydatki na reklamę w zagranicznych serwisach społecznościowych. Wykorzystuje przy tym pretekst błędnie wystawionych faktur. Zdaniem ekspertów, takie działanie jest całkowicie bezprawne. Dodatkowy, równie poważny problem, dotyczy podatku u źródła. Firmy muszą go płacić z własnej kieszeni - bez możliwości odzyskania.
Krzysztof Koślicki
26.06.2019
CIT PIT
Rząd przyjął projekt przewidujący zwolnienie od podatku dla młodych do 26 roku życia. Zdaniem ekspertów, nowa ulga dyskryminuje samozatrudnionych i osoby na umowach o dzieło. Nie wiadomo też, czy w roku podatkowym, w którym ukończony zostanie 26 rok życia, ulga będzie przysługiwała w całym roku, czy tylko do urodzin.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2019
PIT
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy implementującej unijne regulacje w zakresie opodatkowania VAT handlu między państwami UE. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od stycznia 2020 roku. Zmiany dotkną m.in. dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
VAT
Firma, która kupuje swoim pracownikom miesięczne lub kwartalne bilety autobusowe, nie musi doliczać im dodatkowego dochodu i pobierać podatku. Wartość biletu nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Jest to kolejne korzystne dla pracowników stanowisko fiskusa w ostatnim czasie.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
PIT
Okazuje się, że to nie osioł jest uparty. Mistrzem upierania się przy swoim jest skarbówka. Przepis dotyczący ryczałtowego przychodu za prywatne używanie służbowych pojazdów obowiązuje od 2015 roku. Zdaniem podatników i sądów jest on prosty i oczywisty. Organy cały czas pozostają jednak na te argumenty głuche – i każą pracownikom płacić dodatkowy podatek.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
PIT
Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie stanowi ono odrębnego świadczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2019
PIT
Firmy w coraz szerszym zakresie stosują różnego rodzaju narzędzia, które pomagają im działać zgodnie z prawem i procedurami. Polityka compliance staje się coraz ważniejszą kwestią w ich działalności. Takie m.in. wnioski płyną z zakończonej właśnie w Warszawie dwudniowej konferencji Telfa Spring Conference.
Krzysztof Koślicki
24.06.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze Finanse RODO
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał wyrok dotyczący braku możliwości odliczenia VAT w przypadku nieudokumentowania wykonania usługi. Sąd odniósł się nie tylko do kwestii związanej z VAT, ale także do kilku zasad związanych z prowadzeniem postępowania podatkowego – pisze Paweł Rosiński z Instytutu Cen Transferowych.
Paweł Rosiński
24.06.2019
VAT
Nie wiadomo, jak stosować przepisy o zachowaniu należytej staranności w przypadku wypłat podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła. Widać natomiast wyraźnie, że - jak na razie - organy podatkowe mają równie duże problemy z interpretacją nowych przepisów co podatnicy – pisze Magdalena Jakubowska
Magdalena Jakubowska
24.06.2019
Ordynacja CIT
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zapłata kary umownej nie może być kosztem uzyskania przychodów. Odliczenie nie przysługuje także firmie, która dostarczyła zamówione towary po terminie – nawet jeśli były one sprawne i nie miały wad. Zdaniem skarbówki, przepisy o karach trzeba interpretować ściśle.
Krzysztof Koślicki
24.06.2019
PIT Małe i średnie firmy
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że nie każde świadczenie od pracodawcy trzeba opodatkowywać. Przychodem nie jest np. obiad, który firma kupuje swoim pracownikom, jeśli muszą pracować w nadgodzinach. Nie ma znaczenia, że wartość posiłku można precyzyjnie określić i przypisać do konkretnej osoby.
Krzysztof Koślicki
22.06.2019
PIT
Do 30 czerwca 2019 r. przedstawiciele jednostek sektora finansów publicznych mają czas na wzięcie udziału w ankiecie dotyczącej systemów finansowo-księgowych wykorzystywanych przez te jednostki. Po zebraniu wyników MF będzie chciało opracować jednolity planu kont zintegrowany z klasyfikacją budżetową.
Grażyna J. Leśniak
21.06.2019
Finanse publiczne Rachunkowość
Wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Finansów usługa Twój e-PIT, jako jeden z projektów zrealizowanych przez europejskie administracje publiczne, została wytypowana do otrzymania certyfikatu za najlepsze praktyki przez European Public Sector Award (EPSA) 2019. EPSA promuje rozwiązania najbardziej przyjazne obywatelom i przyszłościowe. Finał konkursu już w październiku.
Krzysztof Koślicki
21.06.2019
PIT
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych. Dotyczą one technicznych aspektów przygotowywania analiz porównawczych oraz opisów zgodności w odniesieniu do przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r. Z tymi zagadnieniami podatnicy mają najwięcej kłopotów.
Krzysztof Koślicki
21.06.2019
CIT PIT
Czy zastąpienie odwrotnego obciążenia podzieloną płatnością będzie lepszym rozwiązaniem? Mając na względzie ograniczony – przedmiotowo, jak i w czasie – charakter zgody udzielonej przez Komisję Europejską na wprowadzenie split paymentu w Polsce, można mieć co do tego pewne wątpliwości – pisze Maciej Grochulski z kancelarii Paczuski Taudul.
Maciej Grochulski
21.06.2019
VAT
Informację o tym, że Świtała nie będzie wiceministrem przekazał resort finansów. Świtała był odpowiedzialny za politykę podatkową i regulacje z tym związane. Na stanowisku wiceministra finansów zastąpił we wrześniu 2018 r. Pawła Gruzę.
Paweł Żebrowski
19.06.2019
Finanse publiczne
Organ podatkowy przed wydaniem interpretacji indywidualnej musiałby ocenić opisane przez spółkę dowody, by wiedzieć, że są one prawidłowe. Chodziło o sposób archiwizowania i przechowywania dokumentów w formie elektronicznej. Taka ocena nie jest dopuszczalna w postępowaniu interpretacyjnym. Potwierdził to NSA.
Grażyna J. Leśniak
19.06.2019
PIT