Prawo.pl
Zachowanie tajemnicy zawodowej doradców podatkowych powinno być rozpatrywane nie tylko jako obowiązek, lecz także jako podstawowe prawo i przywilej. Nawet oświadczenie klienta o zwolnieniu z obowiązku jej zachowania w jego sprawie nie jest wiążące. Obowiązek ustawowy i etyczny ma pierwszeństwo – pisze prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.
Jadwiga Glumińska-Pawlic
11.07.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
W środę do Sejmu trafiła nowa wersja, po konsultacjach, projektu nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy ona wprowadzenia obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Część postulatów została uwzględniona, jednak nie wszystkie. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 września 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
10.07.2019
VAT
Realizacja rabatu przyznanego użytkownikom w ramach akcji promocyjnych organizowanych lub współorganizowanych przez internetową platformę zakupową nie stanowi przychodu dla uczestników akcji promocyjnych. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatku dochodowego nie trzeba więc płacić.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2019
PIT
Niemal połowa badanych firm z branż, w których prace badawczo-rozwojowe powinny być integralną częścią biznesu twierdzi, że takiej działalności nie prowadzi. Ulga jest nowością również dla organów podatkowych. Urząd musi zagłębić się w specyficzne i specjalistyczne działania firmy. Stanowi to dla niego nie lada wyzwanie – tłumaczy Maciej Królikowski
Tomasz Kręski
10.07.2019
CIT
Przez długi czas skarbówka twierdziła, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na edukację. Jej zdaniem był to wydatek osobisty. Najnowsze interpretacje na szczęście potwierdzają zmianę tego niekorzystnego dla podatników podejścia. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.
Krzysztof Koślicki
10.07.2019
PIT
Rząd chce obniżyć stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 do 17 proc. Pracownicze koszty uzyskania przychodów mają natomiast wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. Projektem nowelizacji Rada Ministrów zajmie się jeszcze w lipcu.
Krzysztof Koślicki
09.07.2019
PIT
Organy podatkowe rozpoczęły weryfikację, czy firmy, które skorzystały z odliczenia ulgi na badania i rozwój, faktycznie miały do tego prawo. Fiskus sprawdza m.in. ewidencję czasu pracy i koszty kwalifikowane wykazane w księgach rachunkowych. Rozliczanie ulgi ciągle nie jest jednak wykorzystywane w pełni.
Krzysztof Koślicki
09.07.2019
CIT PIT
Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT główne znaczenie ma moment przekazania towaru i prawo do dysponowania nim przez nabywcę jak właściciel. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Problem pojawia się jednak, gdy dostawa odbywa się na przełomie okresów rozliczeniowych. Spory z fiskusem znajdują swój finał w sądach administracyjnych.
Krzysztof Koślicki
09.07.2019
VAT
Rząd ma nadzieję, że podatek od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek od handlu) będzie można pobierać już od 1 września 2019 roku. Zdaniem ekspertów, powinien jednak poczekać aż spór z Komisją Europejską zostanie prawomocnie zakończony. Na razie zwycięstwo Polski nie jest jeszcze ostateczne.
Krzysztof Koślicki
08.07.2019
CIT
Zmiany legislacyjne są sposobem na dodatkowe „opodatkowanie” firm audytorskich. Zwiększanie obciążeń i obowiązków może doprowadzić do zbyt dużej koncentracji rynku, co nie będzie korzystne, chyba, że chcemy przechodzić za klika lat przez to, czego obecnie doświadcza Wielka Brytania, czyli niemalże monopolu tzw. Wielkiej Czwórki – piszą Marzena Błogosz i Małgorzata Tadeusiak z PKF Consult.
Małgorzata Tadeusiak Marzena Błogosz
08.07.2019
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Najbardziej skorzystają na tym rozwiązaniu osoby z dobrym wykształceniem, które już na początku swojej ścieżki zawodowej mogą liczyć na zarobki powyżej średniej płacy. Ale ta regulacja ma nie tylko plusy.
Paweł Żebrowski
08.07.2019
Rynek Prawo pracy Finanse
Urzędy skarbowe wysyłają wezwania do zapłaty podatku dochodowego osobom, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem. Dzieje się tak, bo system e-PIT każdego z nich rozliczył osobno, a urzędnicy nie wprowadzili jeszcze do bazy zeznań rocznych złożonych w wersji papierowej. Eksperci ostrzegają, by nie pozostawiać wezwań bez wyjaśnień
Grażyna J. Leśniak
08.07.2019
PIT
Ministerstwo Finansów prowadzi analizy dotyczące obniżenia limitu płatności gotówkowych, by jeszcze efektywniej uszczelnić system podatkowy. MF powołuje się na przykłady Włoch i Francji, gdzie limit płatności gotówkowych wynosi tysiąc euro, a w Polsce jest to 15 tys. złotych.
Krzysztof Sobczak
06.07.2019
PIT VAT Małe i średnie firmy
Prezes Rady Ministrów powołał w piątek Tomasza Słaboszowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Nowy wiceminister będzie również zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Powołanie wręczył minister finansów Marian Banaś.
Krzysztof Koślicki
05.07.2019
Ordynacja Administracja publiczna

Audytorzy będą przez jakiś czas bez nadzoru

Rachunkowość Kontrola zarządcza
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o biegłych rewidentach. Za kilka tygodni samorząd nie będzie mógł już nadzorować pracy audytorów. Obowiązki te przejmie tworzona właśnie Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Problem w tym, że zacznie ona w pełni działać dopiero w styczniu 2020 roku. Do tego czasu nikt nie będzie sprawował nadzoru.
Krzysztof Koślicki
05.07.2019
Rachunkowość Kontrola zarządcza
Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Uchwalona w czwartek wieczorem nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.
Krzysztof Sobczak
04.07.2019
PIT Prawo gospodarcze
Sejm będzie jednak kontynuował prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić nową matrycę stawek i możliwość wnioskowania o wydanie wiążących informacji stawkowych. Opozycja chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Punktem spornym jest stawka VAT na napoje.
Krzysztof Koślicki
04.07.2019
VAT
Sejmowa komisja finansów publicznych zajmie się projektem dotyczącym powołania rzecznika praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Rzecznik będzie miał specjalne biuro, 16 zastępców i 32 przedstawicieli terenowych.
Krzysztof Koślicki
04.07.2019
Ordynacja
Projektem nowej ordynacji podatkowej zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Taką decyzję podjął w środę Sejm. Prace nad dokumentem trwają już kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
04.07.2019
Ordynacja
Rodzice samotnie wychowujący uczące się dzieci, np. studentów do 25 roku życia, stracą prawo do wspólnego rozliczenia się z nimi, jeśli ich dzieci wybiorą nowe zwolnienie w PIT dla osób młodych i zarobią więcej niż 3089 złotych. To już przesądzone - Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę w projekcie ustawy, który trafił już do Sejmu.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2019
PIT

Samorządowcy walczą o rekompensatę utraconych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT
Tylko w 2019 roku nowe zwolnienie podatkowe w PIT dla młodych ma kosztować budżet państwa 950 mln zł – w tym 474 mln zł to ubytek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak szacuje MF, od przyszłego roku do budżetów samorządów wpłynie ponad miliard złotych mniej.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT
Zasadą postępowania egzekucyjnego jest kolejność stosowania środków egzekucji od najmniej do najbardziej dotkliwego. Egzekucja z pieniędzy jest najmniej uciążliwa dla podatnika. Nie ulega wątpliwości, że prowadzi ona przy tym bezpośrednio do wykonania obowiązku. Tak też stało się w niniejszej sprawie ‒ orzekł NSA.
Grażyna J. Leśniak
03.07.2019
Ordynacja Finanse
Zmiany w akcyzie wprowadzono bez zachowania vacatio legis. Podatnicy nie wiedzieli więc, że dotychczas niekwestionowany sposób sprzedaży ciężkiego oleju opałowego za pomocą odmierzaczy paliw ciekłych został objęty nową, bardzo wysoką stawką. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy w tym zakresie były niekonstytucyjne.
Krzysztof Koślicki
03.07.2019
Akcyza
Pracodawcy jako płatnicy będą mieli problem z ustaleniem, od kiedy mają naliczać zaliczki na podatek dochodowy pracowników, którzy ukończą 26 lat i stracą prawo do zwolnienia podatkowego. Projektowany przepis mówi o zwolnieniu podatkowym do ukończenia 26. roku życia, ale można go interpretować wąsko i szeroko
Grażyna J. Leśniak
03.07.2019
PIT
Nie milkną echa odroczenia do stycznia 2020 roku obowiązku stosowania nowych zasad pobierania podatku u źródła. Problem w tym, że rozporządzenie MF dotyczy tylko podatników CIT. Oznacza to, że należności wypłacane osobom fizycznym, od lipca 2019 roku trzeba już rozliczać według nowych zasad.
Krzysztof Koślicki
03.07.2019
CIT PIT
Mechanizm odwrotnego obciążenia nie sprawdził się w walce z wyłudzeniami VAT. Obowiązek stosowania podzielonej płatności pojawi się więc już we wrześniu 2019 roku. Ma wyeliminować oszustwa już na samym początku obrotu. Za jej brak będą grozić surowe kary. Projekt zmian przyjął we wtorek rząd.
Krzysztof Koślicki
02.07.2019
VAT
Ponad 900 sztuk złotej biżuterii – pierścionków, kolczyków i naszyjników, z zastrzeżonymi znakami towarowymi zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w Wólce Kosowskiej. Podróbki sprzedawane były po podejrzanie niskich cenach. Grozi za to nawet pięć lat więzienia.
Krzysztof Koślicki
02.07.2019
Ordynacja
Przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej i przekształcenie wcześniejszego zatrudnienia w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę nie wymagał wydania decyzji orzekającej o zakończeniu stosunku służbowego.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2019
Administracja publiczna
Pojęcie dobrej wiary ma kluczowe znaczenie. Może uchronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami, zwłaszcza w kontekście nadużyć w VAT. Najlepsze rezultaty przynosi wdrożenie konkretnych procedur. Dopiero wystarczająca świadomość pracowników w danej firmie jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa – pisze Przemysław Powierza
Przemysław Powierza
02.07.2019
VAT Prawo gospodarcze
Z nowej interpretacji podatkowej wynika, że ewidencjonowanie czasu na stworzenie dzieła wyklucza możliwość ustalenia twórcy 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Rozliczanie autorów cały czas budzi wątpliwości. Choć w styczniu 2019 r. powstał projekt interpretacji ogólnej w tym zakresie, to nadal nie została ona opublikowana.
Krzysztof Koślicki
02.07.2019
PIT