Prawo.pl
Styczeń 2019 roku przyniesie wiele zmian w prawie podatkowym. Warto o nich porozmawiać, by nie wpaść w pułapkę i nie narazić się na kary karne skarbowe. Okazją będzie IX Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG.
Iwona Kaczorowska
11.12.2018
CIT PIT

Podatki uproszczone, ale tylko w teorii

Ordynacja Domowe finanse CIT PIT Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów realizuje program 3xP. Prawo podatkowe ma być proste, przejrzyste i przyjazne. W tym celu od stycznia 2019 roku zmieni się bardzo dużo przepisów. Eksperci zwracają uwagę, że firmy zapłacą wyższe daniny. Krytykowany jest też sposób nowelizowania prawa.
Krzysztof Koślicki
11.12.2018
Ordynacja Domowe finanse CIT PIT Prawo gospodarcze
Podatki, rzec by się chciało, to stały element krajobrazu. Ale z tą stałością bywa różnie. Z jednej strony podatki są, były i będą, ale przecież cały czas się zmieniają. Zmieniają się realia, w których podatki są nakładane, zmienia się polityka podatkowa państw, zmienia się poziom skomplikowania procesów gospodarczych. Prawo próbuje za nimi nadążyć.
Michał Goj Agnieszka Tałasiewicz
10.12.2018
Ordynacja
Naczelny Sąd Administracyjny ma wątpliwości, czy krajowa regulacja w zakresie tzw. ulgi za złe długi jest zgodna z unijną dyrektywą. W konsekwencji zadał dwa pytania prejudycjalne, które dotyczą polskich ograniczeń w korzystaniu z ulgi za złe długi.
Anna Olbrych
10.12.2018
VAT
Nieodpłatne udostępnienie pracownikom mieszkań nie podlega VAT. Od wydatków firmy związanych z najmem nie można zatem odliczyć podatku. Tak uważa Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Część z nich uważa, że nabywana usługa najmu jest związana z działalnością gospodarczą najemcy.
Krzysztof Koślicki
10.12.2018
VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze
Minister nauki Jarosław Gowin poinformował o podjęciu działań w celu zapewnienia studentom na studiach stacjonarnych i ich rodzicom dokonanie odpisów od podatku ponoszonych przez nich kosztów kształcenia w szkołach niepublicznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.12.2018
Sąd dowiedział się, kto dokonał wymiany żarówki, wiedział wszystko o okolicznościach, w związku z tym powinien był zażądać doprecyzowania kwestii tego, kto był wykonawcą tej usługi: czy przedsiębiorstwo, czy też człowiek ten zrobił to zupełnie na własny, prywatny rachunek – tłumaczy Sławomir Sadocha, doradca podatkowy specjalizujący się w postępowaniach podatkowych.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2018
Ordynacja VAT
Stabilne finanse publiczne i poprawa ściągalności podatków – to główne osiągnięcia Ministerstwa Finansów w ciągu ostatnich trzech lat. Priorytetem resortu mają być wysoki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie. Przygotowywany jest także kolejny pakiet ułatwień w VAT.
Krzysztof Koślicki
07.12.2018
Ordynacja Finanse publiczne VAT
Przyjętym poglądem jest, że polskie przepisy podatkowe nie przewidują możliwości prowadzenia przez...
Iwona Kaczorowska
07.12.2018
Ordynacja
Każdy, kto złożył deklarację po terminie albo skorygował tę złożoną wcześniej i razem z nią wysłał w formie elektronicznej także tzw. czynny żal, czym prędzej powinien naprawić swój błąd i złożyć go w formie tradycyjnej, z własnoręcznym podpisem. Inaczej czynny żal będzie nieskuteczny, a urząd skarbowy może ukarać sprawcę mandatem.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2018
Ordynacja Prawo gospodarcze
W czasach, gdy logo firmy jest warte dużo lub bardzo dużo, a renoma marki jest podstawą jej wyceny, warto rozważyć możliwość przeniesienia prawa ochronnego na znak towarowy na inną firmę. Dlaczego i jak to zrobić pisze - dr Anna Stasiak-Apelska z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Anna Stasiak-Apelska
07.12.2018
CIT Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów chce karać podatników za nieprawidłowości w ewidencjach podatkowych. I nie chodzi tu tylko o błędy formalne. Wystarczy wpisanie danych nie w tej rubryce. Zdaniem ekspertów, nowe przepisy są zbyt restrykcyjne.
Krzysztof Koślicki
07.12.2018
VAT
Od stycznia 2019 roku podatek od nieruchomości komercyjnych będzie liczony od sumy ich wartości początkowej, pomniejszonej o 10 mln zł. Od tej daty obniżenie podstawy opodatkowania o 10 mln zł będzie dotyczyć sumy wartości początkowych poszczególnych środków trwałych w postaci budynków.
Iwona Kaczorowska
06.12.2018
CIT
W Krakowie otwarto w czwartek pierwszy lokalny oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. To przejaw decentralizacji działalności tego urzędu - powiedział podczas uroczystości rzecznik Adam Abramowicz. To pierwsze biuro Rzecznika.
Krzysztof Sobczak
06.12.2018
Prawo gospodarcze
Świąteczne prezenty otrzymywane przez emerytów i rencistów od byłych pracodawców mogą być zwolnione z podatku dochodowego. Ich wartość nie może być jednak wyższa niż 3 tysiące złotych rocznie.
Krzysztof Koślicki
06.12.2018
PIT
Czynności przekraczające zwykły zarząd majątkiem dziecka małoletniego nie odbiera rodzicowi możliwości wspólnego rozliczenia. Tym samym dochód dziecka także skorzysta ze zwolnienia podatkowego. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Anna Olbrych
06.12.2018
PIT
Stosunek przychodów podatkowych do PKB wyniósł w Polsce w 2017 r. 33,9 proc. - wynika z najnowszego Raportu OECD. To średni poziom wśród członków tej organizacji. Najwyższy wskaźnik ma Francja - 46,2 proc. - która wyprzedziła w tym rankingu Danię.
Krzysztof Sobczak
06.12.2018
CIT PIT
Od stycznia przyszłego roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania wydatków związanych z samochodami. Pełne odliczenie kosztów będzie wymagało udowodnienia, że pojazd jest wykorzystywany w całości w ramach firmy. Zdaniem ekspertów, będzie to niemożliwe.
Krzysztof Koślicki
06.12.2018
PIT
Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikom w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek nie musi być jednak bezpośredni. Przekazanie prezentu z okazji świąt może wiązać się także z obowiązkiem naliczenia podatku.
Krzysztof Koślicki
05.12.2018
VAT
Podatnicy mają ograniczone możliwości w zakresie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na usługi nabyte od podmiotów powiązanych. Zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (APA) może umożliwić rozliczenie kosztów w szerszym zakresie.
Krystyna Szydłowska
05.12.2018
CIT
Przy działalności statutowej liczy się nie tylko cel przeznaczenia, ale i sposób wydatkowania....
Anna Olbrych
05.12.2018
CIT
Najbliższy egzamin odbędzie się zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Potwierdza to Ministerstwo Finansów. Komisja egzaminacyjna pracuje nad zmianą pytań.
Krzysztof Koślicki
05.12.2018
Doradca podatkowy
Kradzież paczki jest czym innym niż jej uszkodzenie. Ze względu na brak winy podatnika, przy kradzieży wypłacenie odszkodowania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Anna Olbrych
04.12.2018
CIT PIT
Przedsiębiorca, który planuje wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, ma do wyboru kilka możliwości. Może zdecydować się na przykład na zawarcie umowy leasingu pojazdu, czy też jego najmu. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wprowadzenie auta do ewidencji środków trwałych i amortyzacja.
Izabela Rutkowska
04.12.2018
CIT PIT
Zarówno wartość przekazywanych upominków, jak i obecność logo mają znaczenie dla oceny, czy mamy do czynienia z reklamą, czy z reprezentacją. Wydatki reprezentacyjne nie mogą być kosztem podatkowym. Potwierdzają to organy podatkowe.
Krzysztof Koślicki
04.12.2018
CIT PIT
Od stycznia 2019 roku zmienią się zasady rozliczania podatku u źródła. Nowelizacja przepisów dotknie także jego zwrotu. Przedsiębiorcy będą musieli wypełnić kilka dodatkowych obowiązków, a także dostarczyć dodatkowe dokumenty.
Wojciech Jasiński
04.12.2018
CIT PIT
Coraz bliżej do składania sprawozdań finansowych za 2018 r., a spółdzielnie mieszkaniowe wciąż nie wiedzą, jak je mają przygotować, by były zgodne z przepisami i opracowaną przez Ministerstwo Finansów strukturą logiczną.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2018
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów chce umożliwić przedsiębiorcom, aby jednolite pliki kontrole wysyłane do organów podatkowych można było podpisywać danymi z PIT. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwość ta miała zniknąć z końcem roku.
Krzysztof Koślicki
03.12.2018
VAT
Jeśli gmina jako właściciel nieruchomości zawiera cywilnoprawną umowę, to występuje jako podatnik VAT, a nie organ władzy publicznej. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Anna Olbrych
03.12.2018
Samorząd terytorialny VAT
Liczba składanych wniosków o wydanie interpretacji podatkowych systematycznie spada. Nie jest to jednak zasługa lepszego prawa. Podatnicy przestają wierzyć w ich moc ochronną. Nie mają też zaufania do organów podatkowych, które chcą realizować przede wszystkim cele fiskalne.
Krzysztof Koślicki
03.12.2018
Ordynacja