Plany uporządkowania stawek VAT i wprowadzenie całkowicie nowego rozwiązania w postaci wiążących informacji stawkowych mają już długą historię. Prace nad projektem rozpoczęły się dobre kilka miesięcy temu. Pod koniec marca prace jednak zostały wstrzymane. Punktem spornym okazało się wyższe opodatkowanie napojów. Opozycja chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Jednakże po decyzji Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu, projekt został wtedy całkowicie zdjęty z porządku obrad.

- To była decyzja typowo polityczna. PIS zorientował się, że na zmianach stawek VAT może zbyt dużo stracić. Nie chciał też stawiać się w złym świetle – mówił w kwietniu Prawo.pl Janusz Cichoń, poseł PO, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych. Na pytanie o dalsze losy projektu odpowiedział, że bardzo mało prawdopodobne jest, że Sejm wróci do prac na reformą stawek przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

Zobacz więcej: Nowa matryca stawek VAT dopiero po wyborach? >>

Teraz okazuje się jednak, że Sejm ponownie zajmie się projektem nowelizacji. Z zapowiedzi przedstawicieli PiS wynika również, że kwestie sporne związane ze stawką VAT na napoje zostaną uporządkowane.

Czytaj w LEX: Matryca stawek VAT i Wiążąca Informacja Stawkowa - zmiany oczekiwane przez rynek >

Wprowadzenie nowej matrycy stawek ma w założeniu wyeliminować wątpliwości w zakresie opodatkowania VAT niektórych towarów i usług. Zmiany mają dotknąć przede wszystkim opodatkowania towarów podobnych. Chodzi m.in. o: ciastka, pieczywo, soki, przyprawy itd. Celem zmian jest także odejście od PKWiU 2008 przy klasyfikacji towarów na rzecz Nomenklatury Scalonej. Nowelizacja przepisów wprowadzi także wiążące informacje stawkowe (tzw. WIS). Organy podatkowe będą wydawały decyzje potwierdzające prawidłowe zastosowanie danej stawki VAT.

Nowe przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Czytaj w LEX:

VAT 2019 - przewodnik po zmianach >

Obowiązkowy split payment >

TAX FREE bez limitu obrotów >