- Uporządkowanie towarów i wprowadzenie matrycy stawek VAT nie będzie miało celu fiskalnego, dzięki nim stawki VAT będą prostsze i łatwiejsze w użyciu – zapewniała na początku listopada prof. Teresa Czerwińska, minister finansów.

Zmiany na korzyść podatników

Jej zdaniem, uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych kategorii. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. - W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych – podkreślała.

Zobacz więcej: MF: Matryce VAT ułatwią rozliczanie podatku >>

Będą wygrani i przegrani

Jak wskazuje Radosław Maćkowski, doradca podatkowy z MVP TAX, nowa matryca stawek VAT nasuwać może wojenne konotacje. Tłumaczy, że na każdej wojnie ktoś wygrywa i ktoś też musi przegrać. W tym przypadku wygranymi są na pewno producenci i dystrybutorzy pieczywa, ciastek oraz owoców, a także wydawcy i dystrybutorzy książek (papierowych oraz elektronicznych).

 


Od 2020 r. wszystkie te towary będą opodatkowane 5 proc. stawką VAT. Teraz e-booki i ciastka podlegają stawce podstawowej (23 proc.). - Na tak duże różnice w stawkach VAT nie będą mogli jednak liczyć dystrybutorzy owoców, bo wszystkie owoce będą korzystały z 5 proc. stawki VAT, ale to i tak stawia ich w lepszej sytuacji. Teraz np. banany i pomarańcze są opodatkowane 8 proc. VAT – podkreśla Maćkowski.

Zobacz również: Administracja skarbowa uzyska szerszy dostęp do informacji o podatnikach >>

MF zapowiada likwidację w 2019 r. niektórych deklaracji VAT >>

UE: Nowe prawo umożliwi obniżenie VAT na e-booki >>

Podwyżka VAT na niektóre towary

Z drugiej strony – jak zauważa ekspert - jest też kilka „pokrzywdzonych” kategorii produktów, które prawdopodobnie będą opodatkowane podstawową stawką VAT. Należą do nich napoje z udziałem soków (jednak nie same 100-proc. soki), produkty lecznicze weterynaryjne i owoce morza – ośmiorniczki, krewetki, ale i swojskie ślimaki (zarówno nabywane w sklepach, jak i serwowane w restauracjach jako usługa gastronomiczna). Wszystkie one będą opodatkowane podstawową stawką.

- Mam także złe wieści dla producentów i dystrybutorów niektórych towarów związanych z ochroną zdrowia (tylko jeśli towary te nie posiadają statusu wyrobu medycznego) np.: błon rentgenowskich diagnostycznych, stymulatorów serca, aparatów słuchowych, czy maszyn do pisania dla niewidomych. Będą one od 2020 r. opodatkowane 23 proc. stawką VAT – dodaje Maćkowski.

 

Pomysł wprowadzenia matrycy stawek popiera natomiast Jerzy Martini, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy. Jego zdaniem to krok w dobrym kierunku. Ekspert pozytywnie ocenia pomysł odejścia od drobiazgowo wymienianych kategorii towarów, na rzecz ich pogrupowania w szersze kategorie. Jednak zwraca także uwagę, że istnienie stawek obniżonych samo w sobie powoduje bałagan w systemie VAT, więc również po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących stawek kontrowersje nadal będą się pojawiać, choć prawdopodobnie w mniejszej skali. Zresztą również zgodnie z projektem istnieć będą pewne wąskie wyłączenia z możliwości stosowania stawek obniżonych. Przykładem są słynne ośmiorniczki i inne owoce morza, które będą opodatkowane według stawki podstawowej - podkreśla Martini.

Będzie Wiążąca Informacja Stawkowa

Nowa matryca stawek wprowadzi także Wiążącą Informację Stawkową (WIS). Ma to zapewnić podatnikom ochronę i umożliwić prawidłowe przyporządkowanie stawki. Informacje będą wydawane w formie decyzji. Jak tłumaczy Maćkowski, jest to pewnego rodzaju skrzyżowanie interpretacji indywidualnej z istniejącą obecnie Wiążącą Informacją Taryfową (określającą kod Nomenklatury Scalonej dla danego towaru dla celów celnych). - Ponieważ nowa matryca VAT będzie odnosiła się w przypadku towarów wyłącznie do kodów Nomenklatury Scalonej (CN), to z WIS dowiemy jednocześnie, jaki kod CN powinien mieć dany towar oraz jaka stawka VAT powinna znaleźć w jego przypadku zastosowanie. O informacje będzie można występować już od kwietnia 2019 r., a więc trzy kwartały przed wejściem w życie przepisów ustanawiających nową matrycę VAT – podsumowuje ekspert.

Projekt przepisów wprowadzających nową matrycę stawek znajduje się obecnie w konsultacjach. Potrwają do 9 grudnia.