Deklarację taką wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś  i zastępca dyrektora departamentu poboru podatków Piotr Szewczuk złożyli na Kongresie 590 odbywającym się w Jasionce k. Rzeszowa.

Zobacz również: UE: Nowe prawo umożliwi obniżenie VAT na e-booki >>

Piotr Szewczuk poinformował, że od początku obowiązywania JPK_VAT fiskus przeanalizował już prawie 10 mld faktur. Mówił, że dzięki JPK_VAT fiskus posiada w rzeczywistości rejestr faktur, komplet informacji o transakcjach, które można automatycznie weryfikować. Zdaniem resortu narzędzie to pozwoli zrezygnować z niektórych deklaracji VAT. - Deklaracje stają się powoli drugorzędne, bo z deklaracja wynika tak naprawdę z pliku JPK. Podejmowane są działania, jest przygotowany projekt ustawy w tym zakresie przez kolegów z departamentu podatku VAT, zmierzający do likwidacji obowiązku wypełniania deklaracji VAT-7, VAT-7K na rzecz wykorzystywania plików JPK_VAT – powiedział. - Wprowadzając jeden obowiązek likwidujemy inny obowiązek, wprowadzamy obowiązki takie, które są sensowne i rzeczywiście przynoszą jakieś efekty – powiedział.

Jak dodał urzednik MF, że zgodnie z projektem zmiana powinna nastąpić w połowie przyszłego roku. Piotr Szewczuk zapowiedział również zmiany w systemie informacji o podatnikach VAT czynnych. Obecnie, jak poinformował, udostępniona przez MF wyszukiwarka odpowiada nawet na 2 miliony pytań dziennie. - To najbardziej obciążona usługa w resorcie – powiedział dyrektor Szewczuk.