- Zmniejszamy do 5 proc. podatek VAT na owoce tropikalne, na owoce cytrusowe, na niektóre orzechy - kokosowe, pistacjowe, itd., również na tzw. żywność śmieciową, a więc na czipsy, wafle, ciastka - wszystko do 5 proc. Natomiast drastycznie podnosimy stawkę na napoje owocowe, z wkładem powyżej 20 proc. soku – mówiła w Sejmie Genowefa Tokarska, posłanka PSL.

Na matrycę trzeba jeszcze poczekać

Po konsultacji z konwentem seniorów Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, potwierdził, że punkt dotyczący rozpatrzenia przez izbę nowelizacji ustawy o VAT został zdjęty z porządku dziennego. Tym samym zdecydowano, że posłowie nie będą się zajmować matrycą stawek na bieżącym posiedzeniu.

 

Po co komu matryca stawek?

Wprowadzenie nowej matrycy stawek ma w założeniu wyeliminować wątpliwości w zakresie opodatkowania VAT niektórych towarów i usług. Chodzi tu przede wszystkim o towary podobne np. ciastka, pieczywo, soki, przyprawy itd. Nie będzie trzeba odwoływać się do PKWiU 2008. W klasyfikacji towarów przy określaniu prawidłowej stawki VAT ma pomóc Nomenklatura Scalona.

Zobacz więcej: Zmiany w stawkach VAT przyjęte >>