Prawo.pl
Likwidacja, od 1 stycznia 2020 r., tzw. ulgi abolicyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych wcale nie oznacza, że wszystkie osoby pracujące i mieszkające zagranicą, np. w Skandynawii czy Holandii, będą musiały zapłacić PIT w Polsce od dochodów uzyskiwanych za granicą. Najprostszym sposobem, żeby tego uniknąć jest rezygnacja z rezydencji podatkowej w Polsce – mówi radca prawny Józef Banach.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2020
PIT Prawo pracy Prawo europejskie
Firmy muszą czekać, aż piwo się... zestarzeje, by odzyskać akcyzę. Zdaniem ekspertów, przepisy w tym zakresie powinny być zmienione. W zamkniętych z powodu epidemii restauracjach w magazynach zalega niesprzedany alkohol. Resort finansów powinien umożliwić wcześniejsze odzyskanie podatku lub powrót do procedury zawieszenia. Takie rozwiązanie pomogłoby branży restauracyjnej, eventowej i hotelowej.
Krzysztof Koślicki
02.12.2020
Akcyza Poprawmy prawo
Ministerstwo finansów poinformowało we wtorek, że podpisany został protokół zmieniający umowę z Maltą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że zasady rozliczania dochodów uzyskiwanych na Malcie zostaną zmienione. Dokument to efekt realizacji projektu uszczelniania systemu podatkowego i zwalczania oszustw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
01.12.2020
PIT
Od początku 2021 roku podział majątku likwidowanej spółki podlegać będzie opodatkowaniu w ramach tzw. datio in solutum. Co jednak ze spółkami osobowymi, które w trakcie roku uzyskają status podatnika CIT? Takie spółki mogą zostać rozwiązane bez przeprowadzania likwidacji i wygląda na to, że zakres planowanych zmian nie obejmuje tych przypadków.
Benedykt Rubak
01.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Jednym z istotnych warunków stosowania obniżonych stawek akcyzy na sprzedawane paliwo opałowe jest uzupełnienie przez odbiorcę zgłoszenia w systemie monitorowania przewozu i obrotu SENT. Za brak rejestracji grożą surowe kary finansowe. Nowe obowiązki dotyczą też osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
01.12.2020
Akcyza Rachunkowość
Nadmierne wykorzystywanie umów zleceń, niejasny i skomplikowany system rozliczania oraz pogłębienie niesprawiedliwości społecznej - to główne negatywne zjawiska związane ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych. Fundacja Instrat i eksperci rekomendują ujednolicenie zasad naliczania i odprowadzania składek.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2020
Ubezpieczenia społeczne

Niejawne postępowania sądowe szkodzą podatnikom

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Wszystkie rozprawy przed sądami administracyjnymi są teraz niejawne. Podatnicy mają więc ograniczony wpływ na ich przebieg i nie zawsze mogą bronić swoich racji. Rozprawa tradycyjna dawała szanse na dyskusje, a sąd miał czas na analizę problemu. Budzi to wiele wątpliwości, także konstytucyjnych. Podobnie jak niejawne ogłaszanie wyroków.
Krzysztof Koślicki
01.12.2020
Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
W poniedziałek późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych od stycznia 2021 roku. Dotyczą również m.in. tzw. estońskiego CIT w Polsce, ograniczenia stosowania ulgi abolicyjnej i stawek ryczałtu od przychodów.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
CIT PIT
Rozumienie pojęcia zajęcia gruntów na prowadzenie działalności stanowi od lat jeden z najważniejszych obszarów spornych na gruncie podatku od nieruchomości. W ostatnim czasie NSA wydał orzeczenie, które powinno stanowić wyznacznik w zakresie tego, jakie okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, iż grunt jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
Adam Kałążny
30.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Minister finansów rozesłał pismo, w którym domaga się od jednostek administracji publicznej zablokowania wydatków m.in. na wynagrodzenia osobowe, dodatkowe uposażenia i nagrody roczne. Czyni to jednak niezgodnie z prawem. Wypłata świadczeń wynika z ustaw i nie można ich blokować ani pismem, ani rozporządzeniem. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z koronawirusem.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Termin składania JPK_VAT za październik upłynął 25 listopada. To pierwszy raz, kiedy dotychczasowe dwa dokumenty (deklarację i JPK) zastąpił jeden nowy plik, dlatego nie obyło się bez błędów, które powodowały odrzucenie pliku. Przede wszystkim były one związane z kwestią podpisywania pliku i nieaktualnym pełnomocnictwem. Ministerstwo Finansów zapewnia, że w pierwszym okresie będzie edukować, a nie automatycznie karać za błędy.
Agnieszka Matłacz
30.11.2020
VAT Rachunkowość

Prof. Mariański: Przepisy o fundacjach rodzinnych są niezbędne

Prawo rodzinne Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Powołanie fundacji rodzinnej będzie korzystne dla wszystkich firm planujących transfery pokoleniowe. Fundacja ma chronić majątek rodzinny. Nie może być jednak wykorzystywana do obejścia przepisów prawa spadkowego czy też unikania opodatkowania. Założenia zawierają jednak pewne wady – tłumaczy prof. Adam Mariański,
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
Prawo rodzinne Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Ulga na robotyzację, zatrudnienie innowacyjnych pracowników i ulga na prototypy – to niektóre z planowanych zmian w rozliczaniu podatków, które mają wesprzeć firmy i działania prorozwojowe. Nowe ulgi dla innowatorów pojawią się już w przyszłym roku. Problem jednak w tym, że z obecnych rozwiązań – ulgi badawczo-rozwojowej i tzw. IP Box korzysta niewielu przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
CIT PIT Rachunkowość Poprawmy prawo
Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT oraz obejmują CIT-em spółki komandytowe. Według pierwszej - od 1 stycznia 2021 r. możliwe będzie przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Druga wejdzie w życie w części 1 marca 2021r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2020
CIT
Sejm w sobotę przyjął dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. M.in. spółki komandytowe zostaną obciążone podatkiem dochodowym, ale nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia, zmienione zostaną stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a ulga abolicyjna ograniczona.
Krzysztof Koślicki
28.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy

Darowizna w gotówce – raz z podatkiem, raz bez

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Najnowsze wyroki potwierdzają, że sądy nie mogą się zdecydować, jak traktować darowizny pieniężne w najbliższej rodzinie. Według fiskusa, do zwolnienia z podatku konieczny jest przelew środków. Sądy za każdym razem mówią jednak coś innego. Raz twierdzą, że musi być przelew, innym razem, że wystarczy gotówka, ale trzeba ją wpłacić do banku. Przepisy wymagają pilnej poprawy.
Krzysztof Koślicki
28.11.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Senat w piątek wieczorem opowiedział się jednogłośnie (99 senatorów) za przyjęciem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, której głównym założeniem jest wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się firm za pomocą tzw. estońskiego CIT. Ale wniósł poprawki przewidujące m.in. objęcie tym rozwiązaniem spółdzielni i spółek komandytowo-akcyjnych.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
CIT

Jest zgoda Unii na ulgi dla przedsiębiorców w spłacie podatków

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Ministerstwo finansów poinformowało w piątek, że Komisja Europejska zaakceptowała polski program dotyczący ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Firmy, w których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25 proc., mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.
Krzysztof Koślicki
27.11.2020
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Największe organizacje pracodawców apelują do posłów o poparcie poprawki Senatu, która zakłada rezygnację z podwójnego opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Senat głosowanie w tej sprawie musi przeprowadzić w piątek. Sejm jego uchwałą ma się zająć w sobotę.
Jolanta Ojczyk
27.11.2020
CIT PIT
Koniec roku to czas na dokonanie wyboru firmy audytorskiej, która przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego za 2020 rok. Najprawdopodobniej badanie takie będzie musiało być przeprowadzane zdalnie, co warto uwzględnić już na etapie konstruowania zapisów umowy pomiędzy firmą audytorską a klientem.
Krzysztof Koślicki
27.11.2020
Ordynacja Rachunkowość

Biznes nie może się doczekać przepisów o fundacjach rodzinnych

Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku tygodni rząd przedstawi projekt ustawy o fundacjach rodzinnych. Prace nad nim trwają od paru lat. Wkrótce, po raz pierwszy w Polsce będą mogły powstać fundacje w celu realizacji interesu prywatnego, np. zapewnienia ciągłości działania firmy rodzinnej. To potrzebna zmiana, ale konieczne są też inne - m.in. jasne uregulowanie kwestii podatkowych.
Krzysztof Koślicki
27.11.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Pracodawca jako płatnik ma obowiązek podać w formularzu podatkowym poprawny PESEL lub NIP pracownika. Pozwoli to na jego szybką identyfikację przez urząd skarbowy i umożliwi mu wywiązanie się z obowiązków podatkowych – przypomniało w czwartek Ministerstwo Finansów. Dzięki temu pracownik będzie mógł m.in. skorzystać z usługi Twój e-PIT i rozliczyć podatek dochodowy łatwo bez wychodzenia z domu.
Grażyna J. Leśniak
26.11.2020
PIT Prawo pracy
Na podstawie nowelizacji przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, Prezes UOKiK zyskał uprawnienia do wszczynania postępowań w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. O problemie piszą eksperci KPMG w Polsce.
Paweł Szala Wojciech Majkowski
26.11.2020
CIT PIT Rachunkowość Koronawirus a prawo
Z badań wynika, że co czwarty polski internauta kupuje towary za granicą. Tymczasem polski system kontroli przesyłek pocztowych i kurierskich przywożonych spoza UE nie radzi sobie z tą skalą i w efekcie 99 proc. przesyłek pocztowych i 96 proc. przesyłek kurierskich o niskich wartościach jest dopuszczana do obrotu bez weryfikacji zasadności ich zwolnienia z należności celno-skarbowych.
Agnieszka Matłacz
26.11.2020
Akcyza
Rząd pracuje nad dużą reformą VAT (tzw. pakiet e-Commerce). Zmiany w szczególności dotkną podatników sprzedających towary lub świadczących usługi za pośrednictwem internetu. Nowe obowiązki będą miały też platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców
Krzysztof Koślicki
26.11.2020
VAT
Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT uderzy w blisko 73 tysiące polskich przedsiębiorców. Ustawodawca w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią nie dość, że nie daje im czasu na przekształcenie, to jeszcze je utrudnia. Istnieje bowiem ryzyko, że fiskus zarzuci firmom, które zmienią formę prawną, unikanie opodatkowania.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
26.11.2020
CIT Spółki Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Rząd tworzy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji przepisów akcyzowych, który przewiduje kluczową zmianę dla wszystkich podmiotów mających styczność z wyrobami akcyzowymi. Projekt został już przeanalizowany przez Komisję Finansów Publicznych. Część podmiotów będzie musiała dokonać ponownej rejestracji dla potrzeb akcyzy.
Krzysztof Wiński
25.11.2020
Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
Obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców potwierdzeń zapłaty z terminala do kart płatniczych może wynikać z umów zawartych z firmami obsługującymi terminale. Przepisy podatkowe nie przewidują takiego obowiązku. Dotyczy to również płatności dokonywanych przez klientów, którym wydawany jest paragon drukowany przez kasę rejestrującą.
Tomasz Krywan
25.11.2020
Ordynacja Rachunkowość
W środę, 25 listopada, mija termin złożenia nowych jednolitych plików kontrolnych. Podatnicy zwracają uwagę, że zamiast uproszczeń, resort finansów zafundował im kolejne problemy. Ich źródłem są m.in. kody GTU, które trzeba stosować. Do części transakcji trzeba zastosować kilka kodów, do niektórych – żadnego. O pomyłkę nietrudno. Błąd ma kosztować 500 złotych.
Krzysztof Koślicki
25.11.2020
VAT Rachunkowość
Fakturę korygującą wystawia się w przypadku, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej m.in. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, a także podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Faktura korygująca musi zawierać określone informacje. Nie trzeba w niej jednak podawać terminu płatności.
Krzysztof Koślicki
24.11.2020
VAT