Prawo.pl
Rząd pracuje nad dużą reformą VAT (tzw. pakiet e-Commerce). Zmiany w szczególności dotkną podatników sprzedających towary lub świadczących usługi za pośrednictwem internetu. Nowe obowiązki będą miały też platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców
Krzysztof Koślicki
26.11.2020
VAT
Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT uderzy w blisko 73 tysiące polskich przedsiębiorców. Ustawodawca w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią nie dość, że nie daje im czasu na przekształcenie, to jeszcze je utrudnia. Istnieje bowiem ryzyko, że fiskus zarzuci firmom, które zmienią formę prawną, unikanie opodatkowania.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
26.11.2020
CIT Spółki Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Rząd tworzy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji przepisów akcyzowych, który przewiduje kluczową zmianę dla wszystkich podmiotów mających styczność z wyrobami akcyzowymi. Projekt został już przeanalizowany przez Komisję Finansów Publicznych. Część podmiotów będzie musiała dokonać ponownej rejestracji dla potrzeb akcyzy.
Krzysztof Wiński
25.11.2020
Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
Obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców potwierdzeń zapłaty z terminala do kart płatniczych może wynikać z umów zawartych z firmami obsługującymi terminale. Przepisy podatkowe nie przewidują takiego obowiązku. Dotyczy to również płatności dokonywanych przez klientów, którym wydawany jest paragon drukowany przez kasę rejestrującą.
Tomasz Krywan
25.11.2020
Ordynacja Rachunkowość
W środę, 25 listopada, mija termin złożenia nowych jednolitych plików kontrolnych. Podatnicy zwracają uwagę, że zamiast uproszczeń, resort finansów zafundował im kolejne problemy. Ich źródłem są m.in. kody GTU, które trzeba stosować. Do części transakcji trzeba zastosować kilka kodów, do niektórych – żadnego. O pomyłkę nietrudno. Błąd ma kosztować 500 złotych.
Krzysztof Koślicki
25.11.2020
VAT Rachunkowość
Fakturę korygującą wystawia się w przypadku, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej m.in. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, a także podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Faktura korygująca musi zawierać określone informacje. Nie trzeba w niej jednak podawać terminu płatności.
Krzysztof Koślicki
24.11.2020
VAT
Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Według obecnego brzmienia projektu ustawy nowelizującej podatnicy, którzy uczestniczyli w określonych działaniach restrukturyzacyjnych lub konsolidacyjnych utracą prawo do rozliczenia własnych start podatkowych – piszą eksperci z KPMG w Polsce.
Marcin Michna Marlena Maliszewska
24.11.2020
CIT PIT
Resort finansów proponował, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu. Zmian jednak nie będzie. W poniedziałek MF poinformował, że w wyniku konsultacji podatkowych podjęto decyzję o nieprocedowaniu zmian w fakturach uproszonych.
Krzysztof Koślicki
24.11.2020
VAT Rachunkowość
Do poniedziałkowego poranka podatnicy złożyli już blisko 3 mln plików JPK przez nową bramkę JPK. Ministerstwo zachęca, żeby nie czekać z wysyłką do ostatniej chwili i przypomina, że listopad to pierwszy miesiąc, kiedy podatnicy zamiast osobnej deklaracji VAT i informacji JPK_VAT, składają je w formie jednego dokumentu elektronicznego JPK_V7M (jeśli rozliczają się miesięcznie) bądź JPK_V7K (jeśli korzystają z kwartalnej formy rozliczenia w VAT).
Agnieszka Matłacz
24.11.2020
VAT
Strona złożyła skargę, ale nie dochowała wymaganego terminu. Zasady obliczania terminów do dokonania czynności wynikają z przepisów prawa. Termin obejmuje wszystkie kolejne dni i tylko wyjątkowo jest przedłużany, o ile jego koniec przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Aleksandra Partyk
24.11.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

System Informacji Finansowej pozwoli na lepszą kontrolę rachunków bankowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo gospodarcze
Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwo finansów pracuje nad projektem ustawy o Systemie Informacji Finansowej m.in. do gromadzenia i przetwarzania informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach. Zgodnie z założeniami, projektowane przepisy mają być przyjęte przez rząd w I kwartale 2021 r.
Krzysztof Sobczak
23.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo gospodarcze

Apel branży: Wstrzymać podatek handlowy, bo będzie wzrost cen

CIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o niewprowadzanie podatku handlowego ze względu na kryzys związany z epidemią. I przewiduje, że jego wprowadzenie oznaczać będzie negatywne skutki dla konsumentów, m.in. wzrost cen. Według obecnie obowiązującego przepisu, podatek ten ma obowiązywać od początku przyszłego roku.
Krzysztof Sobczak
23.11.2020
CIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowych jest już raczej przesądzona. Pod znakiem zapytania jest tylko termin wejścia w życie nowych przepisów. Przedsiębiorcy na gwałt szukają sposobów, by uniknąć negatywnych skutków nowelizacji i konieczności dwukrotnego opodatkowywania dochodów. Rozwiązaniem może być zmiana proporcji podziału zysków lub przekształcenie spółki.
Krzysztof Koślicki
23.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Ryczałt to najpopularniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej korzystna metoda – zwłaszcza jeśli mieszkanie ma więcej niż pięć lat. Wtedy zasady ogólne są bardziej opłacalne. Można skorzystać z amortyzacji, podwyższyć koszty i nie płacić podatku. Duże znaczenie ma jednak forma posiadania – pełna własność hipoteczna czy własność spółdzielcza.
Krzysztof Koślicki
21.11.2020
Domowe finanse PIT
Minister finansów podpisał rozporządzenie. Wynika z niego, że przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami, będą mogli później przekazać do urzędu pobrane od pracowników zaliczki i zryczałtowany podatek. Resort przewiduje, że poprawi to płynność finansową przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.11.2020
PIT Rachunkowość

Ustawa okołobudżetowa na 2021 rok uchwalona

Finanse publiczne Administracja publiczna
W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na przyszły rok. Polski Fundusz Rozwoju dostanie dodatkowe 6,6 miliardów złotych. Zamrożone mają zostać wynagrodzenia w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 roku. Przewidziano też zamrożenie płac sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.
Krzysztof Koślicki
20.11.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych państw OECD. To przykra i dość jednoznaczna ocena polskich regulacji i mechanizmów podatkowych. Polsce wytknięto m.in. ponadprzeciętną liczbę godzin, jakie przedsiębiorca musi poświęcić na rozliczenie VAT oraz zbyt restrykcyjne przepisy w zakresie kompensacji strat.
Radosław Chudy
20.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów chce ukrócić nieprawidłowości w systemie podatkowym i bierze się za spółki komandytowe. Budzi to zaniepokojenie licznych firm, ale problem będzie mieć z tym także wiele kancelarii prawnych. Taki sposób prowadzenia działalności jest wśród nich popularny, bo daje szanse choćby na szybsze awanse "młodych". Prawnicy mówią wprost: ci, którzy utrzymali się mimo koronawirusa, teraz mogą wiele stracić.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
20.11.2020
Prawnicy CIT Rynek

Obsługa największych podatników od stycznia w jednym miejscu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Ministerstwo finansów zapowiada, że od 2021 roku największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy. Będzie to Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych. Drobne podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, wrócą do pozostałych urzędów skarbowych.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Niemal jedna piąta ankietowanych uważa, że sytuacja przedsiębiorstwa jest zła lub bardzo zła i bez pomocy państwa będzie musiało ograniczyć zatrudnienie, albo w ogóle nie przetrwa. Kluczowa jest możliwość dalszego prowadzenia działalności, niewprowadzanie nowych obciążeń i obowiązków oraz bieżące wsparcie. Takie wnioski wynikają z raportów firm, które Business Centre Club zebrał w listopadzie.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
Ordynacja Finanse Koronawirus a prawo
Niedawno wydany został wyrok NSA, wskazujący, że odsetki od opóźnionej zapłaty, nawet jeżeli wkalkulowane są w cenę towaru, stanowią wynagrodzenie z tytułu finansowej usługi kredytowania kontrahenta, zwolnionej z VAT (sygn. I FSK 66/18). Na poparcie swojej argumentacji NSA przytoczył m.in. orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jacek Wojtach
19.11.2020
CIT PIT
Nieubłaganie zbliża się termin rozliczenia VAT za październik. Wszyscy podatnicy VAT po raz pierwszy złożą nowy jednolity plik kontrolny połączony z deklaracją podatkową. Ministerstwo Finansów przygotowało narzędzia. W praktyce okazuje się jednak, że nowa forma raportowania - zamiast ułatwień - niesie ze sobą problemy i wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
VAT Rachunkowość
W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2021 roku. Posłowie PiS zaproponowali zgłosili kilka poprawek. Jedna z nich umożliwi dokapitalizowanie Polskiego Funduszu Rozwoju kwotą 6,6 miliarda złotych. Te pieniądze mają pomóc PFR w obsłudze firm potrzebujących wsparcia z powodu pandemii.
Jolanta Ojczyk
18.11.2020
Finanse publiczne

Powstanie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Specjalny urząd skarbowy będzie obsługiwał największe firmy z całego kraju. Jego utworzenie przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia ministra finansów. W założeniu nowa jednostka ma zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę podatkowym grupom kapitałowym i spółkom ich tworzącym.
Krzysztof Koślicki
18.11.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Jeśli zawyżona stawka lub zawyżony kurs waluty przekłada się na zawyżenie podatku, to korektę rozlicza się w deklaracji "na bieżąco". Zaniżenie VAT prowadzi zaś do konieczności powrotu do deklaracji pierwotnej - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.
Marcin Andrzejowicz
18.11.2020
VAT Rachunkowość
Na stronach Komisji Europejskiej pojawiło się sprawozdanie ze spotkania VAT Committee z 16 listopada. Dotyczyło ono m.in. wprowadzenia w Polsce grupy VAT. Ma to być fakultatywne rozwiązanie, które wynika z Dyrektywy VAT. Do tej pory nie zostało ono jednak zaimplementowane do polskich przepisów.
Krzysztof Koślicki
18.11.2020
VAT Doradca podatkowy
Niedawne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy potwierdza jednoznacznie, że podatek od wyjścia (exit tax) nie powinien być pobierany od osób fizycznych. Rząd wbrew regulacjom unijnym nałożył go jednak także na osoby prywatne. W rezultacie muszą oni podatek, jeśli zdecydują się przenieść majątek do innego kraju.
Krzysztof Koślicki
18.11.2020
CIT PIT
NSA opublikował właśnie uzasadnienia wyroków w sprawie zawieszania biegu przedawnienia, dzięki czemu podatnicy zyskali argumenty w sporze z fiskusem. Nie powinni jednak popadać w nadmierny optymizm, bo organy podatkowe coraz częściej podejmują różne czynności, tylko po to, by nie narazić się na zarzut wszczęcia postępowania w celu zablokowania przedawnienia.
Krzysztof Koślicki
18.11.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Rolnicy dostaną jeden złoty zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego. Wprowadzenie takiej zasady przewiduje opublikowany we wtorek przez resort finansów projekt rozporządzenia. Nowa zasada ma obowiązywać już w 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
17.11.2020
Domowe finanse Akcyza
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – jeśli firma miała prawo do odliczenia VAT od towarów, które zostały skradzione, nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Ważne jednak jest, by umiała udowodnić, że kradzież nie była zawiniona, a towary były należycie chronione.
Krzysztof Koślicki
17.11.2020
VAT Rachunkowość