Prawo.pl
Ze względu na panującą obecnie sytuację w kraju wprowadzono regulacje dotyczące składania zeznań podatkowych przez podatników, którzy nie rozliczyli się do dnia 30 kwietnia. W tym możliwość złożenia deklaracji oraz wpłaty podatku po upływie tego terminu. Jeżeli podatnik nie zdążył się rozliczyć do końca kwietnia, ale złoży deklarację i wpłaci podatek do poniedziałku 1 czerwca, nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji
Agnieszka Rzeszut
30.05.2020
Domowe finanse PIT
Miejsce zamieszkania w 2019 roku obojga małżonków na terytorium Polski, ośrodek interesów życiowych, istnienie między nimi wspólności majątkowej małżeńskiej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, uprawniają do zastosowania łącznego opodatkowanie dochodów w rocznym PIT. Potwierdza to skarbówka w wydanej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
30.05.2020
Domowe finanse PIT

Do urzędu skarbowego najlepiej online albo telefonicznie

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z urzędami. Dostępny jest także e-PUAP. W wyjątkowych przypadkach podatnicy będą obsługiwani w urzędach, ale tylko przez trzy dni w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki.
Krzysztof Koślicki
29.05.2020
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Ustawa o PIT wyróżnia wśród źródeł przychodu m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą oraz najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę, a także inne umowy o podobnym charakterze (tzw. najem prywatny). Najem prywatny może być opodatkowany 8,5-proc. ryczałtem. Prowadzony w ramach firmy opodatkowany jest według form właściwych dla działalności gospodarczej.
Aneta Skowron
29.05.2020
Domowe finanse PIT
Do końca grudnia firmy będą miały obowiązek złożenia raportu w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) w zakresie transakcji realizowanych w 2019 roku. Nie trzeba będzie wysyłać formularza CIT-TP. Obowiązek sporządzenia analizy cen transferowych jednak pozostaje.
Krzysztof Koślicki
29.05.2020
CIT Spółki
Ministerstwo Finansów potwierdziło w czwartek, że nowe przepisy dotyczące JPK_VAT wejdą w życie nie w lipcu, a w październiku. Apelował o to rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Proponował on zmiany w przepisach dotyczących obowiązku stosowania nowego JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
28.05.2020
VAT Koronawirus a prawo
Dochody w postaci świadczenia małżeńskiego przyznanego na podstawie przepisów obowiązujących w Stanach Zjednoczonych Ameryki, są w Polsce zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podatniczce nie będzie ciążył obowiązek wykazywania tych dochodów w zeznaniu podatkowym. Potwierdza to interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
28.05.2020
Domowe finanse PIT

Sebastian Skuza nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Administracja publiczna
Sebastian Skuza 1 czerwca 2020 roku obejmie stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi wiceministra Tomasza Robaczyńskiego, który 31 maja 2020 r. kończy swoją pracę w resorcie. Będzie odpowiadał za budżet państwa i finanse samorządu terytorialnego.
Krzysztof Koślicki
28.05.2020
Ordynacja Administracja publiczna
Epidemia koronawirusa spowodowała wzrost zainteresowania zakupami wszelkiego rodzaju płynów do dezynfekcji rąk. Przy okazji pojawiła się też wątpliwość, jaką stawką VAT powinna być opodatkowana dostawa takich preparatów. Najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że sprzedaż środków biobójczych można opodatkować 8-proc. VAT.
Krzysztof Koślicki
28.05.2020
VAT Koronawirus a prawo

W podatkach prywatni właściciele gruntu traktowani jak firmy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są skrajnie niekorzystne dla właścicieli gruntów. Jeśli nieruchomość np. rolników, którym odebrano prawo do korzystania z ziemi, jest wykorzystywana firmy przemysłowe czy kopalnie, muszą oni płacić daninę według najwyższych stawek, przewidzianych dla prowadzących działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
27.05.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Odpowiedzią państw Unii Europejskiej na sytuację wywołaną przez pandemię koronawirusa było wdrożenie działań m.in. w zakresie podatków pracowniczych. Były to głównie odroczenia składania zeznań i zaliczek na PIT. Belgia wprowadziła dodatkowo dodatek za pracę w domu – wynika z raportu firmy doradczej PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.
Krzysztof Koślicki
27.05.2020
PIT Prawo pracy Koronawirus a prawo
Mimo apeli przedsiębiorców rząd nie zdecydował się na systemowe - w ramach tarczy antykryzysowej - uwolnienie środków zgromadzonych na rachunkach VAT przy podzielonej płatności. MF zapewnia, że o odblokowanie pieniędzy można wnioskować indywidualnie, a organy podatkowe traktują takie prośby priorytetowo. Obserwacje doradców podatkowych pokazują jednak, że w rzeczywistości fiskus nie jest aż tak przychylny.
Krzysztof Koślicki
27.05.2020
Ordynacja VAT
Dochody budżetu państwa za pierwsze cztery miesiące 2020 roku okazały się niższe niż rok wcześniej. Pieniędzy z podatków do budżetu państwa wpłynęło o niemal 9 miliardów złotych mniej. Wydatki wzrosły jednak o prawie 19 miliardów złotych – takie dane wynikają z przedstawionego przez MF szacunkowego wykonania budżetu państwa za okres styczeń – kwiecień 2020.
Krzysztof Koślicki
26.05.2020
Finanse publiczne

Czy tarcza antykryzysowa zawiesiła terminy przedawnienia podatków?

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Brak precyzji ustawodawcy spowodował liczne wątpliwości interpretacyjne. Jedna z nich dotyczy biegu terminów materialnoprawnych na gruncie prawa podatkowego. Powstała bowiem wątpliwość czy przepis dotyczący zawieszenia terminów prawa administracyjnego, odnosi się również do zawieszenia biegu terminów podatkowych, a w szczególności, czy zawiesza bieg terminów przedawnienia
Marcin Michna Natalia Stępień
26.05.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce przygotowuje się do obchodów Dnia Księgowego. Wypada on 9 czerwca i samorząd z tej okazji zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Księgowi w czasie pandemii”. Czeka na filmy i zdjęcia, ilustrujące pracę w czasie pandemii. Czekają cenne nagrody.
Krzysztof Koślicki
26.05.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy
W Sejmie od lutego 2020 roku procedowany jest projekt ustawy nowelizującej przepisy o schematach podatkowych. Po niedawnej propozycji Komisji Europejskiej, aby odroczyć obowiązki dotyczące takich schematów w całej Europie, tempo prac nad ustawą może jeszcze zwolnić. Pojawi się pewnie obowiązek ponownego raportowania zgłoszonych już wcześniej schematów.
Krzysztof Koślicki
26.05.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Wszystko zależy od tego, czy paragon, którym została udokumentowana sprzedaż, zawiera NIP nabywcy. Z przepisów nie wynika, aby konieczne było tytułowanie faktur "FAKTURAMI" - wyjaśnia Tomasz Krywan, ekspert w LEX Księgowość.
Tomasz Krywan
26.05.2020
VAT Rachunkowość
Tegoroczny tytuł najlepszej firmy doradztwa podatkowego w Polsce w międzynarodowym rankingu International Tax Review został przyznany CRIDO. Równocześnie zespół cen transferowych CRIDO zdobył – po raz piąty z rzędu – tytuł Poland Transfer Pricing Firm of the Year. Była to szesnasta edycja konkursu.
Krzysztof Koślicki
25.05.2020
Doradca podatkowy

Za mało zwolnień podatkowych w tarczach antykryzysowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Kolejne tarcze antykryzysowe mają wspomóc przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej. Wprowadzone rozwiązania są jednak za małe. Podatnicy oczekiwali przede wszystkim zwolnień podatkowych, które przyniosłyby szybką i długotrwałą poprawę ich płynności. Nadzieje wiązano też ze skróceniem terminów na zwroty VAT i zawieszeniem stosowania mechanizmu split payment.
Krzysztof Koślicki
25.05.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
W związku z koronawirusem obowiązek posiadania kas online w pierwszych branżach został przesunięty na 1 stycznia 2021 r., ale prace nad przepisami dotyczącymi wirtualnych kas trwały. Ministerstwo Finansów poinformowało, że właśnie zakończył się proces notyfikacji projektu rozporządzenia technicznego. Do jego publikacji brakuje już tylko podpisu ministra finansów.
Agnieszka Matłacz
25.05.2020
VAT
Spółka jako płatnik ponosi odpowiedzialność za obliczenie, pobranie oraz przekazanie do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zleceniobiorcy. Zapłacenie ze środków płatnika składek na ubezpieczenia społeczne w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby ubezpieczonej, skutkuje powstaniem przychodu po stronie tej osoby.
Wiesława Moczydłowska
25.05.2020
PIT
Wynikająca z ustawy o finansach publicznych tzw. reguła wydatkowa będzie zawieszona w 2020 r. Taką propozycję zawiera opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Powrót do stosowania pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej ma nastąpić w ciągu dwóch, trzech albo czterech lat po jej wyłączeniu.
Krzysztof Sobczak
23.05.2020
Finanse publiczne
W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione po 1 stycznia 2019 r. Mogą być sfinansowane kredytem. Nie można jednak odliczyć rat kredytu na zakup usługi montażu instalacji fotowoltaicznej zaciągniętego przed tą datą. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
23.05.2020
Domowe finanse PIT
Do Sejmu trafił projekt kolejnej tarczy antykryzysowej - rozszerza ona zakres darowizn podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Dotyczyć to będzie m.in. darowizn na laptopy - to jeden z elementów kolejnego projektu nowelizacji przepisów nazywanych tarczą antykryzysową.
Monika Sewastianowicz
22.05.2020
Termin na rozliczenie podatku dochodowego za 2019 r. przesunięty został o miesiąc, czyli do 1 czerwca br. By nie zostać ukaranym za wysłanie zeznania podatkowego należy jednak spełnić łącznie dwa warunki: złożyć deklarację oraz zapłacić należny podatek do 1 czerwca 2020 r. BCC apeluje do rządu o przesunięcie tego terminu do końca września.
Krzysztof Sobczak
22.05.2020
CIT PIT Małe i średnie firmy
Rekompensata stanowiąca równowartość wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, wypłacona pracownicy, z którą stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron, nie ma charakteru odszkodowawczego i nie może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Nie ma znaczenia, że jej wypłata została uzyskana na podstawie wyroku sądowego.
Wiesława Moczydłowska
22.05.2020
PIT

MF: W czasie epidemii skracamy czas zwrotu VAT

Finanse publiczne VAT Małe i średnie firmy
Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac nad generalnym skróceniem maksymalnych terminów zwrotu VAT, ale zapewnia, że w okresie epidemii wydano zalecenia organom podatkowym, by skracały czas zwrotu tego podatku do minimum.
Krzysztof Sobczak
21.05.2020
Finanse publiczne VAT Małe i średnie firmy
Na początku maja Komisja Europejska zaproponowała odroczenie części obowiązków wynikających z dyrektywy 2018/822 wprowadzającej przepisy o schematach podatkowych. Inicjatywa Komisji Europejskiej może mieć istotne skutki dla planów nowelizacji przepisów o schematach podatkowych zaproponowanych przez polski rząd
Michał Linkiewicz Wojciech Fryze
21.05.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Nawet choroba poświadczona zaświadczeniem lekarskim nie jest okolicznością wystarczającą do uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminowi podatkowemu. Trzeba też uprawdopodobnić, że rodzaj choroby uniemożliwiał dokonanie czynności oraz że nie istniała możliwość skorzystania z pomocy domowników lub innych osób. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
21.05.2020
Ordynacja
Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu o przyznanie pedagogom, którzy od marca pracują zdalnie, ulgi podatkowej na internet. Wcześniej związkowcy zwracali uwagę, że konieczny jest bezpłatny dostęp do internetu dla uczniów i nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
20.05.2020