Prawo.pl
Zwrot kosztów zakupu biletów lotniczych i innych wydatków dotyczących zaplanowanego wypoczynku, wskutek odwołania przez pracodawcę zgody na urlop, ma charakter odszkodowawczy i nie stanowi przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
03.09.2020
PIT Prawo pracy

Rusza kolejna edycja Finansoaktywnych

Finanse publiczne Szkoła i uczeń Finanse
Do 30 września można zgłaszać się do szóstej edycji programu Finansoaktywni. Organizuje go Ministerstwo Finansów. Tematem przewodnim w tym roku jest planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu. Zainteresowane szkoły podstawowe i zespoły mogą przystąpić do programu już teraz.
Krzysztof Koślicki
03.09.2020
Finanse publiczne Szkoła i uczeń Finanse
Rozwój firmy, rozszerzenie działalności gospodarczej i zakup kolejnych kas fiskalnych nie dają już prawa do skorzystania z ulgi na zakup urządzenia. Na podatkowy bonus zasługują tylko te kasy, które przedsiębiorca nabył na początku prowadzenia biznesu. Fiskus jest nieugięty. Doradcy podatkowi uważają jednak, że z odliczenia powinno się korzystać w szerszym zakresie.
Krzysztof Koślicki
03.09.2020
VAT Rachunkowość

Wydatki spadkodawcy na objęcie udziałów w spółce jawnej kosztem podatkowym spadkobiercy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Spadkobierca, który objął ogół praw i obowiązków w spółce osobowej po zmarłym wspólniku, może obniżyć przychód z tytułu wystąpienia z tej spółki o nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania przypadającą na czas, w którym spadkodawca był wspólnikiem spółki – orzekł WSA w Gliwicach.
Wiesława Moczydłowska
02.09.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku (sygn. akt I SA/Po 87/20), stwierdził, że umowa ubezpieczenia jest świadczeniem podobnym do umów gwarancji i poręczeń w świetle art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem dyrektora KIS prezentowanym w wydawanych interpretacjach indywidualnych – piszą eksperci KPMG w Polsce.
Natalia Stępień Wojciech Majkowski
02.09.2020
CIT PIT

Obiad od firmy wolny od dodatkowego PIT

PIT Rachunkowość Prawo pracy
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie, że posiłek finansowany przez pracodawcę nie jest przychodem pracownika. Firma nie musi więc pobierać zaliczki na PIT, bo to ona czerpie korzyści z obiadu. Kolejne pytanie o świadczenia nieodpłatne pokazuje jednak, że konieczna jest pilna zmiana przepisów w tym zakresie. Rodzą one zbyt wiele wątpliwości, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozwiązał problemu.
Krzysztof Koślicki
02.09.2020
PIT Rachunkowość Prawo pracy
Subwencja otrzymana w ramach tarczy finansowej, przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, nie ma wpływu na cenę świadczonych przez podatnika usług czy też sprzedawanych towarów. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wiesława Moczydłowska
01.09.2020
VAT Koronawirus a prawo

Z państwowych autostrad znikną szlabany

Ordynacja Domowe finanse Administracja publiczna Finanse
Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od czwartego kwartału 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
01.09.2020
Ordynacja Domowe finanse Administracja publiczna Finanse
Po śmierci jednego z małżonków z ulg mu przysługujących, może skorzystać drugi. Mąż lub żona mogą wybrać: wypełnić PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Wspólne rozliczenie przysługuje również w sytuacji, w której jeden z małżonków zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed rozliczeniem podatku.
Krzysztof Koślicki
01.09.2020
Domowe finanse PIT
Działy księgowe i operacyjne muszą ściśle ze sobą współpracować, a skutki eksportu i transakcji trójstronnych trzeba analizować pod każdym względem. Najnowsze stanowisko NSA potwierdza, że szczególnie problematyczne są te sytuacje, w których to nie dostawca odpowiada za transport towarów poza granice Polski. Sprzedawca nie może wtedy zastosować zerowej stawki VAT.
Krzysztof Koślicki
01.09.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Spłata wierzytelności pożyczkowej bez PIT dla otrzymującego

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Spłata części kapitałowej i odsetkowej wierzytelności pożyczkowej otrzymanej darowizną od ojca wraz z przedsiębiorstwem nie powoduje u syna konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
31.08.2020
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Polska i Ukraina stają razem do walki przeciwko oszustom podatkowym. Ministrowie finansów Polski i Ukrainy Tadeusz Kościński i Siergiej Marczenko, podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT.
Krzysztof Koślicki
31.08.2020
Ordynacja

Jacek Byrt nowym partnerem w Mazars

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Mazars, firma audytorsko-doradcza, wzmacnia swój zespół usług doradztwa finansowego w Polsce i powołuje nowego partnera – Jacka Byrta. Będzie on członkiem zespołu kierowniczego wyższego szczebla Mazars w Polsce oraz partnerem odpowiedzialnym za usługi doradztwa finansowego.
Krzysztof Koślicki
31.08.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
W poniedziałek, 31 sierpnia upływa okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe lub podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych. Aby otrzymać status pośredniczącego podmiotu olejowego (dla sprzedawców) lub zużywającego podmiotu olejowego (dla nabywców), konieczne jest złożenie specjalnego zgłoszenia. Obowiązek dotyczy także osób prywatnych.
Krzysztof Koślicki
31.08.2020
Akcyza
Przepisy tarczy antykryzysowej odroczyły nieco terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT za marzec i kwiecień firmy mogły rozliczyć do 1 czerwca. Więcej czasu było też na wpłatę zaliczek za maj. Jak jednak potwierdzają doradcy podatkowi, skarbówka zaczęła ostatnio dotkliwie karać nawet na minimalne opóźnienie we wpłacie PIT. Automatycznie stosowane są też przepisy kodeksu karnego skarbowego o przestępstwach.
Krzysztof Koślicki
31.08.2020
Ordynacja PIT Rachunkowość

Darowizny i majątek rodzinny łakomym kąskiem dla fiskusa

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Stosowanie przepisów podatkowych dotyczących darowizn i dzielenia majątku przypomina manewry na polu minowym, szczególnie gdy ludzie wykorzystują różne metody dla uniknięcia podatku. Idą na przykład do notariusza, by podpisać umowę darowizny. Okazuje się jednak, że fiskus zastawił na nich pułapkę i oczekuje podatku od spadków i darowizn. Ryzykowne są też podziały majątków po rozwodzie.
Krzysztof Koślicki
29.08.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku wspólnego małżonków może być zwolniona z PIT. Ważne, by transakcja miała miejsce po upływie pięciu lat. Okres ten liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. Ważna jest data nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków, a nie nabycie przez jednego z nich wskutek podziału majątku. Potwierdzają to organy skarbowe.
Wiesława Moczydłowska
28.08.2020
Prawo rodzinne Domowe finanse PIT
Samorządowcy negatywnie opiniują projekt ustawy mającej wprowadzić tzw. estoński CIT. Powodem jest spodziewany ubytek dochodów, przede wszystkim w budżetach województw samorządowych, w wysokości blisko 4 mld złotych w ciągu najbliższych trzech lat. Opinię samorządowców mogłoby zmienić wprowadzenie rekompensaty tych ubytków.
Hanna Hendrysiak
28.08.2020
Finanse samorządów CIT
Z powodu epidemii firmy wysłały swoich pracowników do pracy zdalnej. Wiele osób wyjechało więc na działki, letniska czy do domów rodzinnych i pracuje poza miejscowościami, w których są siedziby ich pracodawców. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji mają one prawo do wyższych kosztów podatkowych i tym samym do obniżenia podatku.
Krzysztof Koślicki
28.08.2020
PIT Koronawirus a prawo

Ustawa podpisana - teraz NFOŚiGW ma wspierać elektromobilność

Środowisko Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz utworzenie w jego miejsce nowego zobowiązania wieloletniego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Rozwiązanie to ma przyspieszyć finansowanie ze środków publicznych rozwoju transportu niskoemisyjnego.
Krzysztof Sobczak
27.08.2020
Środowisko Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Opłata manipulacyjna nie powiększa wartości początkowej środków trwałych. Sporna jest kwestia, czy opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo (takie jest moje zdanie w tej kwestii), czy proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu (takie stanowisko w tej kwestii reprezentują organy podatkowe) - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.
Tomasz Krywan
27.08.2020
CIT PIT
Gdy dochodzi do przekształcenia formy prawnej spółki, następca prawny może korzystać z ochrony, jaką daje interpretacja indywidualna wydana poprzednikowi. Fakt, że spółka przekształcana nie zdążyła się do niej zastosować nie ma znaczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
27.08.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Już 1 października firmy będą rozliczać VAT według nowych zasad. Nie będzie trzeba m.in. wysyłać deklaracji podatkowych. Zastąpi je całkowicie odmieniony jednolity plik kontrolny. Problem jednak w tym, że trzeba w nim będzie podawać dużo więcej szczegółowych informacji. Za błędy będą groziły surowe kary.
Krzysztof Koślicki
27.08.2020
VAT Rachunkowość
Jeżeli w chwili ponoszenia wydatków na budowę domu podatnik nie dysponuje tytułem własności lub współwłasności do nieruchomości, to najpóźniej musi go uzyskać ostatniego dnia przed upływem trzyletniego okresu przewidzianego na wydatkowanie środków na realizację własnego celu mieszkaniowego. Tylko wówczas może skorzystać z ulgi w PIT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
26.08.2020
Domowe finanse PIT
Nieprawidłowe rozliczenie darowizny, zakupu sprzętu do walki z epidemią czy wynagrodzeń pracowniczych – to tylko niektóre obszary ryzyka i potencjalnych sporów ze skarbówką. Kontrole mogą potrwać nawet do 2026 roku. Przed skutkami błędnego rozliczenia tarcz antykryzysowych pewną ochronę może dać połączenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kadry zarządzającej z polisą skarbową.
Krzysztof Koślicki
26.08.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo

Na wizytę w urzędzie skarbowym będzie można się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów pracuje nad wdrożeniem ogólnopolskiego systemu do rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Na spotkania z urzędnikami, od niedawna, można się już umawiać w województwach podlaskim i wielkopolskim. Ma to rozładować kolejki i ułatwić załatwianie spraw. Z powodu koronawirusa urzędy przyjmują interesantów tylko trzy dni w tygodniu.
Krzysztof Koślicki
26.08.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Wypłata dywidendy nie jest transakcją kontrolowaną. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nie stanowi też działania o charakterze gospodarczym. Nie podlega więc obowiązkowi sporządzenia (lokalnej) dokumentacji cen transferowych. Tak wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.
Krzysztof Koślicki
25.08.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Wydatki, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkowo trzeba potraktować jednak zakupy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
25.08.2020
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Rząd manipuluje danymi i pokazuje tylko część prawdy o stanie finansów

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Planowany przez rząd deficyt budżetu państwa ma wynieść 109 miliardów złotych. W rzeczywistości w kasie państwa brakuje jednak znacznie więcej. Problemem są tworzone przez rząd liczne fundusze, które pozwalają nie wykazywać wielu wydatków. Przejrzystość finansów utrudnia też pomysł wykazania w tegorocznym budżecie przyszłych wydatków. Zdaniem ekspertów, działania rządu to kreatywna księgowość.
Krzysztof Koślicki
25.08.2020
Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Skarbówka na tropie podróbek

Prawo karne Ordynacja Administracja publiczna
Przez pierwsze siedem miesięcy 2020 roku (od stycznia do lipca) Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziło niemal 300 interwencji. Zatrzymała w tym czasie podrobione towary o łącznej wartości około 27,5 milionów złotych. Najczęściej są to: odzież, zabawki, sprzęt sportowy, kosmetyki, papierosy, zegarki, biżuteria, galanteria i sprzęt elektroniczny.
Krzysztof Koślicki
24.08.2020
Prawo karne Ordynacja Administracja publiczna