Prawo.pl

MF szykuje duże zmiany w raportowaniu JPK_V7

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów ogłosił w środę projekt zmian w raportowaniu VAT. Nowelizacja ma celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do wyjaśnień prezentowanych przez MF w „pytaniach i odpowiedziach” do pliku JPK_VAT z deklaracją oraz w interpretacjach przedstawianych przez szefa Krajowej Informacji Skarbowej – pisze Krzysztof Czekaj z GWW.
Krzysztof Czekaj
18.03.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Polska walczy z przestępczością związaną z VAT od przystąpienia do Unii Europejskiej. Dotychczasowe działania w obszarze kontroli okazały się jednak nieskuteczne. W wielu przypadkach łapano ofiary, nie sprawców, a ściągalność VAT w zakresie wyłudzeń podatku jest w granicach 2 procent.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
VAT Rachunkowość
Wprowadzenie przez polskiego ustawodawcę dodatkowego wymogu, który prowadzi do wykazania VAT należnego i naliczonego w dwóch różnych okresach rozliczeniowych jest sprzeczne z prawem unijnym. Firmy mogą teraz korygować rozliczenia i wnioskować o zwrot odsetek. Taki wniosek wynika z ogłoszonego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
VAT Prawo europejskie
Anna Łabuzińska, Adam Rzepa i Anna Wojtuń zwyciężyli w III edycji konkursu TAX EVEREST, czyli akademickich mistrzostwach Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Jego organizatorami są MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Prawnicy CIT VAT Szkolnictwo wyższe
Podatnicy mają coraz większe wątpliwości, jak rozliczać wydatki na remonty. Niektóre kwoty można odliczać od razu, inne jednak muszą powiększyć wartość początkową i być amortyzowane. Wszystko przez brak precyzyjnej granicy między remontem a ulepszeniem. Prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowsza interpretacja też nie wszystko wyjaśnia.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
CIT Rachunkowość
Usługi prawnicze świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Resort nie planuje żadnych zmian w tym zakresie. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.
Krzysztof Koślicki
17.03.2021
Prawnicy VAT

Długie postępowania w NSA - podatnicy na sprawiedliwość czekają latami

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Naczelny Sąd Administracyjny od niemal czterech lat nie wydaje wyroku m.in. w sprawie rozliczeń VAT. Podatnicy wygrali wcześniej w WSA, ale orzeczenia ciągle są nieprawomocne, bo sprawa utknęła w NSA. W rezultacie firmy mają zablokowane pieniądze i nie mogą odzyskać zapłaconego podatku. A związane z tym wątpliwości dotyczą także wszystkich podmiotów rozliczających transakcje zagraniczne.
Krzysztof Koślicki
17.03.2021
Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Ulga termomodernizacyjna to regulacja wspierająca przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Dzięki niej, podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania niektóre wydatki, np. na ulepszenie budynku lub zastosowanie nowego źródła energii, i w rezultacie zapłacić niższy podatek dochodowy – tłumaczy Karolina Demska, ekspert KPMG w Polsce.
Karolina Demska
16.03.2021
Domowe finanse PIT
W ostatnim czasie powróciła dyskusja na temat kolejnych planowanych podwyżek akcyzy. Tym razem miało chodzić o podwyżkę stawek akcyzy na piwo, która w zamyśle miałaby być zrównana ze stawkami akcyzy dla mocniejszych wyrobów spirytusowych. Czy pomysł wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na wyroby browarnicze ma sens – piszą eksperci kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Bartłomiej Senderowski Jacek Matarewicz
16.03.2021
Akcyza Rachunkowość
Polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek obrotowy od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Trybunał na wtorkowym posiedzeniu oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki sądu. Podstawą opodatkowania polskim podatkiem jest miesięczny przychód w wysokości przewyższającej 17 milionów złotych.
Krzysztof Koślicki
16.03.2021
Doradca podatkowy Prawo europejskie
Apel księgowych o zapewnienie większej stabilności prawa podatkowego nie zyskał zrozumienia Ministerstwa Finansów. Resort uważa, że wprowadzenie dłuższego vacatio legis nie jest właściwym rozwiązaniem. Nie widzi też możliwości wprowadzania zmian tylko raz w roku. W rezultacie księgowi i biura rachunkowe prowadzą walkę z czasem,
Krzysztof Koślicki
16.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

MF: Nie będzie podwyżki podatków

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia CIT, VAT ani PIT. Zapewnił o tym w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Resort przy okazji pochwalił się sukcesami w tropieniu oszustów podatkowych. Kontrole prowadzone przez skarbówkę są coraz skuteczniejsze.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
W związku z epidemią COVID-19 za racjonalne uznać należy działania kierownictwa sądu administracyjnego, podejmowane w trosce o zdrowie sędziów i pracowników sądu. Skierowanie spraw na posiedzenia niejawne jest dopuszczalne, ale nie wbrew wyraźnie wyrażonej woli stron postępowania – piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski.
Marek Isański Tomasz Kozłowski
15.03.2021
Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy
Rodzic może skorzystać z ulgi na dziecko, tylko w sytuacji gdy wykonuje władzę rodzicielską. Samo utrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie wystarczy, aby skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej w rocznym PIT. Samo płacenie alimentów to także za mało. Czasami konieczna jest też weryfikacja, kto naprawdę zajmuje się dzieckiem.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Domowe finanse PIT
Skarbówka może dokonywać przeksięgowań wpłat na poczet podatków. Problem jednak w tym, że często na konto wpłat podatkowych przeksięgowuje również wpływy z mandatów. A po jakimś czasie urząd zaczyna ścigać podatnika za brak zapłaty mandatu, wszczyna egzekucję, a bank ściąga należność z konta. Zdaniem ekspertów, taka praktyka urzędów jest niezgodna z prawem.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Aby w 2021 roku sprzedać mieszkanie bez podatku, ważne będą trzy kwestie – kiedy nabyliśmy sprzedawaną nieruchomość, ile zarobimy na sprzedaży i na co wydamy pieniądze z transakcji. Przepisy pozwalają na zastosowanie zwolnienia z opodatkowania. Ważna jest jednak realizacja tzw. własnych celów mieszkaniowych.
Krzysztof Koślicki
13.03.2021
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów chce przedłużenia terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego, ale tylko dla organizacji non-profit. Wszystkie pozostałe jednostki, których których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2020 roku, sprawozdania muszą przygotować do końca marca. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opublikowano w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Krzysztof Koślicki
12.03.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Wprowadzony od 1 stycznia 2021 roku przepis przewidujący obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla transakcji, w przypadku których rzeczywistym właścicielem jest podmiot z „raju podatkowego” budzi bardzo duże kontrowersje. Prawdopodobnie dlatego Ministerstwo Finansów wydało projekt objaśnień podatkowych – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.
Piotr Prokocki
12.03.2021
CIT
Zbliża się termin rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych PIT. Termin na złożenie deklaracji podatkowej za rok 2020 upływa 30 kwietnia 2021 roku. Możemy przypuszczać, że w dobie pandemii większość osób rozliczy się za pomocą portalu podatkowego Ministerstwa Finansów – Twój e-PIT
Michał Adamczyk
12.03.2021
Domowe finanse PIT
Doświadczenia i obserwacje doradców podatkowych pokazują, że sposoby komunikowania się fiskusa z podatnikami łamią zasadę zaufania do organów podatkowych. Problem staje się istotny zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, gdzie wiele biur pracuje zdalnie i może być problem z odbiorem korespondencji. A dobra praktyka wysłania choćby sygnału mailem, jakoś się nie przyjęła.
Krzysztof Koślicki
11.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Negrita, Sony, Bruce i Hunter – francuskie psy wraz ze swoimi opiekunami będą pomagać polskim służbom w walce z koronawirusem. Szkolenie psów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej odbywa się w ramach francusko-polskiego projektu. Nauka potrwa osiem tygodni.
Krzysztof Koślicki
10.03.2021
Ordynacja Koronawirus a prawo
Beneficjentami ulgi rehabilitacyjnej mogą być podatnicy, którzy mają orzeczony stopień niepełnosprawności lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, pod warunkiem, że w roku podatkowym dochody osób niepełnosprawnych nie przekraczają 14 400 złotych. Jest to dwunastokrotność renty socjalnej obowiązującej w grudniu 2020 roku.
Kuba Lewandowski
10.03.2021
Domowe finanse PIT
W środę podpisana została polsko-słowacka umowa o automatycznej wymianie informacji w dziedzinie podatku VAT. Dzięki niej oba kraje uzyskają narzędzia, które ułatwią wykrywanie i walkę z oszustwami w zakresie VAT.
Agnieszka Matłacz
10.03.2021
VAT
Nowe przepisy podwyższą wysokość górnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe do pięciokrotnej w miejsce obecnie istniejącej podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - alarmuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I apeluje do Senatu o wprowadzenie do procedowanej właśnie ustawy zmian blokujących tę podwyżkę.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
CIT PIT
Przygotowane przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzenie przewiduje zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projekt opublikowano w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji, a nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2021 r.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ujawniać czy nie ujawniać? To pytanie z pewnością będzie stawiało sobie wiele spółek pod koniec roku 2021. Przepisy CIT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. nakazują „dużym” podmiotom oraz podatkowym grupom kapitałowym podanie do publicznej wiadomości szeregu danych w ramach tzw. strategii podatkowej – pisze Magdalena Olszewska, doradca podatkowy.
Magdalena Olszewska
09.03.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Spółki
W rządzie trwa dyskusja na temat ewentualnego obniżenia stawki podatku od towarów i usług. Poinformowała o tym w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. I dodała, że projekt obniżki ma rekomendację reprezentowanego przez nią resortu. Nie podała jednak żadnych szczegółów tego projektu poza tym, że miałoby to być rozwiązanie czasowe.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
VAT
Blokowanie dostępu do stron internetowych oferujących nielegalne gry hazardowe, zakaz świadczenia usług płatniczych przez dostawców tych usług na rzecz nielegalnie funkcjonujących podmiotów oraz umożliwienie, w formie monopolu państwa organizacji gier hazardowych w internecie, przyniosły skutek w postaci istotnego ograniczenia czarnego rynku hazardowego - twierdzi Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
CIT Prawo gospodarcze

Nowe ograniczenie w rozliczaniu strat podatkowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od 1 stycznia 2021 roku zasada odliczania strat doznała istotnego ograniczenia w odniesieniu do podatników podejmujących niektóre działania restrukturyzacyjne. Jest to kolejny przykład wprowadzania regulacji, których celem jest walka z unikaniem opodatkowania – piszą eksperci Enodo Advisors.
Izabela Ścierska-Kulma Piotr Zaremba
08.03.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Faktury VAT z błędnymi nazwami miast wymagają korekty

Finanse publiczne Finanse samorządów
Błędy w nazwach miast na prawach powiatu na fakturach VAT powodują, że są one nieprawidłowo wystawione w pozycji nabywca – sprzedawca. Przepisy wskazują, że należy używać nazwy „miasto na prawach powiatu”, a nie „gmina”. Aby poprawić nieścisłości, księgowych czeka wiele pracy – od wystawienia faktur korygujących, aż po konieczność złożenia korekty JPK_VAT.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.03.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów