Szkolne zasady z poszanowaniem praw transpłciowych uczniów

Zarządzanie oświatą RODO

Prawo oświatowe w żaden sposób nie określa, jak uczeń powinien się podpisywać na sprawdzianie lub w zeszycie, nie ma więc powodu, by zmuszać transpłciowego ucznia do tego, by posługiwał się danymi metrykalnymi. Warto postawić na działania edukacyjne, co pomoże uniknąć konfliktów w szkole - mówi adwokat Karolina Gierdal, prawnik Kampanii Przeciwko Homofobii.

05.06.2021

Domniemanie niewinności również przy ocenianiu zdalnego nauczania

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Cztery piątki, dwie tróje i trzy szóstki – na koniec roku dostateczny. Niektórzy nauczyciele nie wierzą, że uczniowie uczciwie pracowali podczas zdalnych lekcji, więc ocenę na koniec roku wystawiają na podstawie tych kilku not, z którymi zdążyli przed lockdownem. To wątpliwa prawnie praktyka. A prawo pozwala uczniom i ich rodzicom odwoływać się od takich decyzji.

04.06.2021

Rusza zbieranie podpisów przeciwko reformie edukacji włączającej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, żeby resort edukacji przeprowadził debatę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie edukacji włączającej i poddał zmiany rzeczywistym konsultacjom. Chodzi o nowelizację, nad którą resort pracuje od początku tego roku, w założeniu ma usprawnić system, ale pojawiają się opinie, że zaszkodzi dzieciom.

01.06.2021

Od poniedziałku wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym. Możliwe są jednak wyjątki - ze względu na sytuację epidemiczną w konkretnych placówkach będzie można przechodzić na naukę zdalną lub w trybie mieszanym.

31.05.2021

Kanon lektur poszerzony m.in. o prace IPN i Karola Wojtyły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zakończone zostały prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających. Jak mówił, są tam znakomite pozycje polskiej literatury, opracowania Instytutu Pamięci Narodowej, ale w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

28.05.2021

Szkolenia dla nauczycieli wyłączone z zakazu zgromadzeń

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zgromadzenia związane z organizowaniem szkoleń dla nauczycieli prowadzonych na podstawie programów ustanowionych przez ministra edukacji i nauki zostały wyłączone z ograniczeń dotyczących zgromadzeń - przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie.

26.05.2021

WSA: Dyrektor szkoły wybrany nielegalnie przez skład komisji konkursowej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

W gminie przeprowadzono konkurs na dyrektora szkoła, a jego zwycięzcę wójt powołał na stanowisko dyrektora szkoły. Wojewoda, który kontrolował przebieg konkursu zarzucił wójtowi istotne naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty. Przy wyborze składu komisji konkursowej jako swoich przedstawicieli wójt powołał bowiem radnych gminy.

26.05.2021

Nie wszystkie szkoły informują o zasadach rekrutacji

Zarządzanie oświatą

Do 2 sierpnia potrwa rekrutacja do szkół średnich. Technicznie przebiega bez kłopotów, problem jednak w tym, że niektóre szkoły podstawowe nie informują uczniów o zasadach rekrutacji. Z pierwszych analiz wynika, że większość ich absolwentów wybierze się do liceów. Boją się techników, za mało wiedzą, jak wygląda nauka w tych szkołach.

25.05.2021

Historia XX i XXI wieku nowym przedmiotem w 2022 r.

Zarządzanie oświatą

Od września 2022 r. uczniowie mają uczyć się nowego przedmiotu - historii Polski XX i XXI wieku. Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani - zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

20.05.2021

Niezapłacona dotacja oświatowa traktowana jako szkoda

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Nie można zgodzić się z tezą, że aby powstała szkoda wskutek niewypłacenia dotacji, organ prowadzący niepubliczną placówkę oświatową musi najpierw pokryć brak z własnych środków i następnie dowodzić rozmiar szkody dowodami wydatkowania tych środków. Zarówno prawnie, jak i praktycznie prowadzi nas to na manowce - twierdzi radca prawny Robert Gałęski.

20.05.2021

Więcej uczniów skorzysta z gminnych programów

Zarządzanie oświatą

Gmina będzie mogła objąć programem pomocy zarówno uczniów pobierających naukę na swoim terenie (np. gminy), a zamieszkałych poza jej terenie oraz tych, który uczą się w innej jednostce samorządu terytorialnego. Do tej pory programy pomocowe wykluczały takie osoby.

20.05.2021

Firma prowadząca szkoły policealne zapłaci za stosowanie niedozwolonych klauzul

Zarządzanie oświatą

Prezes UOKiK nałożył na spółkę prowadzącą szkoły policealne karę w łącznej wysokości ponad 355 tys. zł, zakazał również stosowania zakwestionowanych praktyk. Chodziło o niedozwolone klauzule umowne. Podstawą do zajęcia się sprawą były sygnały od konsumentów oraz od miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

19.05.2021

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna pomogła w nauce zdalnej

Zarządzanie oświatą

Prawie 74,2 proc. szkół, które są w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, prowadzi lub prowadziło zdalne zajęcia z budynku szkoły, wykorzystując dostarczany przez OSE internet (z czego 65,7 proc. – codziennie) - wynika z badania ankietowanego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

19.05.2021

Ruszyła rekrutacja do szkół średnich

Zarządzanie oświatą

Ruszyła już rekrutacja do szkół średnich - dokumenty można składać do 21 czerwca 2021 r. Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

18.05.2021

Minister: Nauczyciele też skorzystają na reformie podatkowej

Zarządzanie oświatą Polski Ład

Reforma podatkowa ujęta w Polskim Ładzie, czyli m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, to pozytywne rozwiązanie również dla 700 tys. nauczycieli i pracowników oświaty – podkreślił w poniedziałek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

17.05.2021

Polski Ład: Wyrównywanie szans po pandemii, program "Zielona szkoła"

Zarządzanie oświatą

Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Elementem programu będzie też promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach.

15.05.2021

Przedszkolak będzie miał dalej do lokalu z jednorękim bandytą

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Resort finansów przygotował projekt określający minimalne odległości salonów gier na automatach m.in. od szkół i przedszkoli. Zmiany mają chronić obywateli, a w szczególności osoby małoletnie, przed szkodliwymi skutkami hazardu. Automaty będą też bardziej oddalone od miejsc kultu.

14.05.2021

Prof. Leppert: Zmiany dotyczące uczelni zawodowych to obniżanie standardów

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Już wkrótce uczelnie zawodowe nie będą musiały zawierać porozumień z uczelniami akademickimi, by prowadzić studia nauczycielskie. W ten sposób minister puszcza oko do słabych uczelni zawodowych, które posiadają najsłabszą kategorię C albo nie posiadają kategorii naukowej - uważa Roman Leppert, profesor z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

14.05.2021

Mimo pandemii absolwenci techników dobrze przygotowani

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Po ubiegłorocznych pandemicznych perturbacjach z odbyciem praktyk w technikach i szkołach branżowych, w tym roku wygląda to znacznie lepiej. Wiele placówek skorzystało z tzw. wirtualnej firmy, co przynosi dobre efekty. Rynek pracy zaś coraz bardziej docenia fachowe przygotowanie po takich szkołach w przeciwieństwie do umiejętności absolwentów liceów.

12.05.2021

Katolicka szkoła może relegować ucznia za naruszanie zasad, ale nie może dyskryminować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie uczennicy relegowanej z katolickiej szkoły za udział w źle widzianej w tej placówce demonstracji. Szkoła prowadzona przez kościół ma prawo ustalić obowiązujące w niej zasady, ale nie może arbitralnie skreślać uczniów z listy. Ma to regulować statut, który jednak musi być zgodny z aktami wyższego rzędu.

07.05.2021