Małopolska kurator oświaty w wywiadzie radiowym stwierdziła, że szczepionki to eksperyment medyczny.

Wcześniej minister edukacji podkreślał, że decyzja dotycząca ewentualnego odwołania kurator oświaty zapadnie w najbliższych dniach. - Skrytykowałem jej wypowiedź dotyczącą "eksperymentu". Szczepionki nie są eksperymentem, pani Barbara Nowak przyznała mi rację, że nie powinna zabierać głosu w tej sprawie, uznała to również w mediach społecznościowych. Dalsze czynności trwają - teraz spotyka z się wojewodą małopolskim, który jest jej bezpośrednim zwierzchnikiem i nadzoruje sprawę - mówił minister Przemysław Czarnek.

 

Kurator negatywnie o szczepionkach

Kurator Barbara Nowak została zapytana przez dziennikarzy o to, czy nauczyciele powinni być objęci obowiązkiem szczepień.

- Z mojego punktu widzenia – nie, absolutnie nie. Dlatego, że uważam, iż człowiek dorosły, wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać – odpowiedziała kurator. - Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać. To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka – tak powinno być – wskazała i dodała, że nie odpowie na pytanie, czy sama szczepionkę przyjęła - mówiła. Szczepienia nazwała eksperymentem medycznym.

Od marca obowiązkowe szczepienie nauczycieli>>

Czytaj w LEX: Różnicowanie a dyskryminacja – status prawny osób szczepionych i nieszczepionych na COVID-19 >

Niedzielski: Kurator powinna ponieść konsekwencje

Słowa małopolskiej kurator skomentował minister zdrowia - jego zdaniem takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację. - Znajduje się osoba, jeśli można tak powiedzieć: "oświecona", która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki. Niestety, to są oczywiście kolejne wpadki, kolejne niefortunne wypowiedzi, bo rzeczywistość jest taka, że nie jest to żaden eksperyment - powiedział Niedzielski.

Zobacz w LEX: Kalendarz zadań dyrektora - Styczeń 2022 >

- Opieramy się na rzeczywistych obserwacjach i widzimy, że szczepienie sześćdziesięciokrotnie - to są dane z Polski - chroni przed zgonem w stosunku do osób niezaszczepionych - podkreślił. - Ja oczywiście potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję o pewnego rodzaju wstrzemięźliwość. Bo jeśli ktoś chce się popisać, ktoś chce zaistnieć medialnie, to powinien sobie jednocześnie zdawać sprawę, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Każda osoba, która ze względu na tą wypowiedź zwątpi i zrezygnuje ze szczepienia, to jest osoba, której życie i zdrowie właśnie obciąża odpowiedzialnością te tzw. autorytety - dodał szef resortu zdrowia. W poniedziałek rzecznik resortu zdrowia zapewniał natomiast, że decyzja dotycząca dalszego zajmowania stanowiska przez Barbarę Nowa leży w gestii MEN i wojewody.

 

Czarnek:  szkodliwa wypowiedź. Kurator przeprasza

Krytycznie do opinii kurator odniósł się również minister Przemysław Czarnek - podkreślił, że jej wypowiedź uważa za szkodliwą. - Niezmiennie zachęcam wszystkich do szczepień - oświadczył w komunikacie resortu.

Barbara Nowak przyznała mu rację. - Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego - napisała.

Rada Medyczna: Niedopuszczalna wypowiedź urzędnika

Negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych - podkreśla Rada Medyczna.

Rada Medyczna podkreśliła, że szczepienie przeciw COVID-19 jest procedurą medyczną ratującą zdrowie i życie, pozwalającą na zmniejszenie tragicznych skutków pandemii. - Jakiekolwiek twierdzenia podważające ten fakt nie tylko nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, ale zniechęcając do szczepień zwiększają liczbę ofiar pandemii. W tym kontekście Rada Medyczna uważa, że negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych - napisano w poniedziałkowym stanowisku Rady.

- Decyzja o pozostawieniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak na stanowisku to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ jej wypowiedź może mieć na ludzi, którzy nie podejmą decyzji o szczepieniu - ocenił we wtorek minister Adam Niedzielski.