Masowy exodus nauczycieli. W tym roku może zabraknąć nawet trzydziestu tysięcy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Według resortu edukacji wakaty na stanowiskach nauczycielskich nie odbiegają od corocznej normy. Inne zdanie na ten temat mają dyrektorzy szkół i samorządowcy – 1 września 2023 r. padnie kolejny smutny rekord. Sytuację ratować będą nauczyciele w wieku emerytalnym i chętni na dodatkowe godziny ponadwymiarowe.

01.09.2023

Dodatek dla nauczycieli i nowy przedmiot w podstawie programowej - zmiany w prawie od 1 września 2023

Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2023 r. zmienia się podstawa programowa - podstawy przedsiębiorczości zastąpi przedmiot biznes i zarządzanie. Zmienią się też przepisy dotyczące kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, a także Karta Nauczyciela, w której doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące oceny pracy. Rewolucję w przepisach oświatowych minister Przemysław Czarnek zapowiedział jednak dopiero na trzecią kadencję Zjednoczonej Prawicy.

31.08.2023

Łatwiej o legitymacje na smartfonie - niepotrzebna będzie zgoda rodziców

Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty, będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy. Umożliwiła to ustawa o aplikacji mObywatel. mLegitymacja szkolna nie będzie – tak jak dotychczas – wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia.

31.08.2023

Początek roku szkolnego na pikiecie pod gmachem MEiN. Związkowców wesprą samorządowcy

Zarządzanie oświatą

Związkowcy rozpoczną rok szkolny od pikiety pod gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki - w ten sposób chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec nieudanych reform, zbyt obszernej podstawie programowej oraz przede wszystkim zbyt niskich wynagrodzeń pedagogów. W pikiecie wezmą udział również przedstawiciele rodziców i oświatowych organizacji społecznych oraz liderzy edukacyjni.

30.08.2023

Ponad połowa rodziców zamierza płacić za korepetycje dla swojego dziecka

Zarządzanie oświatą

Aż 55 proc. rodziców zamierza posłać swoje dzieci na płatne korepetycje - wynika z raportu „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”. W grupie tej dominowały kobiety (70 proc. wskazań wśród matek vs 38 proc. ojców) i mieszkańcy małych miast do 50 tys. osób (73 proc.). Pod względem dochodu byli to rodzice z zarobkami od 5000 zł netto w górę.

30.08.2023

Rośnie popularność szkół niepublicznych, ale ich dyrektorzy niezbyt optymistycznie oceniają sytuację w oświacie

Zarządzanie oświatą

Rośnie liczba kandydatów chcących uczyć się w szkole niepublicznej - w tym roku w dużych miastach na jedno miejsce w szkole niepublicznej przypadało czterech kandydatów. Najbardziej usatysfakcjonowani są dyrektorzy szkół z największych miast. Dyrektorzy niepublicznych szkół krytycznie oceniają przepisy oświatowe, choć optymistycznie patrzą w przyszłość - wynika z badania Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

30.08.2023

Jeżeli uczeń nie zechce komputera na własność, dostanie go w użyczenie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Na każdego czwartoklasistę przypadać będzie jeden laptop i to nawet, jak rodzice ucznia nie chcą nowego komputera, bo np. ich dziecko jeden już ma. W takiej sytuacji sprzęt nie stanie się ich własnością, a zostanie przekazany w użyczenie. Ta forma będzie się jednak wiązała ze wszystkimi konsekwencjami. Gdy uczeń zmieni szkołę, pojawi się konieczność zwrotu komputera.

29.08.2023

Wynagrodzenie egzaminatora zależne od rodzaju zadania - również przy maturze z jęz. obcego

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego wynagrodzenia egzaminatorów - przepisy zostaną dostosowane do nowego systemu elektronicznego sprawdzania, który ma zostać wdrożony w przyszłym roku. Zasadą będzie, że wysokość wynagrodzenia zależeć będzie od rodzaju sprawdzanego zadania - takie rozwiązanie przyjęto już w przypadku sprawdzania egzaminów z matematyki.

28.08.2023

Organizator kolonii musi zgłosić je do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili dotąd ok. 34,7 tys. wyjazdów i półkolonii dla dzieci i młodzieży, łącznie skorzystało z nich ok.1 mln 377,7 tys. uczniów – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zgłoszenie dotyczy każdego obozu, kolonii, wyjazdu, który trwa dłużej niż dwa dni. Forma wypoczynku musi być zgłoszona do Kuratorium Oświaty.

28.08.2023

WSA: Pensum nauczyciela-dyrektora nie można dowolnie obniżać

Zarządzanie oświatą

Obniżenie pensum nauczycielowi, pełniącemu funkcję kierowniczą w szkole, zależy wyłącznie od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Niedopuszczalne jest kreowanie przez organ prowadzący innego, pozaustawowego kryterium - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Problem miała rada powiatu w Sandomierzu, która uchwaliła obniżenie tygodniowego pensum nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach lub placówkach.

28.08.2023

Dyrektor dokładniej sprawdzi pracownika, ale i tak będzie musiał polegać na jego słowie

Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły będzie musiał dokładniej sprawdzać, czy zatrudniani pracownicy nie są notowani w rejestrze przestępców seksualnych. Za zaniedbania w tej kwestii grozić będzie kara. Nie wszystkie wprowadzane przepisy są jednak precyzyjne, wciąż trzeba będzie mocno ufać oświadczeniom potencjalnego pracownika lub osoby, która będzie chciała prowadzić działalność edukacyjną.

25.08.2023

Więcej beneficjentów programu Laboratoria Przyszłości

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji i nauki zmienia rozporządzenie przewidujące finansowanie programu "Laboratoria Przyszłości". Przewiduje ono poszerzenie grupy beneficjentów - m.in. o Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Uwzględnia także szkoły podstawowe w okręgowych ośrodkach wychowawczych. Jednym z celów rozporządzenia jest też usprawnienie procesu wnioskowania o środki w ramach programu.

22.08.2023

Poprawkowe egzaminy maturalne - w poniedziałek i wtorek

Zarządzanie oświatą

Rozpoczęła się sesja egzaminów poprawkowych. Przystąpienie do nich zadeklarowało blisko 33,7 tysięcy maturzystów. Podobnie jak majowa sesja, matury poprawkowe odbędą się w dwóch formułach. Niezależnie od formuły maturzyści pisali trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

21.08.2023

Zmiany w warunkach ubiegania się o dyplom zawodowy

Zarządzanie oświatą

Opublikowano nowelizację przepisów dotyczących warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Zmiana ma związek z aktualizacją listy zawodów szkolnictwa branżowego. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2023 r.

17.08.2023

MEiN przygotował projekt rozporządzenia ws. wykazu dziedzin szkolnictwa branżowego

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia ws. wykazu dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do tych dziedzin zawodami z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Ma to związek z uruchomieniem branżowych centrum umiejętności. Centra będą prowadzić edukacji w zakresie dziedzin określonych w załączniku do rozporządzenia

10.08.2023

Branżowe Centra Umiejętności bez rad rodziców i samorządu

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował pakiet rozporządzeń dotyczących zasad funkcjonowania branżowych centrów umiejętności - dotyczą kwestii struktury organizacyjnej placówki. Z powodu specyfiki działania tych centrów oraz braku możliwości bezpośredniego uczestniczenia rodziców w ich działalności, w tych placówkach nie będzie tworzonych rad rodziców.

09.08.2023

W sierpniu najważniejsze uchwały na przyszły rok szkolny

Zarządzanie oświatą

Zakończenie roku szkolnego i podjęcie decyzji dotyczących pracy w szkole od 1 września - to zadania sierpniowej rady pedagogicznej. Prawo nie określa konkretnego dnia, w którym musi się ona odbyć - dyrektor może ją zwołać również ostatniego dnia miesiąca. Przy planowaniu zebrania powinien wziąć pod uwagę m.in. kierunki polityki oświatowej państwa.

08.08.2023

Samorządy uzgodniły z ministerstwem, jak ma wyglądać umowa przekazania laptopów

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Ministerstwo cyfryzacji we wzorze umowy przekazania laptopów organom prowadzącym szkołę chciało, aby osoby upoważnione do odbioru sprzętu podawały także PESEL oraz serię i numeru dowodu osobistego. Zaprotestowali samorządowcy, wskazując, że zbieranie tych danych może naruszać RODO i wydłużyć procedurę przekazywania komputerów. Samorządy musiałyby wdrożyć bowiem procedury związane z rejestracją zbioru danych.

04.08.2023

Trudno będzie reklamować zepsuty laptop, a na odzyskanie bonu nauczyciel może poczekać

Zarządzanie oświatą

Uczniowie czwartych klas i nauczyciele od nowego roku szkolnego będą wyposażani w nowe laptopy - uczniom kupi je państwo, nauczyciele sprzęt wybiorą sami i opłacą otrzymanym od ministerstwa kodem. Co jednak w sytuacji, gdy sprzęt okaże się wadliwy lub po prostu nie spodoba się nauczycielowi, który zamówił go przez internet? Odzyskanie pieniędzy lub doprowadzenie do usunięcia wady może być mocno problematyczne.

03.08.2023