– Myślę, że projekt zobaczycie państwo w najbliższych dniach (...). Już czytałam rekomendacje, wytyczne zespołu, projekt jest już w obiegu dokumentów ministerialnych. Jako że to nie wymaga podręczników i dodatkowego kształcenia nauczycieli, to też daliśmy sobie czas do końca zimy – dodała. Jej zdaniem w najbliższych dniach projekt trafi do szerokich konsultacji. Nowa podstawa programowa ma wejść w życie 1 września 2025 r.
Tego się nie ucz, to tylko dla chętnych>>
Nowacka oceniła, że proponowana podstawa programowa „bardzo dobrze wygląda”. Podkreśliła, że eksperci położyli w niej nacisk na ruch, zainteresowanie przedmiotem oraz różnorodność sportu, co ma umożliwić nauczycielom i młodzieży jak najlepsze wykorzystanie czasu na zajęciach. Uwzględniono również potrzeby uczniów mających większe trudności w ćwiczeniach. Przyznała również, że jednorazowe zwolnienia z lekcji WF-u stały się powszechnym zjawiskiem. Zapytana o to, czy resort podejmuje działania w tej sprawie, wskazała, że kluczowe jest uatrakcyjnienie zajęć.
– Drugim tematem jest też pewna odpowiedzialność rodziców i młodzieży za udział w zajęciach (...). Byśmy bardzo prosili rodziców, by patrzyli, że dla dziecka ten ruch jest zdrowiem – podkreśliła. Zaznaczyła, że zdarzają się sytuacje, w których jednorazowe zwolnienie jest uzasadnione, ale w przypadku dłuższych nieobecności warto poszukać innych form aktywności. – Raczej byśmy rekomendowali inne aktywności sportowe, umówienie się z nauczycielem na zajęcia, które mogą być wykonywane niekoniecznie danego dnia, czyli zaliczenia – dodała.
Zmiany w programie nauczania WF-u zapowiedziano już we wrześniu 2024 r., gdy Barbara Nowacka i minister sportu i turystyki Sławomir Nitras przedstawili wyniki badań dotyczących sprawności ruchowej uczniów. Wówczas Nitras zwrócił uwagę, że w porównaniu z sytuacją sprzed 15–20 lat umiejętności fizyczne uczniów uległy pogorszeniu, a w pewnym wieku sprawność znacząco spada. We wrześniu 2024 r. wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer odniosła się także do pomysłu, by zrezygnować z oceniania WF-u na rzecz zaliczeń. - Nie ma pomysłu, żeby zlikwidować ocenę z WF-u. Uważamy, że WF jest ważnym przedmiotem szkolnym – poinformowała.
Tymczasem według badań opublikowanych w czasopiśmie „The Lancet”, jeśli rządy nie podejmą pilnych działań, do 2050 r. ponad połowa dorosłych oraz jedna trzecia dzieci i młodzieży na świecie będzie zmagała się z nadwagą lub otyłością. Przewiduje się, że liczba przypadków otyłości wśród dzieci i młodzieży wzrośnie o 121 proc., osiągając 360 milionów przypadków w 2050 r. Zdaniem badaczy negatywne konsekwencje zdrowotne będą odczuwalne przez kolejne dziesięciolecia i wpłyną również na przyszłe pokolenia.(ms/PAP).