Warsaw Enterprise Institute: Zakaz sprzedaży "energetyków" dzieciom to nadregulacja

Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą

Zamiast restrykcyjnych zakazów należałoby zadbać o edukację, chociażby umieszczając w podręcznikach do biologii treści dotyczące odpowiedniego odżywiania się i zbilansowanej diety - pisze Warsaw Enterprise Institute, komentując propozycję wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetyzujących. Taki projekt do Sejmu wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

08.03.2023

Czarnek: Samorządy muszą wypłacić podwyżki już w marcu

Kadry w oświacie

Już dziś nauczyciele mogą otrzymać wyrównanie od 1 stycznia i już wiem, że w wielu szkołach to się dzieje. Powoływanie się na Kartę Nauczyciela, na ustęp 11., artykułu 30. – jak czytałem w niektórych komunikatach niektórych dyrektorów wydziałów oświaty w wielkich miastach – i mówienie, że w związku z tym nie wcześniej niż 3 kwietnia będzie wypłacone wynagrodzenie, jest absurdem - podkreśla minister Przemysław Czarnek.

01.03.2023

MEiN przewiduje zwolnienia nauczycieli, ale nie wie jak duże

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - mówił w grudniu minister edukacji i nauki. O wyjaśnienia poprosili posłowie - resort utrzymuje, że niż doprowadzi do masowych zwolnień w edukacji, ale już mniej kategorycznie mówi, do jak dużych i kiedy. Zapowiada kontynuowanie rozmów o wcześniejszych emeryturach i sygnalizuje podwyższenie pensum.

01.03.2023

Podwyżki dla nauczycieli za niskie i dopiero od kwietnia. Związkowcy składają własny projekt

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by pensje nauczycieli wzrosły o 20 proc., 9 marca do Sejmu ma trafić projekt zmian w Karcie Nauczyciela, który ma zapewnić podstawę prawną do takiej zmiany. Jednocześnie związkowcy krytykują ministerstwo za zwlekanie z wydaniem rozporządzenia płacowego, które podwyższa nauczycielskie pensje o 7,8 proc.

28.02.2023

Zajęć w świetlicy nie trzeba prowadzić w grupie wychowawczej

Zarządzanie oświatą

Zajęcia świetlicowe nie muszą być prowadzone w grupach wychowawczych, prawo oświatowe już tego nie wymaga - wyjaśnia resort edukacji i nauki w odpowiedzi na interpelację poselską. Regulacje określają jedynie, ilu maksymalnie uczniów może być pod opieką jednego nauczyciela.

27.02.2023

Zatwierdzono już 8,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili ponad 8,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzystało z nich ok. 325,5 tys. dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

27.02.2023

W polskich szkołach i przedszkolach uczy się 187,9 tys. dzieci z Ukrainy

Szkoła i uczeń Ukraina

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że edukacją przedszkolną i szkolną w Polsce objętych jest obecnie nieco mniej dzieci z Ukrainy, które przybyły po wybuchu wojny, niż w ubiegłym roku szkolnym. Najwięcej uczy się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Według MEiN liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach od kilku miesięcy jest dosyć stabilna.

27.02.2023

Bedą obowiązkowe testy sprawnościowe w szkołach. Wyniki trafią do bazy danych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji wprowadzi nowy mechanizm monitorujący sprawność fizyczną uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych (branżowych szkół I stopnia, liceów ogólnokształcących, techników). Raz w roku będą przechodzić obowiązkowy test sprawnościowy, którego wyniki będą rejestrowane w nowym systemie teleinformatycznym.

23.02.2023

Szkoła bez telefonów komórkowych? - minister zdecyduje jeszcze przed wyborami

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Korzystanie z telefonów komórkowych powinno zostać ograniczone - dotyczy to zarówno lekcji, jak i przerw. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez działającą przy ministrze edukacji nauki Radę Dzieci i Młodzieży. Minister Przemysław Czarnek wprowadzenia zmian nie wyklucza - deklaruje, że decyzję w tej sprawie podejmie jeszcze przed wyborami.

23.02.2023

Dodatek za pracę w trudnych warunkach niezależnie od typu szkoły? - związkowcy chcą zmian

Kadry w oświacie

Typ szkoły nie powinien decydować o tym, czy nauczyciel ma prawo do dodatku za trudne warunki pracy - uważa związek zawodowy WZZ "Forum-Oświata". Postulat zmiany tego przepisu znalazł się w uwagach do projektu tzw. rozporządzenia płacowego, regulującego zasady wynagrodzenia nauczycieli i określającego ich minimalne pensje. Rozporządzenie nie zostało jeszcze wydane.

23.02.2023

Nowa podstawa programowa znów wprowadzana na łapu capu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości mają zostać zastąpione nowym przedmiotem biznes i zarządzanie. Wzrosnąć ma też znaczenie łaciny, ma być ona językiem obcym do wyboru. Według dyrektorów szkół zmiany wprowadzane są zbyt szybko - problemem może być też znalezienie nauczycieli.

22.02.2023

WZZ "Forum Oświata": Wynagrodzenia nauczycieli żenująco niskie

Kadry w oświacie

Wolny Związek Zawodowy,,Forum-Oświata" negatywnie ocenia proponowane wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli. Ponownie podkreśla, że wynagrodzenia pedagogów są żenująco niskie i żąda co najmniej 20 proc. podwyżki.

21.02.2023

Kurator Nowak: Indoktrynacja na zajęciach dodatkowych

W polskich szkołach na zajęciach dodatkowych trwa kształtowanie dzieci według założeń agendy C40. Nie ma lex Czarnek, jest indoktrynacja ekoterrorystyczna - napisała w niedzielę na Twitterze małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. W ten sposób nawiązała do raportu C40 Cities, który dotyczy poziomu konsumpcji w największych miastach.

20.02.2023

Kilka wpisów w e-dzienniku, nawet w czasie wakacji, to nie złośliwe niepokojenie nauczyciela

Kadry w oświacie RODO

Rodzic piszący do nauczyciela w sprawach służbowych nie popełnił wykroczenia - uznał sąd w Nakle nad Notecią. Za złośliwe niepokojenie nie uznał też wykonania kilku telefonów do dyrektora i wicedyrektora szkoły. Jednak wykorzystanie dziennika elektronicznego do nękania nauczyciela jest możliwe - wszystko zależy od liczby, treści i czasu wysłania wiadomości.

18.02.2023

Biurokracja jedną z przeszkód dla innowacyjności w Polsce

Zarządzanie oświatą

Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności 2022, Polska pozostaje w grupie „wschodzących innowatorów”, osiągając poziom 60,5 proc. średniej Unii Europejskiej. Wciąż jednak istnieje sporo barier dla innowacyjności - jedną z nich jest biurokracja. Analizę tej kwestii przedstawił Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).

16.02.2023

Minister zapowiada utworzenie specjalnego funduszu wsparcia rozbudowy szkół specjalnych

Finansowanie oświaty

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie oddzielnego funduszu, który wesprze rozbudowę szkół specjalnych. Określił to jako swój projekt na najbliższą przyszłość - również wyborczą, ale przede wszystkim powyborczą. - My w Polsce na największą skalę i w najwyższym stopniu dbamy o wszystkie dzieci – powiedział.

14.02.2023

NIK i MEiN różnie oceniają dostosowanie szkół do potrzeb głuchych i niedosłyszących uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Większość nauczycieli - również tych pracujących w szkołach specjalnych - nie zna języka migowego, co znacznie utrudnia edukację dzieciom głuchym i niedosłyszącym - alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. MEiN takiego problemu nie widzi, w odpowiedzi na poselską interpelację tłumaczy, że system uwzględnia potrzeby dzieci i młodzieży niesłyszących i słabosłyszących na każdym poziomie ich edukacji.

14.02.2023

MEiN nie zrezygnuje z ustnych matur, ale minister zapowiada łagodniejsze wymogi

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W ostatnich latach z powodu pandemii i jej skutków odwołano obowiązek zdawania ustnej matury. Posłowie chcą, by resort edukacji zrobił to również w tym roku - argumentują, że i obecny rocznik maturzystów mocno ucierpiał przez zdalne nauczanie, które było mniej efektywne niż to tradycyjne. Resort jednak jest nieugięty - matura ustna będzie, choć minister zapowiada złagodzenie wymogów.

13.02.2023

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom i w szkołach - projekt w Sejmie

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół. Nie wolno będzie też wyświetlać reklam energetyków w telewizji w godzinach 6 od 22. Kara za złamanie zakazu może wnieść nawet 500 tys. zł.

12.02.2023