Wcześniejsze rozpoczęcie nauki to problem w szkole branżowej

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w wieku sześciu lat, a potem trafili do szkół branżowych, gdzie konieczne jest podpisanie umowy z pracodawcą, jako pracownik młodociany mają problem, ponieważ kodeks pracy pozwala na to od 15 roku życia. A do tego te dzieci szkołę branżową ukończą w wieku 17 lat, gdy obowiązek nauki jest do 18. roku życia.

09.05.2022

Przeciek na maturze z angielskiego? CKE zawiadamia prokuraturę

Zarządzanie oświatą

W piątek rano na maturze przeprowadzony został pisemny egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia pojawiły się informacje, że temat pracy pisemnej był znany wcześniej. Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie.

06.05.2022

Czarnek: Poziom matur niski przez gimnazja

Zarządzanie oświatą

Problem, który wszyscy widzimy, nazywa się gimnazja, czyli system 6+3+3. System ten doprowadził do tak niskiego poziomu matury, który mamy od lat – powiedział w piątek minister edukacji Przemysław Czarnek. Mówił także o konieczności wprowadzania limitów przyjęć dzieci ukraińskich do szkół.

06.05.2022

Kilkanaście tysięcy uczniów przystąpi do ukraińskiej matury

Zarządzanie oświatą

Przed momentem odbyłem kolejną rozmowę z panem ministrem oświaty i nauki państwa ukraińskiego, panem Serhijem Szkarłetem, który w przyszłym tygodniu– mamy taką nadzieję – osobiście do nas przybędzie - mówił minister edukacji Przemysław Czarnek. Omówiona zostanie między innymi kwestia ukraińskiej matury.

04.05.2022

Jest projekt - będzie mniej stopni awansu dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli oraz zagwarantowanie nauczycielom rozpoczynającym pracę w szkole wyższego wynagrodzenia - to według Ministerstwa Edukacji i Nauki cele projektu dotyczącego zmian w Karcie Nauczyciela.

01.05.2022

NIK: Duże pieniądze na żywienie w szkołach, gorzej z wyposażeniem stołówek

Zarządzanie oświatą

W pierwszych dwóch latach program "Posiłek w szkole i w domu" pełni zaspokajał potrzeby dzieci, młodzieży i osób starszych w zakresie dożywiania. Natomiast wsparcie związane z doposażeniem czy organizacją stołówek uzyskało zaledwie 18 proc. szkół zgłoszonych do programu. Powodem była za mała pula środków zaplanowanych na ten cel.

28.04.2022

Senatorowie chcą ułatwień w tworzeniu ukraińskich klas - MEiN przeciwne

Zarządzanie oświatą Ukraina

Wraca pomysł ułatwień w tworzeniu oddziałów międzynarodowych – senacki projekt w tej sprawie trafi do Sejmu. Chodzi o to, by taki oddział dało się otworzyć bez konieczności uzyskiwania zgody ministra edukacji. Tego rodzaju postulaty pojawiały się już na etapie tworzenia specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, ale w ostatecznej wersji poprawkę w tej sprawie odrzucono.

28.04.2022

Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot zastąpi podstawy przedsiębiorczości

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie - od 2027 r. będzie można wybrać go jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym. Biznes i zarządzanie zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości. Minister edukacji podczas gali finałowej 20. jubileuszowej edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej.

27.04.2022

Pod koniec maja nowe rozwiązania dotyczące pracy i nauki uchodźców z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Wiceszef MSWiA poinformował, że rząd we współpracy z samorządami i wszystkimi innymi organizacjami, które pomagają uchodźcom, przygotowuje szerszy projekt zmian w specustawie dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy. W noweli znajdą się rozwiązania dotyczące edukacji i rynku pracy - projekt ma wpłynąć do Sejmu na posiedzeniu 25-26 maja.

27.04.2022

Spór o ukraińskie flagi na budynkach szkół i urzędów - nie powinny powiewać samotnie, ale to kwestia zwyczaju

Zarządzanie oświatą Ukraina

Ukraińska flaga nie może być lepiej eksponowana niż flaga polska, bo przesądza o tym zwyczaj i protokół flagowy - uważają niektórzy prawnicy. Podkreślają, że szkoły i urzędy nie powinny wywieszać ukraińskiej flagi, jeżeli obok i to po właściwej stronie nie wisi flaga Polski. Jednak niezgodność z protokołem niekoniecznie oznacza odpowiedzialność - chyba że za zerwanie flagi obcego państwa.

26.04.2022

Rekrutacja do szkół średnich raczej bez wyjątków dla uczniów z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Resort edukacji nie planuje zmian w zasadach rekrutacji do szkół średnich – uczniowie z Ukrainy, którzy zdecydowali się na naukę w ósmej klasie, napiszą egzamin z tych samych przedmiotów, co ich polscy rówieśnicy. Wynik będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. To kontrowersyjna decyzja, bo szczególnie w języku polskim dzieci uchodźców nie mają równych szans.

26.04.2022

Blisko 7 tys. dzieci z Ukrainy chce zdawać egzamin ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Jak poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, blisko 7 tysięcy uczniów z Ukrainy zamierza napisać w Polsce egzamin ósmoklasisty. Jak zapewnił minister, dla chętnych przygotowano liczne ułatwienia. Polegają one na przetłumaczeniu poleceń z matematyki i wydłużeniu czasu pisania.

21.04.2022

W tym roku egzaminy bez maseczek

Zarządzanie oświatą

W tym roku egzamin ósmoklasisty, matura i egzaminy zawodowe odbędą się bez szczególnych obostrzeń sanitarnych. Zalecenia dla szkół obejmą ogólne zasady higieny, czyszczenia ławek oraz zalecenie, by w egzaminach wzięli udział wyłącznie uczniowie bez objawów infekcji. Poinformował o tym w komunikacie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

21.04.2022

Zatrudnianie nauczyciela z Ukrainy po uznaniu dyplomu lub powierzeniu zajęć

Zarządzanie oświatą Ukraina

Osoby, które uzyskały kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela w Ukrainie mają możliwość wykonywania zawodu nauczyciela w Polsce - przypomina resort edukacji. Konieczne jest jednak uznanie zagranicznego dyplomu ukończenia studiów wyższych praz spełnienie wymagań określonych w polskich przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

20.04.2022

MEiN przypomina zasady tworzenia oddziałów przygotowawczych

Zarządzanie oświatą

Dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki można organizować oddziały przygotowawcze - przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na swojej stronie internetowej publikuje zasady uruchamiania takich oddziałów.

19.04.2022

Rozporządzenie wprowadza ułatwienia w edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Zostało opublikowane i już obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące kształcenia dzieci z Ukrainy - m.in. będzie można tworzyć większe grupy uczniów. Zmiany umożliwią też organizację większej liczby zajęć z języka polskiego, co ma przyspieszyć naukę polskiego. Nowela wprowadza też kolejne ułatwienia w zatrudnianiu kadry.

14.04.2022

Bezpłatne szkolenia online dla nauczycieli i rodziców na temat kryzysów zdrowia psychicznego

Zarządzanie oświatą

Celem szkoleń jest przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych informacji na temat prewencji kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, jak również potrzeb dzieci w kryzysie emocjonalnym. Uczestnicy szkoleń porozmawiają o tym jak przebiega depresja u nastolatków, jak ją zauważyć i na czym polegają sygnały ostrzegawcze.

14.04.2022

Nie będzie obowiązku oceniania uczniów z Ukrainy, ale tylko w oddziale przygotowawczym

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą Ukraina

Resort edukacji złagodzi przepisy dotyczące oceniania i klasyfikacji uczniów z Ukrainy, którzy nie radzą sobie jeszcze z językiem polskim. Będzie to jednak dotyczyć oddziałów przygotowawczych - nauczyciele uczący taką młodzież w oddziałach ogólnodostępnych są w gorszej sytuacji - muszą oceny wystawić, co czasem wręcz zmusza ich do poświadczenia nieprawdy.

12.04.2022

Dyrektorzy i nauczyciele pozostawieni sami sobie - bez pomysłu na kształcenie ukraińskich uczniów

Zarządzanie oświatą Ukraina

Na szkołach przepełnionych ukraińskimi dziećmi już mści się brak systemu - powinien powstać mniej więcej w ciągu dwóch tygodni od wybuchu wojny. Nie powstał i tworzy się totalny chaos. Oddziały przygotowawcze dla ukraińskich uczniów powstają głównie w dużych miastach, na wsiach chętnych jest za mało, albo tworzenie oddziałów torpedują niedofinansowane samorządy.

09.04.2022

NIK: Zdalne nauczanie bez odpowiedniego nadzoru

Zarządzanie oświatą

Lekcje w okresie nauki zdalnej stały się mało atrakcyjne i męczące, relacje rówieśnicze się pogorszyły, a wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów zostało zmniejszone. Pojawiło się także zjawisko ,,znikających” z systemu oświaty uczniów - podkreśla Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym funkcjonowania urzędów w czasie pandemii.

07.04.2022