Po ograniczeniu liczby lekcji, noworoczne spotkanie u prezydenta bez mniejszości niemieckiej

Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zdecydował, że jego przedstawiciele nie wezmą udziału w zorganizowanym w środę 25 stycznia corocznym spotkaniu noworocznym Prezydenta RP z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Powodem był decyzja o ograniczeniu liczby godzin języka niemieckiego.

25.01.2023

Znowelizowana ustawa zmienia finansowanie nauki dzieci z Ukrainy

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Ukraina

Znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał właśnie prezydent, zwiększa w 2023 r. środki finansowe w celu wsparcia zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny.  Samorządy dostaną też pieniądze na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych dla uczniów.

25.01.2023

Minister zapowiada różnicowanie zarobków nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela - zapowiada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I precyzuje, że chodzi m.in. o zróżnicowanie zarobków nauczycieli w zależności od prowadzonego przedmiotu, miejsca pracy i liczby dzieci w klasie. Projektowana reforma ma też dotyczyć nowego podziału zadań pomiędzy rząd i samorządy.

24.01.2023

MEiN: Płace nauczycieli o 7,8 proc. w górę. ZNP protestuje

Prawo pracy Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Nauki proponuje w tym roku podwyżkę w wysokości 7,8 proc. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, trafił w poniedziałek do opiniowania. Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że to nie zrekompensuje inflacji, a najniższa płaca nauczyciela będzie poniżej minimalnej.

23.01.2023

Szkoła nie może zabronić przynoszenia telefonów komórkowych - wyjaśnia MEiN

Szkoła i uczeń Prawo AI

Prawo oświatowe nie zezwala na wprowadzenie całkowitego zakazu przynoszenia do szkoły urządzeń elektronicznych - wyjaśnia rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki. Mogłoby to zostać ocenione jako nadmierne ograniczenie uprawnień właściciela rzeczy ruchomej. Dodała, że resort edukacji nie planuje regulacji w zakresie używania telefonów na terenie szkół.

19.01.2023

Amnesty International proponuje szkołom materiał edukacyjny o kryzysie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Amnesty International stworzyło materiał edukacyjny poświęcony kryzysowi praworządności w Polsce - porusza w nim m.in. problematykę niezależności sądownictwa, wolności słowa i dyskryminacji grup mniejszościowych. Ma pomóc w angażujący sposób poprowadzić lekcje o sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju.

17.01.2023

Długa kolejka do szkoleń na egzaminatora w komisji awansowej

Zarządzanie oświatą

Tylko jeden ośrodek w Polsce szkoli nauczycieli, którzy chcą zostać ekspertami zasiadającymi w komisjach kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych awansu zawodowego nauczycieli. Powoduje to, że na dostanie się na szkolenie nauczyciele czasem czekają latami. Zdanie przed komisją egzaminacyjną egzaminu jest warunkiem uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

16.01.2023

RPO: Publiczna edukacja w kryzysie, brakuje nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy nadal mają trudności, aby zapewnić pełną obsadę kadrową w szkołach. Efektem jest nadmierne obciążenie obowiązkami zatrudnionych już nauczycieli, którzy skarżą się na niskie płace - wskazuje RPO w stanowisku skierowanym do MEiN. Powołuje się w nim m.in. na badanie Wolters Kluwer LEXOMETR OŚWIATOWY 2022. Resort edukacji odpowiada, że widzi potrzebę zmian - również w sposobie wynagradzania pedagogów.

13.01.2023

Zarobki niektórych nauczycieli poniżej pensji minimalnej, Senatorowie chcą większych podwyżek w oświacie

Kadry w oświacie

Pensje minimalne wzrosły, a stawki wynagrodzenia nauczycieli na razie nie. Sprawia to, że początkujący nauczyciele zarabiają mniej niż wynosi pensja minimalna. Rząd zgodził się na podwyżki o 7,8 proc., rozporządzenie w tej sprawie najprawdopodobniej pojawi się w lutym, po zakończeniu prac nad budżetem. Tymczasem Senatorowie chcą, by pensje pedagogów wzrosły bardziej - wnieśli poprawkę do ustawy budżetowej.

13.01.2023

Ośrodki wychowawcze na liście szkół bez rady rodziców i samorządu

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował dwa projekty rozporządzeń uwzględniających istnienie okręgowych ośrodków wychowawczych na listach szkół bez rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Ma to związek ze zmianą struktury jednostek prowadzonych przez Ministra Sprawiedliwości. Projekty przekazano do konsultacji społecznych.

12.01.2023

Rozpoczyna się zimowa sesja egzaminów zawodowych

Zarządzanie oświatą

Rozpoczęła się kolejna sesja egzaminu zawodowego w Formule 2019 i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w Formule 2012 i w Formule 2017. Egzamin składa się z dwóch części – części pisemnej i praktycznej. Klucze odpowiedzi z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie opublikowane zostaną 13 stycznia 2023 r.

09.01.2023

MEiN nad zmianami w emeryturach może i nie pracuje, ale projekt zapowiada jeszcze w styczniu

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Obecnie w Ministerstwie Edukacji i Nauki nie są prowadzone prace nad nowelizacją Karty nauczyciela dotyczącą przepisów o tzw. emeryturach nauczycielskich - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa resortu. Natomiast w czwartek minister Przemysław Czarnek poinformował, że projekt w tej sprawie gotowy będzie jeszcze w styczniu.

05.01.2023

Kuratorium może sprawdzić, czy w szkole jest odpowiednia temperatura

BHP Zarządzanie oświatą Koronawirus

Jednostki samorządu terytorialnego oszczędzają na ogrzewaniu szkół - takie skargi wpłynęły do posłów, którzy postanowili interweniować w resorcie edukacji. Ten przypomina, że temperatura w klasach szkolnych musi wynosić co najmniej 18 stopni, a kwestię tę mogą kontrolować organy nadzoru pedagogicznego.

05.01.2023

Badanie CBOS: Jakość edukacji spada, zarobki nauczycieli zbyt niskie

Zarządzanie oświatą

Prawie połowa uczestników badania CBOS uważa, że zarobki nauczycieli są za niskie - według 20 proc., że są zdecydowanie za niskie, a 27 proc. że trochę za niskie. Według 5 proc. zarobki nauczycieli są trochę za wysokie. Respondenci oceniali też inne kwestie - w tym negatywnie jakość edukacji.

04.01.2023

Przepisy o subwencji oświatowej na 2023 już obowiązują

Finansowanie oświaty

Weszły w życie przepisy regulujące wysokość i podział subwencji oświatowej - tu zwłaszcza o brak zabezpieczenia pieniędzy na świadczenia wypłacane nauczycielom oraz podwyższenie wagi subwencji na edukację domową. Ta ostatnia zmiana według samorządowców premiuje szkoły, które nie ponoszą żadnych kosztów.

02.01.2023

Program Sportowe Talenty ruszy w całej Polsce

Zarządzanie oświatą

Jest on skierowany do nauczycieli wychowania fizycznego - pilotaż programu wprowadzono w województwie opolskim i lubelskim. Od roku szkolnego 2022/2023 program ma mieć charakter ogólnokrajowy i obejmować szkoły podstawowe i ponadpodstawowe we wszystkich województwach. Program został zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z MEiN.

22.12.2022

Podwójny rocznik - prawo do nauki, to nie prawo do nauki w wymarzonej szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Kandydat ma gwarancję nauki w szkole publicznej, ale nie ma gwarancji, że dostanie się do wybranej szkoły lub wybranego typu szkoły. Absolwenci szkoły podstawowej w postępowaniu rekrutacyjnym mają równe, przejrzyste i możliwe do spełnienia warunki. Obowiązujące przepisy nie dyskryminują żadnego kandydata - tłumaczy wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odpowiadając na pytanie o podwójny rocznik uczniów biorących udział w rekrutacji do szkół średnich.

21.12.2022

Stypendium ministra edukacji i nauki otrzyma 753 uczniów

Zarządzanie oświatą

W 2022 roku do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęło w sumie 2 715 wniosków o przyznanie stypendium. Otrzyma je łącznie 753 uczniów, którzy odnieśli największe sukcesy w nauce i sporcie w roku szkolnym 2021/2022. Kwota stypendium to 3 tys. zł jednorazowej nagrody dla każdego ucznia. Na wypłatę stypendiów dla uczniów wybitnie zdolnych MEiN przeznaczy w 2022 r. łączna kwotę blisko 2,3 mln zł.

19.12.2022