TSUE: McDonald’s stracił unijny znak towarowy Big Mac dla towarów drobiowych

Prawo europejskie Własność przemysłowa

Jeśli przedsiębiorstwo nie wykaże rzeczywistego używania znaku towarowego na terytorium Unii Europejskiej przez nieprzerwany okres pięciu lat w odniesieniu do niektórych towarów i usług, może stracić do niego prawo. To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nawiązującego do produktu znanej sieci fast-foodów. Firma może jeszcze odwołać się od orzeczenia.

05.06.2024

SN: 2 tys. zamiast 20 tys. złotych za opóźnienie rozpoznania apelacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Za półtora roku oczekiwania na termin rozpatrzenia apelacji Skarb Państwa wypłaci skarżącej 2 tys. złotych. Minimalna wysokość sumy pieniężnej, jaką należy zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz skarżącego, wynosi 500 złotych za każdy rok dotychczasowego trwania postępowania. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego orzekł o przewlekłości.

05.06.2024

SN: Sędzia w stanie spoczynku o wynagrodzenie musi skarżyć swój sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia z powodu choroby był bez środków do życia i jakiegokolwiek ubezpieczenia przez trzy lata. Ale Sąd Najwyższy orzekł, że prezes Sądu Okręgowego nie jest stroną pozwaną w sporze o odsetki za zaległe wynagrodzenie sędziego. Sędzia w stanie spoczynku pozywać powinien sąd, w którym sędzia pobierał to wynagrodzenie, gdy orzekał.

05.06.2024

TK eliminuje z kodeksu dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis kodeksu karnego obligujący sąd do orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie prowadzenia ich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest niezgodny z konstytucyjnym prawem do sprawiedliwego procesu. Ustawodawca przejął kompetencje władzy sądowniczej – dodał Trybunał.

04.06.2024

TSUE: Przedsiębiorca musi wyraźnie informować o obowiązku zapłaty w internecie

Rynek i konsument Prawo europejskie

Przedsiębiorca musi jasno poinformować konsumenta o tym, że poprzez złożenie zamówienia zobowiązuje się dokonać płatności. Powinno być to wyraźnie zaznaczone przy finalizowaniu zamówienia, nie tylko w regulaminie. Jeżeli przedsiębiorca nie wywiązał się z obowiązku udzielenia informacji, konsument nie jest związany umową. To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowiadał na pytanie niemieckiego sądu.

04.06.2024

SN: Sędzia pozbawiony urzędu, ale bezkarny przed sądem powszechnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rażący przejaw lekceważenia porządku prawnego – tak określiła zachowanie sędziego Sądu Rejonowego sędzia Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Chodziło o spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu i narkotyku, więc obwiniony został pozbawiony urzędu. Jednak sądy karne sprawę umorzyły, bo immunitet uchylała zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Zdaniem SN - był to błąd.

04.06.2024

IPN chce ścigania sędziów stanu wojennego, SN zwykle odmawia

Bardzo rzadko Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyla immunitet sędziom stanu wojennego. Dlatego, że trudno jest uprawdopodobnić, że taki sędzia świadomie prześladował współobywateli z powodów politycznych. A co więcej - kierował się odwetem motywowanym panującą wówczas ideologią, co wskazywałoby na złamanie fundamentalnych zasad procesu karnego.

04.06.2024

NSA: Brak powodzenia licytacji nie świadczy o bezskuteczności egzekucji

Spółki Prawo gospodarcze Egzekucja

Bezskuteczność egzekucji wobec majątku spółki powinna wynikać z niebudzących wątpliwości dowodów, a nie przypuszczeń. Takim dowodem nie może być okoliczność, że licytacja nieruchomości nie powiodła się. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że nawet jeżeli dwukrotna licytacja nie doprowadziła do sprzedaży nieruchomości, nie oznacza to, że nie jest możliwa jej sprzedaż w ramach egzekucji.

04.06.2024

NSA: Prokurent oddziałowy był umocowany do udzielenia pełnomocnictwa

Spółki Prawo gospodarcze

Spór dotyczył pełnomocnictwa do reprezentowania spółki, które zostało udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi przez prokurenta oddziałowego samoistnego. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że prokura jest pełnomocnictwem szczególnego rodzaju o ustawowo określonym zakresie umocowania. Natomiast wszelkie działania prokurenta oddziałowego samoistnego odnoszą skutek bezpośrednio wobec spółki, o ile mieszczą się w granicach umocowania wynikającego z udzielonej prokury.

03.06.2024

Sąd: Wystawianie faktur nie przemawia za istnieniem stosunku pracy

Prawo pracy

W trakcie trwania współpracy powódka nie kwestionowała tego, że zawarła ze spółką umowę o świadczenie usług. Zrobiła to dopiero na potrzeby zaspokojenia swoich roszczeń z tytułu faktury, która nie została opłacona. W toku postępowania wykazano jednak, że stron nie łączyła umowa o pracę. Sąd podkreślił, że samodzielne organizowanie sobie pracy, brak wydawania poleceń przez pracodawcę oraz brak nadzoru czy sprawdzania realizacji zadań oraz wystawianie faktur za wykonane usługi jest obce stosunkowi pracy.

03.06.2024

Nienaruszalna prerogatywa Prezydenta RP, a w tle delikt dyscyplinarny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniu karnym nie jest dopuszczalne badanie ważności lub skuteczności aktu ustrojowego powołania sędziego przez Prezydenta RP podjętego w ramach realizacji wyłącznej prerogatywy głowy państwa. Sędzia, wobec którego stwierdzono nieprawidłowości w toku procedury nominacyjnej, nie jest osobą nieuprawnioną do orzekania w rozumieniu art. 439 par. 1 pkt 1 kpk – taką uchwałę podjęło trzech sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego.

03.06.2024

Sąd: Nawet jedno samowolne opuszczenie pracy może uzasadniać zwolnienie

Prawo pracy

Pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy oraz ominął bramkę z elekronicznym systemem ewidencji wejść i wyjść. Na podstawie wydruków z tego systemu wykazano też mniejszy czas pracy niż wpisany przez pracownika na tradycyjnych listach obecności. Tym samym pracodawca miał podstawy, by utracić do niego zaufanie i wypowiedzieć umowę o pracę.

01.06.2024

NSA nie przyznał świadczenia wnuczce opiekującej się babcią

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne

Wnuczka opiekująca się na stałe niepełnosprawną babcią nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego. Mimo, że zrezygnowała z pracy zawodowej. A to dlatego, że żyje córka, która pozostaje w pełni sił, powinna więc świadczyć opiekę lub realizować obowiązek alimentacyjny. Sądy nie wzięły jednak pod uwagę, że córka od lat nie interesuje się swoją matką, a wnuczkę wychowywała właśnie babcia.

01.06.2024

SN: Odmowa przeniesienia sędziego w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa odmówiła przeniesienia sędzi Sądu Okręgowego we Wrocławiu w stan spoczynku z powodu złego stanu zdrowia. Odwołująca się wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej tą uchwałą. Stwierdziła, że w sprawie wystąpiły nowe okoliczności. Jednak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN odwołania sędzi nie uwzględniła.

01.06.2024

Zakup gruntu nie zawsze daje prawo do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Sprzedający mieszkanie uniknie zapłaty podatku, jeśli zainwestuje pieniądze w zakup gruntu pod budowę. Przepisy nie precyzują, w jakim czasie trzeba tam postawić dom - wyjaśnia skarbówka. Własne cele mieszkaniowe można też realizować w domu na terenie gospodarstwa rolnego. To może być jednak ryzykowne, bo odliczenie wydatków na taką nieruchomość często prowadzi do sporów.

01.06.2024

NSA: Rozkaz o powierzeniu obowiązków służbowych podlega kontroli sądowej

Administracja publiczna Prawo pracy

Zgodnie z przepisami, sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi. Niemniej powierzenie pełnienia obowiązków służbowych funkcjonariuszowi Straży Granicznej następuje w formie decyzji administracyjnej o charakterze uznaniowym, więc podlega kontroli sądowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

31.05.2024

SN: Wyłudzenie kredytu na fałszywe dane

Prawo karne

Po uchyleniu wyroku skazującego sprawcę, sąd dokonując odmiennej oceny dowodów, jest uprawniony do przypisania oskarżonemu odpowiedzialności za oszustwo, co najmniej w formie pomocnictwa – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. I stwierdził, że sąd odwoławczy popełnił błąd, bo w sprawie zachodzi sytuacja analogiczna, jak w przypadku wydania wyroku uniewinniającego.

31.05.2024

SN: Jeden sędzia odrzuca zażalenie na odmowę zwolnienia z kosztów

Prawo cywilne

W stanie prawnym ukształtowanym ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ‎Kodeksu postępowania cywilnego i ustawą ‎z 9 marca 2023 r. o zmianie tego kodeksu, zażalenie do innego składu sądu pierwszej instancji na postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych odrzuca sąd w składzie jednego sędziego – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

30.05.2024

WSA: Skarga nie może dotyczyć sposobu zatrudniania przez administratora

RODO

Przedmiotem indywidualnej skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie może być kontrola stosowanych przez administratora danych ogólnych praktyk i sposobu zatrudniania. Funkcją tej skargi jest bowiem egzekwowanie przestrzegania przepisów w operacjach przetwarzania danych, które bezpośrednio wpływają na osobę, której przetwarzane dane dotyczą.

30.05.2024

TSUE: Kary za Turów były zgodne z prawem

Środowisko Prawo europejskie

W środę, 29 maja, Trybunał Sprawiedliwości UE, stwierdził, że Komisja Europejska miała prawo potrącać kary za to, że Polska nie wstrzymała prac w kopalni w Turowie. Wyrok nie jest prawomocny. Polski rząd może się od niego odwołać. O unieważnienie kar zwrócił się do Sądu UE (niższa instancja) poprzedni rząd (Zjednoczonej Prawicy).

29.05.2024