NSA: Apteka ogólnodostępna nie może się zajmować sprzedażą hurtową

Farmacja

Apteka sprzedała nieuprawnionemu podmiotowi znaczne ilości refundowanych testów diagnostycznych do kontroli poziomu cukru we krwi. Naruszyła więc przepisy Prawa farmaceutycznego. - Tylko hurtownie farmaceutyczne mogą dokonywać obrotu hurtowego produktami leczniczymi - wskazał Naczelny Sąd Administracyjny.

11.12.2018

Strasburg: Adam Słomka miał prawo krytykować wyrok SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że kara porządkowa 14 dni pozbawienia wolności dla Adama Słomki za naruszenie powagi sądu, które nastąpiło w chwili ogłoszenia wyroku w sprawie członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, stanowiła naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii.

10.12.2018

NSA pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o ulgę na złe długi

VAT

Naczelny Sąd Administracyjny ma wątpliwości, czy krajowa regulacja w zakresie tzw. ulgi za złe długi jest zgodna z unijną dyrektywą. W konsekwencji zadał dwa pytania prejudycjalne, które dotyczą polskich ograniczeń w korzystaniu z ulgi za złe długi.

10.12.2018

Nie można zwalniać za częste L4. Amazon przegrał w sądzie

Prawo pracy

Pracodawca nie może rozwiązywać umów o pracę z powodu absencji chorobowych tylko na podstawie danych o procentowym udziale absencji chorobowych w zakładowym czasie pracy. Była pracownica Amazona, której z tego powodu wypowiedziano umowę o pracę, wygrywa w sądzie.

10.12.2018

TSUE: Wielka Brytania może zatrzymać brexit

Wielka Brytania ma szansę zmienić decyzję w sprawie Brexitu. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że może jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z UE. Pozostałe kraje UE nie będą miały w takiej sytuacji nic do powiedzenia.

10.12.2018

NSA: Brak związku między rakotwórczymi czynnikami a nowotworem zmarłego pracownika

Prawo pracy BHP

Spadkobierca zmarłego pracownika, który zachorował onkologicznie, domagał się stwierdzenia, że zdiagnozowany nowotwór złośliwy był chorobą zawodową. Jednak zdaniem NSA nie ustalono, aby tego rodzaju nowotwór mógł z wysokim prawdopodobieństwem powstać w następstwie działania rakotwórczych czynników występujących w pracy.

10.12.2018

SN: Wytyki sędziowskie nie w Izbie Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego jest właściwa do rozpoznania odwołania od wytyku uchybienia sądowi pierwszej instancji - orzekł SN. - Chodzi o naruszenie w postaci oczywistej obrazy przepisów przy rozpoznawaniu sprawy cywilnej.

09.12.2018

WSA: Schronisko nie ukryje faktu, że znęcano się nad zwierzętami

Administracja publiczna

Były właściciel psów ma prawo żądać od podmiotu, który za publiczne pieniądze prowadzi schronisko, informacji co do ich dalszych losów. Jeżeli wymaga to anonimizacji określonych dokumentów, podmiot nie może odmawiać ich wydania wskazując, że będą one miały wtedy charakter informacji przetworzonej - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

09.12.2018

SN: Odszkodowanie OC należy się bez przedstawienia faktur

Prawo cywilne

Można żądać odszkodowania z tytułu OC również, gdy po wypadku właściciel pojazd naprawił. Nie musi to odszkodowanie odpowiadać równowartości poniesionych kosztów naprawy. Zawsze będą to wszelkie ekonomicznie uzasadnione wydatki, nawet bez konieczności przedstawiania rachunków - przypomniał Sąd Najwyższy.

08.12.2018

Makijaż oszpecił: zapłaciła właścicielka gabinetu, odda kosmetyczka

Rynek i konsument

Makijaż permanentny powiek zamiast upiększyć oszpecił. Solidarną odpowiedzialność za spartaczony zabieg ponoszą właścicielka gabinetu kosmetycznego oraz kosmetyczka wykonująca zabieg, z tym że ta druga w 70 procentach – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

08.12.2018

Wojewoda: Radny zawsze może wstrzymać się od głosu

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może zastrzec w statucie, że radny może wstrzymać się od głosu, jedynie o ile dopuszcza to procedura danego głosowania – stwierdził w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda lubelski.

07.12.2018

NSA: Nieudana dekomunizacja ulic. Nie będzie al. Lecha Kaczyńskiego w stolicy

Samorząd terytorialny

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się 7 grudnia br. z sądem I instancji, że niezgodne z prawem były zarządzenia wojewody mazowieckiego zmieniające nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. W konsekwencji - w 44 wypadkach trzeba zmienić tablice, choćby al. L. Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską.

07.12.2018

WSA: Kradną drzewo, ale to nie powód, by ścinać las

Środowisko

Zgody na wycięcie drzew w prywatnym lesie, wbrew zasadom gospodarki leśnej, można udzielić wyłącznie w nadzwyczajnych przypadkach losowych. Nie jest nim dewastacja drzewostanu przez złodziei. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

07.12.2018

NSA: Nie ma zgody ministra na dalsze orzekanie przez sędziego. I co dalej?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie przez ministra sprawiedliwości oświadczenia sędziego o chęci dalszego orzekania nie wymaga jego zgody, bo nie ma on prawa do decyzji - uważa adwokat Michał Jabłoński, występujący przed NSA w imieniu sędziego odesłanego w stan spoczynku. Sądy administracyjne powinny merytorycznie ocenić stan prawny - dodał. Naczelny Sąd Administracyjny rozważa tę tezę.

07.12.2018

TK: Tajemnica przedsiębiorstwa zagrożona przez niekonstytucyjny przepis

Prawo gospodarcze

Przepis zobowiązujący do podawania w sądzie szczegółowych informacji objętych tajemnicą przedsiębiorstwa jest niekonstytucyjny - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK nie zabezpiecza on interesów przedsiębiorcy, zmuszając go do ujawnienia wszystkich informacji, nawet gdy nie jest to konieczne dla rozstrzygnięcia sprawy.

06.12.2018

SN: Prokurator od wypadków drogowych prowadziła auto "po spożyciu"

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy odroczył rozprawę dyscyplinarną prokurator z Wrześni do 1 lutego 2019 r. w celu uzyskania opinii biegłego neurologa i psychiatry. Obwinionej, która specjalizuje się w oskarżaniu sprawców wypadków drogowych, zarzuca się jazdę po pijanemu.

06.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski