Uniwersytet Wrocławski wygrywa w TSUE

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Wrocławski wygrał apelację przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spór dotyczył tego, czy wykładowca uczelni może ją reprezentować przed sądem UE. W ogłoszonym we wtorek wyroku wielka izba TSUE zwróciła sprawę do ponownego rozpatrzenia.

04.02.2020

Sędzia Juszczyszyn zawieszony z obniżonym wynagrodzeniem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn, który zażądał udostępnienia przez Kancelarię Sejmu list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa został ponownie zawieszony w czynnościach służbowych. Ponadto Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego obniżyła mu wynagrodzenie o 40 procent. Prezes sądu odsunął już sędziego od orzekania.

04.02.2020

WSA: Nie wolno likwidować klasy w ciągu roku szkolnego

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Rekrutacja w ciągu roku szkolnego do równoległej klasy była nielegalna, podobnie jak rozwiązanie jednej z klas - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. - Nie było jasnych kryteriów przejścia uczniów do innej klasy, więc decyzja ministra edukacji narodowej pozostaje w mocy - dodał sąd.

04.02.2020

SA: Ukryli, że poważnie choruje - nie mogą powołać się na upływ czasu

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Pacjent dowiedział się o nosicielstwie wirusa HCV po blisko dwóch dekadach od zakażenia go w stacji krwiodawstwa. Wystąpił do sądu z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko Skarbowi Państwa. Sąd pierwszej instancji uwzględnił zarzut przedawnienia roszczenia. Innego zdania był Sąd Apelacyjny w Warszawie, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

04.02.2020

WSA: Wniosek o przywrócenie terminu nie może być składany zbyt późno

Administracja publiczna

Z przepisów wynika, że strona powinna złożyć wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jeśli taki wniosek zostanie wniesiony zbyt późno, to nie ma podstaw do jego merytorycznego badania. Wówczas wniosek i tak nie może zostać uwzględniony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.02.2020

SN: Słuszna kara dla lekarza za awanturę z pielęgniarką podczas reanimacji pacjenta

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Każdy lekarz powinien odnosić się z szacunkiem do personelu medycznego. Lekarz popełnił delikt dyscyplinarny, bo nie miał prawa w czasie ratowania życia pacjenta atakować słownie pielęgniarki i jej męża - orzekł Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę upomnienia. Potwierdził, że przewinienie miało związek z wykonywaniem zawodu.

01.02.2020

SA: Nie można obchodzić przepisów o przejęciu zakładu pracy

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz nawiązanie go ponownie na tych samych warunkach przez spółkę, która ten zakład przejęła nie wykluczało uwzględnienia obydwu okresów zatrudnienia jako świadczenia pracy przez ubezpieczonego u tego samego pracodawcy - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

01.02.2020

WSA: Nie można bez ważnego powodu zmienić nazwiska

Administracja publiczna RODO

Z zasady względnej stabilności imienia i nazwiska wynika, iż tylko wystąpienie ważnych powodów uzasadnia ich zmianę. Gdy strona nie wykaże, że jej dotychczasowe nazwisko ją ośmiesza, to nie może domagać się zmiany na inne nazwisko - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

01.02.2020

SN: Sprawca przemocy seksualnej powinien być rzetelnie osądzony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sprawa ma cechy "kultury gwałtu" - uznał Sąd Najwyższy i nie zgodził się na zbyt pobieżne rozpatrzenie zażalenia na umorzenie postępowania z oskarżenia o przemoc seksualną. Prokurator nazwał gwałt "głupotami" i nie zauważył, że sprawca przyznał się do popełnienia przestępstwa. Teraz sprawa wraca do sądu rejonowego.

31.01.2020

WSA: Ocena wypadku przy pracy nie należy do pracodawcy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Obowiązkiem pracodawcy jest każdorazowe, niezależne od skali zaistniałego zdarzenia, powołanie zespołu powypadkowego. Jego zadaniem jest ustalenie przyczyn i okoliczności zdarzenia oraz dokonanie oceny czy można je uznać za wypadek przy pracy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

31.01.2020

SN: Weterynarz odbierająca zwierzęta uniewinniona od zarzutu naruszenia etyki

Prawo karne Prawo gospodarcze

Jeśli w wyrokach sądów zawodowych brakuje opisu czynu popełnionego przez weterynarza to nie można ukarać takiej osoby - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że wpis na facebooku obwinionej opisujący odebranie właścicielowi zwierzęcia nie musiał naruszać dobrych obyczajów. Dlatego orzekł o uniewinnieniu.

31.01.2020

SN: Nie jest łatwo wykazać, że dokumentację medyczną sfałszowano 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powódka twierdziła, że pozwany szpital nieprawidłowo ją leczył. Wskazywała, że dołączona do akt dokumentacja medyczna była niekompletna. Tego rodzaju twierdzenia nie okazały się przekonujące. Wpisy dotyczące diagnostyki powódki nie zostały skutecznie zakwestionowane - orzekł Sąd Najwyższy.

31.01.2020

SN: Nie można już w dniu wyborów składać protestu wyborczego

Wybory

Dopóki nie będzie miało miejsca formalne ogłoszenie wyników wyborów, to wyborcy nie mogą skutecznie składać protestów wyborczych. Ani protest przedwczesny, ani spóźniony nie mogą być merytorycznie rozpoznane. Należy go pozostawić bez rozpoznania – orzekł Sąd Najwyższy.

31.01.2020

Kiedy strata z likwidacji środków trwałych może być kosztem

CIT

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Oceniając czy doszło do zmiany rodzaju działalności należy kompleksowo ocenić stan faktyczny – wynika z niedawnego wyroku WSA w Gliwicach.

30.01.2020

TSUE: Instytucje publiczne mają tylko 30 dni na regulowanie faktur

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Kraje Unii Europejskiej powinny dołożyć wszelki starań, by instytucje publiczne płatności przedsiębiorstw prywatnych realizowały w terminie 30, względnie 60 dni. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE we włoskiej sprawie. Stawia on pod znakiem zapytania także zgodność polskich przepisów z prawem UE.

30.01.2020

SN: Lekarka popełniła błąd i przez rok nie może samodzielnie odbierać porodu

W warunkach słabnącego pulsu płodu należało wcześniej zakończyć poród - stwierdzili eksperci położnicy w opinii sądowej. Na tej podstawie Sąd Najwyższy utrzymał w mocy karę dla lekarki, która nie zdecydowała się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Zaniedbanie to doprowadziło do urodzenia się dziecka z poważnymi wadami.

30.01.2020

Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo dostawca jej nie uzasadnił

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

We wrocławskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok ważny dla właścicieli zakładów przemysłowych, w których energia stanowi jeden z większych kosztów prowadzenia działalności. Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo przedsiębiorstwo obrotu nie wykazało jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. 

30.01.2020

RIO: Burmistrz nie może powołać radnych do komisji

Samorząd terytorialny

Burmistrz nie może powołać do komisji przyznającej dotacje celowe radnych rady gminy i nałożyć na nich odpowiednich obowiązków – stwierdziło kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Radni nie są ani pracownikami urzędu miasta, ani nie łączy ich z burmistrzem miasta żaden stosunek prawny.

30.01.2020

SA: Nawet ustna umowa przedwstępna darowizny krzywdzi wierzycieli

Prawo cywilne

Umowa przedwstępna darowizny lokali mieszkalnych zawarta w formie ustnej miała na celu pokrzywdzenie wierzyciela - orzekł Sąd Apelacyjny. I mimo, że wyrażono w niej tylko zamiar pozwane osoby trzecie, którym dłużnik przekazał swój majątek, darowizna była nieskuteczna - dodał sąd.

29.01.2020