Izba Dyscyplinarna: Kara dla asesora za bierność w śledztwie

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała, że obwiniony były asesor prokuratorski ponosi winę nieumyślną polegającą na zaniechaniu czynności, czyli niezawiadomieniu sądu rodzinnego o przemocy w rodzinie zastępczej. Zginęło wtedy z rąk rodziców zastępczych dwoje dzieci. Asesor po ośmiu latach procesu został ukarany upomnieniem.

07.09.2020

Strasburg: Uprawniony środek dyscyplinarny dla nauczyciela za mowę nienawiści

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Dyscyplinarne przeniesienie nauczyciela religii islamskiej w szkole publicznej do innej placówki za wypowiedzi dyskryminacyjne nie stanowiło naruszenia prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w niedawnym wyroku dotyczącym nauczyciela z Belgii.

07.09.2020

SN: Sprostowania do e-wydań gazet i czasopism do naczelnego dodatku

Prawo cywilne

Redaktor naczelny internetowego dodatku odpowiada za treści tam zamieszczone i to on powinien być adresatem sprostowania, choć wystarczy podać sam tytuł zajmowanego stanowiska - orzekł Sąd Najwyższy uznając jednocześnie, że pod sprostowaniem do artykułu nie musi widnieć własny podpis prostującego, może być podpis pełnomocnika.

07.09.2020

SN: W proteście wyborczym nie ma miejsca na niezadowolenie z trudnej sytuacji bytowej wyborcy

Administracja publiczna Wybory

Autor protestu wyborczego powinien zawrzeć w nim zarzuty oraz przedstawić dowody. Stawiane zarzuty powinny odnosić się do przesłanek wyszczególnionych w Kodeksie wyborczym. Jeśli do Sądu Najwyższego wpływa protest wyborczy, który tego warunku nie spełnia, to podlega on pozostawieniu bez dalszego biegu – orzekł Sąd Najwyższy.

07.09.2020

WSA: Uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może uzyskać stypendium szkolne

Matka nastoletniego ucznia domagała się stypendium szkolnego dla syna. Organy uznały, że dochód w rodzinie jest zbyt wysoki, by takie świadczenie mogło zostać przyznane. Ustalenia organów okazały się błędne, skoro uwzględniły one w swoich wyliczeniach dochody, które w dacie składania wniosku nie przysługiwały rodzinie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

07.09.2020

50-proc. koszty twórców od wynagrodzenia uzgodnionego z pracownikiem

PIT Rachunkowość

Pracodawca i pracownik mają swobodę w kształtowaniu zasad ustalania wynagrodzenia autorskiego. Jeśli uzgodnią wysokość udziału wynagrodzenia autorskiego w całkowitym wynagrodzeniu pracownika, to do tej części wynagrodzenia możliwe jest stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. To wyrok ważny zwłaszcza dla branży IT.

07.09.2020

SN: Dentyści okazali się nierzetelni przy wykonywaniu protezy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Do złamania prawa i zasad etyki zawodu doszło w trakcie sporządzania mostka pacjentce - było to spowodowane zaniechaniem leczenia pozostałych zębów. Lekarze słusznie zostali uznani za winnych i ukarani karą finansową, gdyż nie zbadali dokładnie leczonej kobiety i nie wykorzystali wszelkiej dostępnej wiedzy - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

05.09.2020

Decyzja o tym kiedy spożywać alkohol, nie należy do gminy

Samorząd terytorialny

Gmina nie może określić wytycznych odnośnie do pomieszczeń lub miejsc, w których dopuszczalna jest sprzedaż albo podawanie alkoholu. Jest to bowiem kompetencja ustawodawcy. Podobnie jak wskazanie okoliczności, w których dopuszczalne będzie spożycie alkoholu w miejscu publicznym - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

05.09.2020

SA: Modlitwą nie można naruszyć godności i czci

Prawo cywilne

Sformułowanie "osoby, które nie myślą" - ujęte w słowach modlitwy - są emocjonalne, ale nie naruszają czci i godności konkretnych osób - orzekł w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie, w sporze o ochronę dóbr osobistych Obywatelki RP przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezes nie musi przepraszać powódki także za słowa o "gorszym sorcie" Polaków, ani wpłacać zadośćuczynienia na cel społeczny.

04.09.2020

SN ponownie rozważy unieważnienie umowy kredytu związanej z ubezpieczeniem

Prawo cywilne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie w przyszłym tygodniu, czy naruszenie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym uprawnienia tylko do dochodzenia odszkodowania czy także do żądania unieważnienia umowy sprzecznej z dobrymi obyczajami. Chodzi o sytuację, gdy pośrednik wprowadził klientów banku w błąd co do treści umowy kredytu połączonego z ubezpieczeniem.

04.09.2020

SA: Dożywotnik stracił lokal i nic nie zyskał, dlatego umowa do rozwiązania

Żądanie pozwanego o zamianę uprawnień dożywotnika na dożywotnią rentę musi przybrać formę powództwa wzajemnego. Niezależnie od tego, sąd powinien jednak rozwiązać umowę, gdy ma miejsce "przypadek szczególny" - np. wtedy, gdy umowa nigdy nie była wykonywana - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

04.09.2020

SN: Nieszczelność kanalizacji nie zagrażała życiu i zdrowiu

Prawo karne Środowisko

Sąd Najwyższy nie dopatrzył się w zalewaniu działki ściekami zanieczyszczenia środowiska znacznych rozmiarów i potwierdził, że oskarżeni słusznie zostali uniewinnieni. Według sądu nieszczelność systemu kanalizacyjnego nie miała wpływu na życie i zdrowie ludzi oraz nie obniżyła istotnie jakości wody, powietrza, gleby i roślin.

03.09.2020

SN: Sprawa zniesławienia b. sędziego Łączewskiego - do ponownego rozpoznania

Prawo karne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na skutek skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi w sprawie zniesławienia b. sędziego Wojciecha Łączewskiego. Sąd zgodził się, że zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.

02.09.2020

Wydatki spadkodawcy na objęcie udziałów w spółce jawnej kosztem podatkowym spadkobiercy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Spadkobierca, który objął ogół praw i obowiązków w spółce osobowej po zmarłym wspólniku, może obniżyć przychód z tytułu wystąpienia z tej spółki o nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania przypadającą na czas, w którym spadkodawca był wspólnikiem spółki – orzekł WSA w Gliwicach.

02.09.2020

SN: Lokalny sąd może rozpoznać sprawę karną prezydenta miasta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Interakcje o charakterze administracyjnym między władzą wykonawczą a sądowniczą nie są przeszkodą, aby sprawy karne przedstawicieli lokalnej władzy były rozpoznawane przez sądy miejscowo właściwe. Ponadto żadne „naciski” ze strony opinii publicznej czy sugestie medialne, nie mogą ograniczać swobody orzekania sądu - uznał Sąd Najwyższy i oddalił wniosek o przekazanie sprawy prezydenta miasta innemu sądowi.

01.09.2020