SN: Wprowadzenie w błąd przez pośrednika powoduje obowiązek wypłacenia odszkodowania

Prawo cywilne

Kredytobiorca pokrzywdzony przez bank stosujący nieuczciwe praktyki może żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych, ale także żądać uchylenia się od skutków zaciągniętego kredytu - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej, która dotyczyła umowy kredytu, pożyczki i ubezpieczenia w jednym pakiecie. Częściowo może dotyczyć frankowiczów.

14.09.2020

WSA: Nieuzupełnione mankamenty skargi kasacyjnej tamują drogę do jej rozpoznania

Wymiar sprawiedliwości

Skarżący został wezwany do uzupełnienia różnych braków formalnych skargi kasacyjnej. W zakreślonym terminie jedynie z część została usunięta. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, że skoro nie wskazano numeru PESEL skarżących i nie wyjaśniono, czy strony chcą rozpoznania sprawy na rozprawie, to skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu.

13.09.2020

Niepoinformowanie o odmowie doprowadzenia na rozprawę, nie oznacza nieważności postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Sąd orzekał w oparciu o dokumenty i uznał, że nie jest koniecznym doprowadzenie na rozprawę osadzonego powoda. Ten pozwał Skarb Państwa – Prokuratora Rejonowego o zapłatę, a następnie złożył skargę kasacyjną. W ocenie Sądu Najwyższego to, że sąd zaniechał stosowania określonych pouczeń nie może być utożsamiane z pozbawieniem strony możliwości obrony jej praw.

12.09.2020

WSA: To nie sołtys ma kierować akcją pomocy w razie kataklizmu

Samorząd terytorialny

Sołtysa nie można zobowiązać, aby kierował akcją pomocy w sołectwie w czasie klęski żywiołowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sołtys organizował pomoc sąsiedzką np. w razie pożaru - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, oceniając uchwałę rady gminy w Nagłowicach.

12.09.2020

SN: Należności komorników przedawniają się po trzech latach

Prawo cywilne Prawnicy

Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

12.09.2020

NSA: Długotrwały pobyt w szpitalu nie oznacza zmiany miejsca zamieszkania

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Kilkumiesięczny pobyt w szpitalu, nawet na podstawie decyzji sądu, nie wpływa na zmianę właściwości miejscowej w sprawach dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego. Placówka ta nie służy bowiem do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pacjentów, tylko do udzielania świadczeń zdrowotnych. Pobyt tam ma jedynie czasowy charakter, nawet jeśli jest długotrwały.

12.09.2020

Strasburg: Niezapewnienie autystycznemu dziecku wsparcia w szkole narusza jego prawa podstawowe

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 10 września 2020 r. uznał, że niezapewnienie dziecku w spektrum autyzmu należnego wsparcia edukacyjnego w szkole publicznej stanowiło dyskryminację i naruszenie podstawowego prawa do nauki. Zdaniem Trybunału niedobory budżetowe nie były w tej sprawie dostatecznym usprawiedliwieniem.

11.09.2020

SN: Niewygodny prokurator bez kary za brak dyscypliny pracy

Prawnicy Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej pozostawił bez rozpoznania kasację prokuratora generalnego od postanowienia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora Krzysztof Parchimowicz. Sąd stwierdził, że kasacja jest niedopuszczalna, gdyż postępowanie zakończyło się w fazie in rem, a prokuratorowi nie postawiono żadnych zarzutów.

11.09.2020

TK: Zgodna z Konstytucją podwyższona opłata za składowanie odpadów bez zezwolenia

Samorząd terytorialny Środowisko

Ustawodawca zachował właściwe proporcje pomiędzy zapewnieniem przestrzegania wymogu składowania odpadów, a dolegliwością finansową obciążającą podmiot, który narusza obowiązki ustawowe w zakresie składowania i magazynowania odpadów. Przepis podwyższający opłatę za składowanie odpadów bez zezwolenia jest zgodny z Konstytucją. – uznał Trybunał Konstytucyjny.

10.09.2020

NSA: Potwierdzenie obywatelstwa dziecka Polaka nie zależy od transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek przełomowy wyrok. Zagraniczny akt urodzenia dziecka nie może być podważony przez organy administracji w toku postępowania o potwierdzenie obywatelstwa. Jeśli więc w akcie urodzenia wskazano jako ojca obywatela polskiego, to dziecko ma z mocy prawa polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, że urodziło się w drodze surogacji.

10.09.2020

Tajemnica rynkowa TVP - to powód odmowy udzielenia informacji publicznej

Prawo cywilne

Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył wydanie wyroku w sprawie udostępnienia informacji o kosztach emisji przez TVP reportażu "Inwazja" na temat środowiska LGBT. Sąd wysłuchał stanowisk stron, w których najważniejszą kwestią było powołanie się na tajemnice przedsiębiorstwa. Pełnomocnik TVP stał na stanowisku, że ujawnienie źródeł finansowania programu zaszkodzi pozycji rynkowej stacji.

10.09.2020

NSA: Zamieszkanie blisko sądu nie uzasadnia odmowy przeglądania akt w siedzibie organu

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskodawca chciał się zapoznać z aktami postępowania w siedzibie organu pierwszej instancji. Ten jednak odmówił ich udostępnienia, co uzasadnił ekonomiką procesową i tym, że zostały one już przekazane do sądu. Natomiast WSA dodał, że wnioskodawca mieszka blisko sądu, więc może zapoznać się z aktami w jego siedzibie. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem sprawy.

10.09.2020

SN: Niezatwierdzenie stawek opłat za korzystanie z torów i peronów było zasadne

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że decyzja prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o zatwierdzeniu stawek opłat za rozkład jazdy pociągów 2013-2014 była niesłuszna. Dlatego, że zarządca infrastruktury kolejowej nie ma prawa obciążać przewoźników nieuzasadnionymi kosztami prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

10.09.2020

SN: Porozumienie między organami rentowymi decyduje, gdzie Polak ma być ubezpieczony

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sąd drugiej instancji nie może uchylić decyzji ZUS i wyroku wydanego w pierwszej instancji w sprawie podlegania ubezpieczeniu społecznemu Polaka, który pracował na Słowacji. Dlatego, że dwustronne porozumienie organów rentowych stanowi podstawę do stwierdzenia, które ustawodawstwo jest wiążące - taki jest sens uchwały SN składzie 7 sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydanej 9 września br.

09.09.2020

WSA: Bez dobrego uzasadnienia nie można różnicować godzin otwarcia sklepów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zgodnie z prawem samorząd może określić ramy czasowe dla placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych. Tak też zrobiło jedno z podkarpackich miast, które ustaliło, że sklepy znajdujące się w budynkach wielomieszkaniowych będą otwarte krócej. Uchwała ta została jednak uchylona,

09.09.2020

SN: Prawo do mieszkania ważniejsze niż przedawnienie roszczenia

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Ważniejszą wartością od bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego jest prawo obywatela do mieszkania oraz sprawiedliwość społeczna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej SN i powołał sie na zasadę współżycia społecznego. Tym samym sprawę przegrał prezydent miasta Opola, który nabył nieruchomość z mocy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

09.09.2020

SN: Proces ze szpitalem o dobra osobiste nie może podważać prawomocnego wyroku

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Skazany w procesie karnym wskazywał, że zaniechania szpitala, który miał wadliwie prowadzić badania i niewłaściwie dysponować materiałem genetycznym, doprowadziły do niekorzystnego dla niego wyroku. Twierdził, że naruszono jego dobra osobiste. Stanowisko powoda nie było trafne, gdyż ewentualne nieprawidłowości w procesie karnym nie stanowią naruszenia dóbr osobistych

09.09.2020

NSA: Odsetki wypłacane twórcom przez ZAIKS to rabat w rozumieniu VAT

VAT

Świadczenie pieniężne, które ZAiKS wypłacił twórcom z tytułu odsetek pochodzących z lokowania pieniędzy za korzystanie z ich utworów na rachunkach bankowych, można uznać za rabat obniżający podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.

08.09.2020