Prezes ZUS: Polacy potrafią liczyć i nie spieszą się na emeryturę

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Coraz więcej Polaków dostrzega, że warto opóźnić moment przejścia na emeryturę. Każdy kolejny rok pracy może ją podwyższyć o 10–15 proc., a nawet jeśli ktoś poczeka nie płacąc w tym czasie składek, to emerytura też będzie wyższa, bo zgromadzony kapitał emerytalny uzyska dodatkową waloryzację, a średnie dalsze trwanie życia przyjmowane do obliczeń będzie niższe – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

27.02.2020

Dzięki dobrej koniunkturze ZUS ma rekordowe wpływy z e-składki

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Dzięki e-składce w 2019 r. do ZUS wpłynęło 281 mld złotych, a od początku br. do 24 lutego – już 45,9 mld złotych. To o prawie 9 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ocenie prezes ZUS, to przede wszystkim efekt dobrej sytuacji gospodarczej i tego, że wyższa jest podstawa wymiaru składek.

26.02.2020

SA: Podstawa wymiaru składki ubezpieczonego musi być pewna

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W postępowaniu sądowym strona może udowadniać postawę wymiaru składki, czyli wynagrodzenie pracownika, wszelkimi środkami dowodowymi, które wynikają z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

26.02.2020

Będą trzynastki i czternastki dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

We wtorek, 25 lutego 2020 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał w Żyrardowie ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów. Rząd tego samego dnia przyjął z kolei projekt ustawy, która ma wprowadzić w 2021 r. kolejne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastą emeryturę.

25.02.2020

BCC: Emerytury stażowe zwiększyłyby nierównowagę w systemie

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy

Wprowadzenie tzw. emerytury stażowej przy kryterium wiekowym 55/60 lat oznaczałoby de facto kolejne obniżenie wieku emerytalnego – twierdzi BCC. Według tej organizacji poselski projekt, który zakłada ich wprowadzenie, pogłębi nierównowagę finansową w systemie, także w krótkiej perspektywie.

25.02.2020

SN: Gdy rolnicy pracują we Włoszech, to grozi im odebranie świadczeń w Polsce

Emerytury i renty Prawo pracy

Ustawa o rentach strukturalnych zakłada, że podjęcie pracy za granicą oznacza zawieszenie tej renty i taka osoba nie ma prawa podlegać polskim ubezpieczeniom. A co więcej organ ubezpieczeniowy może zażądać zwrotu pobranego świadczenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

25.02.2020

SN: Pracownik nie dostanie 14-tki, gdy wypłaty zawieszono w porozumieniu

Prawo cywilne Prawo pracy

Pracownik nie otrzymuje nagrody rocznej, tzw. 14-tki, gdy nastąpiło zawieszenia układu zbiorowego, a zgodził się on na nowe, indywidualne warunki pracy i płacy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Dodał, że skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w tej kwestii nie może być uwzględniona.

25.02.2020

Niemiecki rynek pracy 1 marca otwiera się na niewykwalifikowanych pracowników spoza UE

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

Niemcy łagodzą przepisy zatrudniania cudzoziemców, a nowe zasady, które wejdą w życie 1 marca, zwiększają szanse na pracę, także dla Ukraińców zatrudnionych w Polsce. Na przeszkodzie może im jednak stanąć technologia. Bo wraz z jej rozwojem, rynek pracy w Niemczech będzie się kurczył - twierdzą eksperci.

25.02.2020

EKZZ daje zielone światło dla sprawiedliwych płac minimalnych w Europie

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse Prawo europejskie

Ponad 2/3 organizacji członkowskich Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, w tym OPZZ, poparło w procedurze głosowania korespondencyjnego stanowisko EKZZ pozytywnie oceniające dokument Komisji Europejskiej dotyczący sprawiedliwych płac minimalnych w Europie.

24.02.2020

ZUS może kontrolować pracowników na L4

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy

Według badań Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) pracodawcy są zadowoleni z wydajności i aktywności swoich pracowników. W ostatnich latach zatrudnione osoby pracowały lepiej, wykazując odpowiednie podejście do pracy. Pracodawcy skarżą się jednak na nieodpowiednie wykorzystywanie krótkiego urlopu zdrowotnego, czyli popularnego L4.

24.02.2020

Od lutego do „małego ZUS” zgłosiło się blisko 63 tys. osób

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

Od początku lutego 2020 roku do tzw. "małego ZUS" zgłosiło się prawie 63 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą. O korzystanie z ulgi, która od 2019 roku uprawnia do opłacania obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne, wystąpiło już ponad 223 tys. przedsiębiorców.

24.02.2020

PIE: Podatki i koszty pracy największymi barierami dla przedsiębiorstw w Polsce

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Rosnące koszty zatrudnienia pracowników oraz wysokie podatki i inne obciążenia finansowe to bariery, które najbardziej utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny. Wśród dziesięciu barier o największym znaczeniu firmy aż cztery to bariery systemowe: uciążliwość kontroli, niestabilność przepisów, przewlekłość postępowań i nieelastyczne prawo pracy.

24.02.2020

Oświadczenie ZUS EROP należy złożyć do końca lutego

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy

Polskie regulacje w obszarze emerytur i rent oprócz prawa do wcześniejszych świadczeń zawierają także szereg obowiązków, jakie spełnić muszą świadczeniobiorcy. Jednym z obowiązków osób, które pobierają świadczenie przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, jest coroczne składanie oświadczenia ZUS EROP – pisze dr Antoni Kolek.

24.02.2020

SN: Zakaz konkurencji ogłoszony w ostatnim dniu pracy - dopuszczalny

Prawo cywilne Prawo pracy

Oświadczenie o skorzystaniu przez spółkę z zakazu konkurencji w ostatnim dniu pracy jest dopuszczalne, wtedy pracownik wypowiadający umowę musi być elastyczny i szukać zatrudnienia w firmie niekonkurencyjnej do swojego pracodawcy - orzekł Sąd Najwyższy. Pracodawca w ocenianym przypadku nie skorzystał tego warunku umowy, ale były pracownik skarżył go dla zasady.

24.02.2020

Dodatek stażowy już nie usprawiedliwi płacy niższej niż minimalna

Prawo pracy Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Pracodawca nie może wpisać w umowie stawki niższej niż minimalne wynagrodzenie, argumentując, że resztę uzupełni dodatek stażowy. Od początku 2020 roku taka praktyka jest nielegalna. Musi o tym pamiętać również szkoła, zatrudniając pracowników obsługi. Pracownik, który otrzyma taką propozycję, może domagać się wyrównania do poziomu płacy minimalnej.

24.02.2020

Uniewinniony strażnik więzienny nie może wrócić do służby

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Oskarżony o przestępstwo funkcjonariusz Służby Więziennej spędził w areszcie 8 miesięcy, a następnie został uniewinniony. Jednak podczas postępowania zwolniono go z pracy i teraz, mimo oczyszczenia z zarzutów, nie może do niej wrócić. Nie pozwalają na to przepisy ustawy o Służbie Więziennej.

23.02.2020

Za upadek w tańcu radości przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Po załadowaniu towaru kontrahent miał spontanicznie porwać przedsiębiorcę do tańca, który zakończył się... upadkiem i złamaniem nogi. Przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania, bo do zdarzenia nie doszło „podczas” wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale „w związku” z nią

22.02.2020

Prezydent we wtorek podpisze ustawę ws. tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

Prezydent Andrzej Duda we wtorek, 25 lutego 2020 roku, w Żyrardowie ma podpisać ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów - podała w piątek Kancelaria Prezydenta. Uroczystość, w trakcie której planowane jest wystąpienie prezydenta, ma odbyć się w hali widowiskowej Aqua Park.

21.02.2020

Rosnące koszty zatrudnienia pracowników największą barierą dla polskiego biznesu

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Coraz wyższe koszty zatrudnienia pracowników oraz wysokie obciążenia finansowe to bariery, które najbardziej utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Kraje Europy Zachodniej i Północnej borykają się natomiast przede wszystkim z brakiem odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej.

21.02.2020

ZUS może żądać od pracodawcy zwrotu wyłudzonego zasiłku

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Grudniowa uchwała Sądu Najwyższego, dotycząca zasiłków chorobowych, dała Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych potężny oręż do walki ze świadczeniami pobranymi nienależnie przez pracowników. Tym razem jednak wymierzyła go przeciwko pracodawcom – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

21.02.2020