3 miliardy z uszczelnienia systemu pobierania składek na ZUS

Prawo pracy

W projekcie budżetu na 2020 r. zapowiedziano uszczelnienie systemu poboru składek na ubezpieczenie społeczne. Rząd nie przedstawił jednak jeszcze konkretnych pomysłów. Jednym z prawdopodobnych rozwiązań są zmiany przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia społecznego. Według ekspertów doprecyzowanie przepisów mogłoby przynieść dodatkowo nawet 3 miliardy złotych.

16.09.2019

PiS chce walczyć z nierównościami na rynku pracy

Prawo pracy

Zainicjujemy nowe rozwiązania legislacyjne, w tym podniesiemy obowiązujące standardy w kodeksie pracy. Najwięksi pracodawcy będą przeprowadzać ankietę dotyczącą wynagrodzeń co dwa lata, w celu wykrycia, zaradzenia i zapobiegania nieuzasadnionym różnicom w wynagrodzeniach i innych warunkach zatrudnienia kobiet i mężczyzn - napisano w programie wyborczym PiS.

15.09.2019

Setki tysięcy osób pracują na dwa etaty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Prawie 850 tys. osób pracuje w więcej niż jednym miejscu. Wynikające z tego przemęczenie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, jak schorzenia kardiologiczne, neurologiczne czy wady postawy. Pracodawcy powinni bardziej zadbać o takich pracowników - wskazano w raporcie SALTUS Ubezpieczenia.

13.09.2019

Ustawa podpisana - zwolnienie podatkowe dla marynarzy nie tylko pod polską banderą

PIT Prawo pracy

Wolne od podatku będą dochody uzyskiwane z tytułu pracy nie tylko na statkach pod polską banderą, ale też na statkach podnoszących banderę innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy.

13.09.2019

Dobre zmiany w kpc, kontrowersyjny obowiązek przywrócenia do pracy po nieprawomocnym wyroku

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Uchwalony niedawno pakiet zmian w procedurze cywilnej wprowadza też szereg pozytywnych zmian w odniesieniu do spraw z zakresu prawa pracy. Jednak zastrzeżenia, m.in. z punktu widzenia pracodawców, budzą rozwiązania dotyczące przywrócenia pracownika do pracy w przypadku nieprawomocnego orzeczenia sądu pierwszej instancji - pisze radca prawny Justyna Gunia.

13.09.2019

Minimalna płaca wysoka, ale ustalona w złym stylu

Prawo pracy HR

Rząd zaproponował na przyszły rok minimalną płacę na wyższym poziomie niż sam wcześniej planował, a nawet wyższym od oczekiwań związków zawodowych. Nie wszystkich to jednak cieszy, bo nawet część związków narzeka na arbitralne, w stylu "decyzji pierwszego sekretarza" załatwienie sprawy. A zarówno związkowcy jak pracodawcy przypominają postulat, by płacę minimalną wiązać ze średnią krajową.

12.09.2019

NSA: Dane osobowe z CV przetwarzane legalnie przez pośrednika

Administracja publiczna Prawo pracy

Zleceniobiorca, który przyjmuje CV i list motywacyjny w imieniu administratora danych nie ma obowiązku podawać adresu i innych danych kontaktowych firmy zlecającej usługę - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Natomiast Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie ma uprawnień, aby skontrolować bazę danych spółki, która zlecenie przyjęła - dodał.

11.09.2019

Brytyjczycy obawiają się brexitu - rejestrują swój pobyt w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Od początku 2019 roku o ponad 30 proc. wzrosła liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali pobyt lub prawo do stałego pobytu w Polsce. Rejestracja może być ułatwieniem dla Brytyjczyków i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po brexicie. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE

11.09.2019

Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. - 2600 złotych

Prawo pracy

Od 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 złotych, a minimalna stawka godzinowa 17 złotych. Taką decyzję podjął rząd - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że jeśli PiS wygra wybory to minimalna pensja w 2021 r. będzie wynosiła 3 tysiące złotych.

10.09.2019

SN: Urzędnik kancelarii prezydenta zostaje na stanowisku

Prawo pracy

Nieprawidłowości w powoływaniu lub powierzaniu stanowiska w urzędach centralnych nie powodują nieważności porozumień zmieniających umowy o pracę urzędników w nich zatrudnionych – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

09.09.2019

Sąd: Dyskryminacja przy delegowaniu pracowników Służby Więziennej

Prawo pracy

Nastąpiło nadużycie prawa przy czasowym delegowaniu pracownika do miejsca pracy znacznie oddalonego od dotychczasowego - wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu. Badał on pozew o dyskryminację funkcjonariuszy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej (SW), którzy byli zaangażowali w działalność związkową.

09.09.2019

Pracownikom łatwiej będzie dochodzić roszczeń z tytułu dyskryminacji

Prawo pracy HR

Każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację - przewiduje nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie w sobotę 7 września. Po wprowadzeniu tych przepisów należy spodziewać się zwiększenia liczby pozwów o dyskryminację i mobbing - przewidują eksperci.

07.09.2019

Teraz każde nierówne traktowanie w pracy będzie dyskryminacją

Prawo pracy

W sobotę wchodzi w życie pozornie nieznacząca zmiana Kodeksu pracy, która rewolucjonizuje dotychczasowe zasady dotyczące stosowania przepisów o zakazie nierównego traktowania i dyskryminacji - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy. I dodaje, że więcej takich spraw może trafiać do sądów.

07.09.2019

SN: Nadgodziny w domu trzeba udowodnić lub uzgodnić z szefem

Prawo pracy

Powód sam pozbawił się możliwości udowodnienia, że pracował w godzinach nadliczbowych - orzekł Sąd Najwyższy. - Wykonując telepracę nie musiał jej ewidencjonować, ale powinien za każdym razem prosić przełożonego o zgodę na jej wykonywanie w czasie dodatkowym, jak zakładała umowa - dodał sąd.

06.09.2019

Fedorczuk: W tym roku bezrobocie może być jeszcze niższe

Prawo pracy HR

Pracodawcy są częściej skłonni finansować dopasowanie kwalifikacji potencjalnego pracownika do potrzeb danego stanowiska pracy. Niskie bezrobocie dla wielu przedsiębiorstw wiąże się nie tylko ze wzrostem kosztów rekrutacji, ale przede wszystkim trudnościami w utrzymaniu dotychczasowej wielkości produkcji czy brakiem możliwości dalszego rozwoju - uważa Monika Fedorczuk

06.09.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w sierpniu 5,2 proc.

Prawo pracy

Szacowana stopa bezrobocia w sierpniu nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Liczba bezrobotnych w sierpniu spadła w dziewięciu województwach. Największy spadek odnotowano w woj. śląskim - o 1,6 proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

05.09.2019

Płaca minimalna w 2020 roku - możliwe, że będzie wyższa niż zapowiadano

Prawo pracy HR

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd rozważa możliwość podniesienia płacy minimalnej powyżej 2450 złotych brutto na rok 2020. Ostateczną decyzję w tej sprawie poznamy prawdopodobnie we wtorek. Podniesienie najniższej krajowej ponad to, co zaproponował rząd, pozwoliłoby na zachowanie relacji minimalnego wynagrodzenia do przeciętnej pensji.

05.09.2019