Pracownik chce wiedzieć jak pracuje

Prawo pracy HR

Dwóch na trzech polskich pracowników dostaje w pracy informacje zwrotne od swojego szefa. Dla ponad połowy badanych jest to podstawa, aby zrozumieć stawiane przed nimi cele i sposoby ich realizacji – wynika z globalnego badania Workmonitor, realizowanego przez firmę Randstad.

05.09.2019

Płaca minimalna - wyższa dla Mazowsza niż dla Podkarpacia?

Prawo pracy HR

Pracodawcy proponują odejście od ustalania minimalnego wynagrodzenia dla całej Polski i wiązanie jego wysokości z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Wprowadzenie takiego mechanizmu miałoby uzasadnienie ekonomiczne, ale niosłoby ze sobą również zagrożenia, bo mogłoby skutkować utrwalaniem niekorzystnych podziałów na rynku.

05.09.2019

Sjesta, gdy na dworze ponad 30 stopni?

Prawo pracy BHP

NSZZ "Solidarność" chce chronić pracowników przed wysokimi temperaturami i postuluje, aby po przekroczeniu 30 stopni Celsjusza pracodawca miał obowiązek zmniejszenia uciążliwości pracy. Główny Inspektor Pracy jest za przemyśleniem tego postulatu i wspomina, że w związku z upałami inspekcja otrzymała w tym roku aż 700 skarg pracowników.

04.09.2019

SN: Dwie odprawy emerytalne dla leśnika

Prawo pracy

Pracownik leśnictwa ma prawo do drugiej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę, nawet jeśli wcześniej ją pobrał w związku z przejściem na rentę inwalidzką, po czym ponownie zatrudnił się w Lasach Państwowych - to sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

03.09.2019

Za 40 lat samozatrudnieni z bieda-emeryturami

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył właśnie, że w 2059 roku emerytura kobiet prowadzących własną działalność wyniesie 1810 złotych, a mężczyzn - 2450 złotych - dowiedziało się Prawo.pl. To dramatycznie mało, zważywszy na szacunki ekspertów, według których przeciętne wynagrodzenie za 40 lat wyniesie ok. 15 tysięcy złotych.

02.09.2019

Ambroziewicz: Badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy

Prawo pracy BHP

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy, a za czas absencji w pracy, w związku z przeprowadzanymi badaniami, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - podkreśla specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz.

02.09.2019

PIP: Pracodawcy często nie ewidencjonują czasu pracy

Prawo pracy BHP

Nieewidencjonowanie czasu pracy może się wiązać z próbą uniknięcia obowiązku wypłacania pracownikom dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy.

30.08.2019

Związki nie zablokują wyboru instytucji zarządzającej PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Na wyłonienie instytucji finansowej, która będzie zarządzała PPK, pracodawcy mają czas do 25 października 2019 r. Związki zawodowe lub reprezentacja pracowników nie może zablokować tego wyboru. Pracodawca musi jednak to z nimi skonsultować. Jeśli tego nie zrobi, może narazić się na wnioski o odszkodowanie.

30.08.2019

Świadectwo pracy bez dyscyplinarki - pracodawcy i ministerstwo przeciwni

Prawo pracy

NSZZ "Solidarność" postuluje, aby w świadectwie pracy nie ujawniano informacji dotyczących rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia - czyli tzw. zwolnienia dyscyplinarnego. Przeciwni zmianom są pracodawcy, którzy uważają, że to ważne dane w procesie rekrutacji.

29.08.2019

Od 1 września zmiany w limitach dla dorabiających emerytów

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 3 387,50 zł - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2019 do 30 listopada 2019 roku. Jeśli renciści i emeryci przekroczą wyznaczone kwoty ich świadczenia mogą zostać zmniejszone lub zawieszone.

28.08.2019

Rząd chce zwiększyć podstawę naliczania na ZFŚS

Prawo pracy

Od 1 sierpnia 2019 roku podstawa naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zwiększy się o 3,4 proc. Z funduszu finansowane są np. „wczasy pod gruszą”, czy karnety sportowe dla pracowników. Zakłada to przyjęty przez rząd projekt o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

27.08.2019

Premier: Nie będzie testu przedsiębiorcy

Prawo pracy

Przyszłoroczny projekt budżetu nie zakłada wprowadzenia tak zwanego testu przedsiębiorcy - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Według wcześniejszych zapowiedzi, test miałby pozwolić określić, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

27.08.2019

"Nie dla cudzoziemca" w ogłoszeniu o pracę może być dyskryminacją

Prawo pracy

"Zero Ukraińców czy innych podobnych" - napisał w ogłoszeniu o pracy właściciel lokalu poszukujący kucharza. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta m.in. prokuraturę o reakcję. A eksperci wskazują, że zdarzają się sytuacje, kiedy to obiektywne powody wykluczają obcokrajowców w procesie rekrutacji, np. kiedy wymagana jest biegłość języka polskiego.

27.08.2019

Niewiele czasu na czytanie CV kandydata do pracy

Prawo pracy

W ponad połowie mikrofirm i małych przedsiębiorstw przejrzenie życiorysu kandydata do pracy zajmuje średnio do pół minuty, 21 proc. pracodawców robi to nie dłużej niż przez minutę - wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjską spółkę UCE GROUP LTD.

27.08.2019

Poczta Polska zatrudni osoby z niepełnosprawnościami

Prawo pracy

W ramach programu „Praca – Integracja” Poczta Polska che zatrudnić do końca przyszłego roku 360 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obecnie w Poczcie Polskiej pracuje ok. 1730 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, co stanowi ok. 2,2 proc. wszystkich zatrudnionych.

26.08.2019

Zwolnienie w PIT także dla młodych obcokrajowców

PIT Prawo pracy

Nowa ulga dla młodych do ukończenia 26. roku życia ma zastosowanie do rezydentów i nierezydentów ‒ potwierdziło nam Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że zwolnienie z PIT będzie przysługiwało także obcokrajowcom. Zdaniem niektórych ekspertów, nowe przepisy mogą pozbawić zatrudnienia wielu polskich pracowników.

26.08.2019

Kiedy kierowca ciężarówki może mieć swoje buty?

Prawo pracy BHP

Kierowca samochodu ciężarowego obowiązany jest używać obuwia roboczego jedynie podczas prac załadunkowo - rozładunkowych i obsługowych. Używanie innego obuwia w pozostałych przypadkach nie narusza przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia stwierdził Sąd Rejonowy w Toruniu.

26.08.2019

SN: Wynagrodzenie dla górnika za godziny nadliczbowe i udział w naradach

Prawo pracy

Do czasu pracy górnika zaliczyć trzeba zebrania przed rozpoczęciem szychty i po niej, w trakcie których składane są raporty i podział czynności pracowników - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Takie orzeczenie wpływa na wysokość 14 pensji i tzw. Barbórek osób zatrudnionych w kopalniach.

23.08.2019