O nienoszeniu maseczki w zakładzie pracy może zdecydować pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od środy, 2 grudnia, rząd wprowadził nowe zasady noszenia maseczek zakładach pracy. Utrzymał wprawdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba, ale jednocześnie pozwolił, by o obowiązku tym decydował jednak pracodawca. Dopuszczone będzie też odsłonięcie ust i nosa na czas spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.

02.12.2020

SN: Pracownicy delegowani nie mogą zostać bez żadnego ubezpieczenia z powodu fałszerstwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Cofnięcie zaświadczenia A1 wydanego dla pracowników delegowanych do Belgii w okolicznościach nieuprawniających do jego wystawienia jest możliwe w każdym czasie, jeżeli okaże się, że nie zostały spełnione – wynikające z rozporządzeń unijnych - warunki do jego wydania. Ale ZUS musi wcześniej wyczerpać tryb współpracy z instytucją ubezpieczeniową innego państwa - orzekł Sąd Najwyższy

02.12.2020

Banach: Rząd likwiduje ulgę abolicyjną, a Polacy mogą zrezygnować z certyfikatu rezydencji

PIT Prawo pracy Prawo europejskie

Likwidacja, od 1 stycznia 2020 r., tzw. ulgi abolicyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych wcale nie oznacza, że wszystkie osoby pracujące i mieszkające zagranicą, np. w Skandynawii czy Holandii, będą musiały zapłacić PIT w Polsce od dochodów uzyskiwanych za granicą. Najprostszym sposobem, żeby tego uniknąć jest rezygnacja z rezydencji podatkowej w Polsce – mówi radca prawny Józef Banach.

02.12.2020

TSUE: Dyrektywa o delegowanych pracownikach ma zastosowanie do transportu drogowego

Prawo pracy Prawo europejskie

Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników ma zastosowanie do transnarodowego świadczenia usług w sektorze transportu drogowego. Ma ona bowiem, co do zasady, zastosowanie do każdego transnarodowego świadczenia usług obejmującego delegowanie pracowników, niezależnie od danego sektora gospodarki – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.12.2020

Firmy nadal bez przepisów pozwalających im walczyć z pandemią

Prawo pracy Koronawirus

Mija już dziewiąty miesiąc epidemii COVID-19 w Polsce, a pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy mogą mierzyć temperaturę osobom wchodzącym na teren zakładu pracy, testować pracowników czy informować załogę o przypadkach zachorowań. Nie ma przepisów, nie ma też wspólnych, jasnych wytycznych wszystkich służb. Jest za to luka w prawie, która wykluczyła pracodawców z systemowej walki z pandemią.

01.12.2020

Pracownik może wykonywać pracę 6 dni w tygodniu

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

Zgodnie z zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, możliwe jest stosowanie rozkładów czasu pracy przewidujących pracę przez więcej niż 5 dni w tygodniu przy równoczesnym ustaleniu odpowiednio mniejszej liczby dni pracy w innych tygodniach danego okresu rozliczeniowego.

30.11.2020

Praca w trakcie domowej izolacji będzie możliwa

Prawo pracy Koronawirus

Nie tylko osoby na kwarantannie, ale także osoby w izolacji domowej będą mogły - za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego - wykonywać pracę zdalnie i otrzymywać za to wynagrodzenie. Takie m.in. rozwiązanie zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19.

27.11.2020

W pracy też w maseczce, nawet na open space i stołówce

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od soboty, 28 listopada, w zakładach pracy wszyscy pracownicy będą musieli chodzić w maseczkach. Nowe obostrzenia nakazują bowiem zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Oznacza to konieczność zakładania maseczek nie tylko w pokojach, ale także w pomieszczeniach typu open space, czy kuchnia. Wyjątków nie ma. Zdaniem prawników to dowód na to, że pracodawcy nie powinni wprowadzać własnych dalej idących ograniczeń

27.11.2020

Już w tym miesiącu wielu pracodawców naliczy pierwsze wpłaty do PPK

Prawo pracy PPK

10 listopada minął ostateczny termin na zawarcie umów o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych przez firmy z tzw. II i III etapu ich wdrażania. Zasadą jest, że od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zapisaniu go do PPK należy odprowadzić wpłaty do PPK. Co to oznacza?

27.11.2020

MF: Pracodawca ma podać właściwy PESEL lub NIP pracownika

PIT Prawo pracy

Pracodawca jako płatnik ma obowiązek podać w formularzu podatkowym poprawny PESEL lub NIP pracownika. Pozwoli to na jego szybką identyfikację przez urząd skarbowy i umożliwi mu wywiązanie się z obowiązków podatkowych – przypomniało w czwartek Ministerstwo Finansów. Dzięki temu pracownik będzie mógł m.in. skorzystać z usługi Twój e-PIT i rozliczyć podatek dochodowy łatwo bez wychodzenia z domu.

26.11.2020

Ciepły posiłek i herbata dla pracownika - tylko w jakich warunkach?

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy mają problem z wydawaniem posiłków pracownikom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach, np. w zimie na otwartej przestrzeni. Wytycznych dla stołówek zakładowych nie ma, a Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii twierdzi, że np. w stołówkach, w których działają cateringi zakładowe, obowiązują zasady dotyczące gastronomii.

26.11.2020

GUS: W III kwartale było aż 124 tys. osób biernych zawodowo przez pandemię

Prawo pracy Koronawirus

Trzeci kwartał br. na rynku pracy to stabilna stopa bezrobocia i rosnąca liczba aktywnych zawodowo – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekspertów, korzystne wskaźniki to dobry sygnał dla pracowników, ale niewystarczający powód do optymizmu. Po poluzowaniu obostrzeń w okresie lipiec-wrzesień i zwiększonej aktywności na rynku pracy, znów pojawił się niepokój wraz z zaostrzeniem ograniczeń.

25.11.2020

Przedsiębiorcy i związki proponują czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy Koronawirus

O zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie 180 dni po jego odwołaniu zaapelowali partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego. Pracodawcy i związkowcy domagają się też incydentalnej zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która umożliwi pracę w handlu w niedzielę, 27 grudnia,

24.11.2020

WSA: Skierowanie kierowcy na badania lekarskie wymaga dysponowania miarodajnymi dowodami

Prawo pracy

Organy zgodnie uznały, że kierowca powinien być poddany badaniu lekarskiemu w celu weryfikacji istnienia lub braku przeciwskazań do kierowania pojazdami. Decyzje zapadły w oparciu o opinię sporządzoną w innej sprawie. Z dowodu tego nie wynika jednak, by kierowca stanowił zagrożenie w ruchu drogowym. Decyzje nie mogły zatem się ostać - orzekł WSA w Gdańsku.

24.11.2020

Płatnicy składek będą raportować umowy o dzieło - projekt w konsultacjach

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wzory deklaracji, które mają ułatwić pracodawcom raportowanie do ZUS od 1 stycznia 2021 roku umów o dzieło. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych, a resort nie ukrywa, że celem jest umożliwienie ZUS weryfikowania istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy nazwane umowami o dzieło.

24.11.2020

Instrukcja pracy zdalnej dopuszczalna, ale nie może naruszać godności pracownika

Prawo pracy Koronawirus

Niewłaściwy strój albo tło, a w nim osoby niekompletnie ubrane mogą odwrócić uwagę od najważniejszego nawet służbowego spotkania online. Pracodawcy opracowują więc zarządzenia dotyczące organizowania pracy zdalnej w domu i udziału w wideokonferencjach. Zdaniem ekspertów, takie wskazówki są wskazane, ale instrukcja nie może godzić w dobra osobiste pracowników.

24.11.2020

Pracodawca może zadbać o BHP pracowników zdalnych

Prawo pracy BHP Koronawirus

Co trzeci Polak pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Pracodawcy mogą pomóc dbać o kondycję, zapewniając między innymi dostęp do regularnych badań profilaktycznych przeciwdziałających najważniejszym problemom.

24.11.2020

RPO pyta SN, czy wszyscy funkcjonariusze pionu łączności pełnili służbę w organach bezpieczeństwa PRL

Emerytury i renty Prawo pracy

Sąd Najwyższy zbada, czy osoba, która była funkcjonariuszem Wydziału Łączności Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, funkcjonującego w latach 1984-1990, i która z chwilą rozwiązania Milicji Obywatelskiej stała się policjantem, jest osobą, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa. Pytanie w tej sprawie zadał RPO.

23.11.2020