Działania rządu w tym zakresie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przdstawiła w związku z obchodzonym w niedzielę Ogólnopolskim Dniem Seniora. 

Minister poinformowała, że w grudniu 2020 r. pracujących emerytów było 776,6 tys. - to o ok. 35 proc. więcej niż w grudniu 2015 r., kiedy to aktywnych zawodowo było 575,4 tys. seniorów. - W zasadzie począwszy od 2014 r. liczba pracujących emerytów z roku na rok rosła i tylko w grudniu 2020 r., po raz pierwszy od 2013 r., nastąpił spadek liczby pracujących emerytów względem roku poprzedniego. Nie był to jednak spadek drastyczny, wyniósł 17,4 tys. osób - podała w wypowiedzi dla PAP.

Jak wynika z przeprowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, w II kwartale br. wśród osób w wieku poprodukcyjnym (kobiet w wieku 60 plus oraz mężczyzn 65 plus), aktywnych zawodowo było ok. 725 tys. osób, z tego 721 tys. osób pracowało. Zdecydowana większość, bo 478 tys. pracowało w pełnym wymiarze czasu pracy, a 243 tys. w niepełnym wymiarze.

Czytaj: Od grudnia wyższe limity dorabiania do emerytury i renty>>
 

Ma być szersza oferta dla seniorów

Z wypowiedzi minister wynika, że w jej resorcie prowadzone są działania na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej osób starszych. Jak powiedziała, obecnie w ramach działań pilotażowych wyłoniono do realizacji projekty dla osób starszych, które chcą pozostać dłużej aktywne na rynku pracy - np. projekt "Aktywny Senior" oraz "Dobry pracownik nie ma wieku". - Po drugie, w ramach obecnie prowadzonej modernizacji instytucji rynku pracy przygotowaliśmy przepisy mające na celu dotarcie z ofertą urzędów pracy do tych grup, które są mniej aktywne zawodowo, w tym do osób starszych, które byłyby potencjalnie pracą zainteresowane. Nowym rozwiązaniem zachęcającym osoby starsze do dłuższej aktywności zawodowej jest także zawarta w Polskim Ładzie propozycja zerowego PIT dla seniorów pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego - przypomniała minister.