W głosowaniu w czwartek wieczorem łotewski parlament zatwierdził ustawę stosunkiem głosów 52 do 27 przy dwóch wstrzymujących się; 60 deputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu. Zgodnie z tymi przepisami pracodawcy będą ustalać, czy zatrudniony może wykonywać swe obowiązki, pracując w domu.

Czytaj też: Premier: Rządowy komitet w piątek zajmie się projektem o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Co przewiduje łotewskie prawo 

Nowe prawo pozwala pracodawcom zawiesić niezaszczepionego pracownika w obowiązkach bez wynagrodzenia, jeśli odmówi przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19 lub przejścia na pracę zdalną. Będą mogli zwolnić pracowników, jeśli ci się nie zaszczepią w ciągu trzech miesięcy od zawieszenia.

Nowe zasady wejdą w życie 15 listopada; nie obejmą osób, które ze względów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki przeciw Covid-19, ani tych, które niedawno przeszły tę chorobę.

Łotewska telewizja przypomniała, że dotychczas certyfikaty covidowe musieli posiadać tylko pracownicy medyczni, edukacji i opiekunowie socjalni.  W październiku z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej w liczącym 1,9 mln mieszkańców kraju wprowadzono godzinę policyjną od godz. 20 do 5 rano. W kraju obowiązuje częściowy lockdown - zamknięta jest większość sklepów, zakazano organizowania zgromadzeń na zewnątrz i w pomieszczeniach zamkniętych, w tym imprez sportowych i kulturalnych. Lockdown ma obowiązywać do 15 listopada.

W czwartek na Łotwie zarejestrowano 2347 nowych przypadków koronawirusa; wśród nich 69,2 proc. to ludzie, którzy nie byli zaszczepieni lub otrzymali tylko jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. W ciągu doby zmarło 47 chorych.

Polskie przepisy wciąż w szufladzie 

W Polsce wciąż brak przepisów dotyczących szczepień.  Szef rządu był w piątek pytany podczas konferencji prasowej o losy projektu ustawy umożliwiającego pracodawcom weryfikację zaszczepienia się pracowników przeciwko COVID-19. - Ustawa jest procedowana dzisiaj na Komitecie Stałym Rady Ministrów - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 
To będzie już drugie podejście rządu do tych przepisów. Przypomnijmy, że Komitet Stały Rady Ministrów już raz zajmował się przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem ustawy, która ma umożliwić pracodawcom weryfikację faktu zaszczepienia przeciwko COVID-19 nie tylko ich pracowników, ale także klientów i kontrahentów. Było to na początku września br., ale wtedy Komitet Stały RM nie zdecydował się na przekazanie projektu na Radę Ministrów.