PPK - obawy mają i pracownicy, i pracodawcy

Prawo pracy HR PPK

Już za kilka miesięcy największe firmy będą tworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Termin się zbliża, a obawy pracodawców i pracowników nie maleją. Ci pierwsi wskazują na wzrost kosztów funkcjonowania firm i dodatkowe obowiązki, a drudzy na zmniejszenie wynagrodzenia i brak pewności, że w przyszłości faktycznie otrzymają dodatkowe świadczenie.

16.01.2019

Podwyżka pensji kosztuje mniej, niż rekrutacja nowego pracownika

HR

Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw zbliża się do magicznej granicy 5 tys. zł. W Sejmie jest projekt, który zakłada jawność oferowanych pracownikom wynagrodzeń. Niezależnie od wyniku prac nad nim, temat wynagrodzeń jest już obecny w mediach, a coraz łatwiejsza możliwość porównywania warunków płacowych zwiększa oczekiwania pracowników.

15.01.2019

Jak zadbać o motywację i zaangażowanie pracowników na cały rok

HR

Na początku roku każdy menedżer ma nadzieję na realizację celów biznesowych i dobrą współpracę ze swoimi pracownikami. I gdy ma dojrzałych i odpowiedzialnych członków zespołu – to marzenie może mieć szanse na realizację z końcem 2019 roku.

15.01.2019

Koszty rekrutacji nowych pracowników coraz wyższe

HR

Koniec roku przyniósł dobre informacje z rynku pracy. W listopadzie 2018 roku wzrosły zarówno wynagrodzenia, jak i liczba pracujących. Pracodawcy potrzebują pracowników i są w stanie więcej zapłacić, żeby zdobyć nowych pracowników i utrzymać obecnych.

18.12.2018

Czy pracodawcy są już gotowi na PPK?

HR

Klub Compensation & Benefits przy Uczelni Łazarskiego pyta pracodawców o plany związane z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zaprasza HR-owców do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i obawami w specjalnej ankiecie, a 16 stycznia organizuje warsztat, na którym będzie można uzyskać praktyczną wiedzę w tym zakresie.

13.12.2018

Działy HR czeka intensywny rok

HR

Rok 2019 stawia przed działami HR duże wyzwania. Problemem wciąż będzie znalezienie dobrego pracownika oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Liderzy muszą zmierzyć się z zarządzaniem zespołami, w których spotykają się cztery pokolenia. Technologia może ich w tym wspomóc - ale trzeba wiedzieć, jak ją wykorzystać. Do tego dochodzą ważne zmiany w prawie, m.in. PPK.

07.12.2018

Ruszyły konsultacje Kodeksu Ochrony Danych Osobowych w Rekrutacji

HR RODO

Branża HR zabiera głos w dyskusji o RODO. Przygotowała własny branżowy kodeks, który zawiera m.in. opis różnych modeli rekrutacji i przetwarzania danych przez pracodawców oraz agencje zatrudnienia. Jego konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

30.11.2018

Jak uczyć zagadnień prawnych przez e-learning?

HR

Mówi się, że e-learning nie ma ograniczeń tematycznych. To prawda, do tej pory nie znalazłam się w sytuacji, w której - jako dostawca e-learningu - miałabym problem z zamknięciem w formacie online jakiegokolwiek tematu. W zależności jednak od oczekiwanego rezultatu szkolenia (wiedza, umiejętności, zachowania) należy stosować zróżnicowane mechanizmy angażujące, dobrać adekwatny do odbiorcy i tematu sposób prezentacji treści oraz dobrze przemyśleć konstrukcję planowanego kursu.

29.11.2018

Ukraińcy oczekują więcej, nie biorą już każdej pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR

Coraz więcej firm uruchamia infolinie obsługiwane w języku ukraińskim, banki oferują konta z preferencyjnymi cenami przekazów na Ukrainę, a w kinie trzeba dokładnie przeczytać opis filmu, bo można się natknąć na ukraiński dubbing - już nie tylko pracodawcy ścigają się o pracowników zza wschodniej granicy. Czy planowane otwarcie niemieckiego rynku wyciągnie cudzoziemców z Polski?

28.11.2018

Praca zespołowa jest podstawą sukcesu w biznesie

HR

Czy można osiągnąć sukces w biznesie będąc skupionym jedynie na sobie, swoich zasobach i wiedzy? Oczywiście, że tak. Jednak wysiłek, jaki taka pojedyncza osoba musi włożyć, może być niewspółmierny do efektów, jakie ma dostarczyć.

20.11.2018

Inżynierowi doktorat się nie opłaca

HR

Wynagrodzenia inżynierów są bardzo zróżnicowane w zależności od branży. Natomiast wykształcenie ma mniejsze znaczenie. Doktorat podnosi zarobki jedynie o kilkaset złotych. Znaczącą różnicę odczuje dopiero absolwent studiów MBA.

19.11.2018

HR potrzebuje wiedzy

HR

Chcemy podnosić poziom świadomości i wiedzy w środowisku HR oraz rozmawiać o problemach, z którymi styka się HR. Zależy nam na ujęciu praktycznym i warsztatowym. To jest bardzo potrzebne - mówi Małgorzata Zachorowska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia HR

17.11.2018

Urzędnicy nie chcą pracować przy obsłudze funduszy unijnych

HR

Bardzo duże wymagania stawiane pracownikom i relatywnie niskie zarobki sprawiają, że wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy rezygnują z pracy przy wdrażaniu funduszy unijnych. – Tymczasem od tych osób zależy, jak dobrze wykorzystamy środki unijne – mówi Małgorzata Lelińska, zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

16.11.2018

Zadanie dla działów HR: Zwiększenie różnorodności

HR

Na rynku pracy mamy obecnie kilka bardzo różnych pokoleń. Zarządzanie nimi to prawdziwe wyzwanie. Poza wiekiem i płcią, HR będzie musiał również w najbliższym czasie zmierzyć się z potrzebą dywersyfikacji talentów pod względem przynależności etnicznej czy wykształcenia.

15.11.2018

Agile - rewolucja w sposobie myślenia i działania

HR

Co oznacza praca w agile’u? Jak ją wdrażać? I o co musi zadbać HR, żeby była rzeczywiście skuteczna? Odpowiedzi można szukać w wielu zwinnych modelach pracy, jednak każda ścieżka jest niepowtarzalna, a każda organizacja pokonuje ją na swój własny sposób.

30.10.2018