MRPiPS: Osoba w ośrodku opieki powinna otrzymać decyzję o poziomie potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) stoi na stanowisku, że fakt przebywania osoby ubiegającej się o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, np. w całodobowej placówce opiekuńczej, nie stanowi okoliczności, która powinna być brana pod uwagę przy wydawaniu przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) rozstrzygnięcia w przedmiocie ustalenia poziomu potrzeby wsparcia.

12.06.2024

Wojewódzki zespół musi wydać decyzję o poziomie potrzeby wsparcia osobie w ośrodku opieki

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) nie może umorzyć postępowania w sprawie wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Ma obowiązek przeprowadzić postępowanie i wydać decyzję, a dopiero Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyduje na tej podstawie o uprawnieniu do świadczenia wspierającego. Umorzenie postępowania przez WZON jest zatem bezprawne – podkreślają eksperci.

11.06.2024

GUS: Rośnie liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy

Prawo pracy

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 0 7,9 proc. wzrosła liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale 2024 r. w porównaniu z I kwartałem 2023 r. Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwie śląskim (1,50), a najniższy – w mazowieckim (0,85). Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostało poszkodowanych 75 osób.

10.06.2024

Czy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zostać radnym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

W Krajowej Administracji Skarbowej trwa spór o to, czy funkcjonariusze mogą kandydować do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Poskarżyli się nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że dyrektorzy izb administracji skarbowej opierają takie odmowy o ustawę o KAS twierdząc, że wykonywanie mandatu radnego to dodatkowe zajęcie zarobkowe, więc wymaga uzyskania zgody przełożonego na kandydowanie. Zdaniem prawników takie stanowisko jest sprzeczne z prawem.

10.06.2024

ZUS: Rekordowa waloryzacja konta i subkonta to dobre wieści dla prawie 26 mln Polaków

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

O 521,7 mld złotych zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek – poinformował w piątek Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł około 450 mld zł. To efekt waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie wskaźnikami: 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego, a 109,91 proc. dla środków na subkoncie.

07.06.2024

Pokolenie Z - kluczowe kompetencje i benefity. Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

Choć można byłoby przypuszczać, że to umiejętności cyfrowe postrzegane są jako najważniejszy aspekt w budowaniu kariery przyszłości, to pokolenie Z ma w tym zakresie inne zdanie. Aż 52 proc. najmłodszych badanych wskazuje, że najważniejsze są kompetencje miękkie – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. To empatia, komunikatywność czy efektywna praca w grupie są wskazywane przez pokolenie Z jako kluczowe w rozwoju ich przyszłej kariery.

07.06.2024

Emeryci czerwcowi ofiarami kryzysu konstytucyjnego?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Choć minęły dwa miesiące od przekazania Rzecznikowi Praw Obywatelskich przez Sebastiana Gajewskiego, wiceszefa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, odpowiedzi w sprawie uregulowania zasad przyznawania emerytur dla tzw. emerytów czerwcowych z lat 2009-2019, a wciąż nie wiadomo, co się ze sprawą dzieje. W kwietniu MRPiPS twierdziło, że zagadnienie jest ważne i wymaga rozwiązania. Prawnicy mówią, że sprawa nie jest prosta, ale... ile można nad nią myśleć.

07.06.2024

Będzie zmiana na stanowisku Głównego Inspektora Pracy

Administracja publiczna BHP

We wtorek, 11 czerwca 2024 roku, Rada Ochrony Pracy zaopiniuje wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie Katarzyny Łażewskiej-Hrycko ze stanowiska głównego inspektora pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Na tym samym posiedzeniu Rada zaopiniuje także wniosek marszałka o powołanie na to stanowisko Marcina Staneckiego, dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

06.06.2024

Kiedy wolne dla członków komisji wyborczych

Prawo pracy Wybory

Członkowie komisji wyborczych pracujący przy obsłudze nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają prawo do dni wolnych od pracy. Występują tutaj dwa rodzaje dni wolnych – płatne i niepłatne. Konstrukcja przepisów wskazuje na to, że mogą to być nawet trzy dni, a za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

06.06.2024

Młodzi widzą w sztucznej inteligencji szansę - raport Deloitte

Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy

Obawy związane ze zmianami klimatu realnie przekładają się na styl życia i pracy młodych ludzi. Połowa Polaków z pokolenia Z i jedna trzecia millenialsów wywiera presję na swojego pracodawcę, by podejmował działania proekologiczne - wynika z raportu Deloitte. Kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na życie zawodowe młodych jest rozwój sztucznej inteligencji.

06.06.2024

Służba cywilna chwali się świetnymi wynikami... samooceny

Administracja publiczna Prawo pracy

Zdecydowana większość urzędów wdraża u siebie standardy zarządzania zasobami ludzkimi – m.in. procedurę antymobbingową i "kulturę uczciwości" - twierdzi Szef Służby Cywilnej i publikuje raport, jaki powstał na bazie badania ankietowego. Zdaniem prawników raport jest mało użyteczny, bo to samoocena, która zawsze będzie pozytywna. Z raportu wynika też, że najgorzej jest z monitorowaniem jakości obsługi klientów.

05.06.2024

Nie wszyscy „wcześniejsi” emeryci skorzystają na wyroku TK

Finanse publiczne Emerytury i renty

Artykuł 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w tym przepisie, przed 6 czerwca 2012 r., jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji – ogłosił we wtorek Trybunał Konstytucyjny. TK dopiero teraz wydał wyrok, choć skarga konstytucyjna, która zainicjowała postępowanie, wpłynęła do niego w lipcu 2019 r., a rząd PiS nie zdecydował się na uregulowanie sytuacji emerytów z innych roczników niż 1953, zasłaniając się skutkami finansowymi dla budżetu.

04.06.2024

ZUS: Dobra kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w I kwartale 2024 roku

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I podał, że wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w pierwszym kwartale 2024 r. osiągnął wysoki poziom 85,5 proc.

04.06.2024

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

CIT PIT Prawo pracy Finanse PPK

Dokonanie wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych, sfinansowanej przez pracodawcę, powoduje, że po stronie pracownika będącego uczestnikiem PPK, powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Natomiast dla pracodawcy kwota ta jest kosztem uzyskania przychodów. Do przychodów z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający nie mają jednak zastosowania 50-proc. koszty.

04.06.2024

Będą trzy senackie poprawki do ustawy o ochronie sygnalistów?

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności zaproponowała w poniedziałek trzy poprawki o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym do ustawy o ochronie sygnalistów. Regulacja zakłada implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, której termin upłynął 17 grudnia 2021 roku. Senat ma zająć się ustawą na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpocznie się we wtorek.

03.06.2024

Lewiatan: Wysoki wzrost płacy minimalnej może zniechęcić firmy do inwestycji

Prawo pracy Rynek pracy

To jak kształtować się będą płace w 2025 roku, a zwłaszcza płaca minimalna, zdecyduje o nastrojach inwestycyjnych przedsiębiorców i kształtować będzie plany zatrudnienia oraz inwestycji zagranicznych w Polsce na najbliższe lata - podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, badacz rynku pracy i wynagrodzeń z Uniwersytetu Warszawskiego.

03.06.2024

Więcej na kontach w ZUS – wysoka waloryzacja składek

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zdecydowanie wzrośnie, a to za sprawą corocznej waloryzacji składek emerytalnych. Wskaźnik waloryzacji na koncie składek emerytalnych i kapitału początkowego wynosi 114,87 proc., a dla subkonta - 109,91 proc. – przypomina ZUS.

03.06.2024

Prognoza przyszłej emerytury mało realna

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, którym doradca albo kalkulator emerytalny ZUS wyliczy emeryturę, jaką będą otrzymywały za lat 10, 15 czy więcej, nie powinny się do niej przywiązywać i cieszyć, że jak tak dalej pójdzie, to dostaną określoną kwotę świadczenia. Bo prognoza nie uwzględnia inflacji w okresie dłuższym niż rok, w którym została zrobiona. Nie uwzględnia więc siły nabywczej pieniądza, co oznacza, że dziś wyliczone 5 tys. zł emerytury może nie być tyle samo warte za 15 czy 20 lat.

03.06.2024