Niektórzy przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną dwa razy

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy o nieregularnych przychodach, płacący PIT na zasadach ogólnych: według skali podatkowej oraz liniowcy zapłacą składkę zdrowotną od uzyskanego przychodu, a w miesiące „puste”, gdy nic nie zarobią - składkę minimalną w wysokości 270,90 zł. Wielu się tego nie spodziewa. Zdaniem prawników rząd wie, że ta składka nie należy się państwu, dlatego przewidziano nieznaną dotychczas instytucję niestałej, zwrotnej składki.

24.01.2022

Rada Przedsiębiorczości: Wciąż brak strategii przeciwdziałania COVID-19

Prawo pracy BHP Koronawirus

Po dwóch latach pandemii COVID-19, okresach dotkliwego ograniczenia działalności gospodarczej, przeznaczając miliardy złotych na ratowanie gospodarki i miejsc pracy, odnotowując zachorowania i zgony tysięcy Polaków, uzyskawszy dostęp do szczepionek, wciąż nie wypracowaliśmy w Polsce skutecznych rozwiązań przeciwdziałających rozpowszechnianiu się wirusa SAR-CoV-2.

21.01.2022

KRD: Długi emerytów sięgają 6,18 mld zł

Domowe finanse Emerytury i renty

Zaległości finansowe emerytów sięgają 6,18 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Przeciętny emeryt ma do uregulowania 17,3 tys. zł. Wśród zadłużonych seniorów największą kwotę, przekraczającą w sumie 1 mld zł, do oddania mają mieszkańcy województwa śląskiego. Wśród seniorów-dłużników przeważają kobiety.

21.01.2022

Senat za nowelizacją ustawy o zatrudnieniu socjalnym

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Senat podjął w czwartek, 20 stycznia 2022 r., uchwałę o przyjęciu bez poprawek noweli zakładającej m.in. podwyższenie świadczenia integracyjnego do wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, uelastycznienie czasu uczestnictwa w centrach integracji społecznej oraz rezygnację z przesłanki ubóstwa przy kierowaniu do nich.

20.01.2022

PIP: Obowiązkiem pracodawcy jest zaplanowanie czasu pracy kierowcy autokaru

Prawo pracy

Zaplanowanie czasu pracy kierowcy autokaru z zachowaniem przepisowego czasu jazdy, odpoczynków i przerw, jest obowiązkiem pracodawcy - przypomina Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach w apelu skierowanym do pracodawców z regionu w związku z okresem ferii zimowych.

20.01.2022

MF: Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminu poboru zaliczek na PIT krzywdzi pracowników

PIT Prawo pracy Polski Ład

Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminów poboru i przekazania zaliczek na PIT prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów, podczas gdy to właściwe ważny interes podatników legł u podstaw decyzji o przedłużeniu terminów pobrania nadwyżki zaliczki i jej przekazania do urzędu skarbowego – ocenia Ministerstwo Finansów w stanowisku opublikowanym w czwartek.

20.01.2022

Związkowcy i pracodawcy apelują o obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Związkowcy i pracodawcy, w tym Konfederacja Lewiatan, członkowie Rady Dialogu Społecznego, zwrócili się do rządu z apelem o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych szczepień przeciwko COVID–19 oraz preferencji dla osób zaszczepionych. Jedyny wyjątek miałyby stanowić osoby posiadające przeciwskazania medyczne.

20.01.2022

ZUS ostrzega przed oszustami wykorzystującymi tzw. spoofing

Ubezpieczenia społeczne

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych docierają sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym, czyli podszywaniu się pod numer telefonu lub nazwę kontaktu. Choć telefon odbiorcy wyświetla informację o dzwoniącym lub piszącym wiadomość, to w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny. W ten sposób oszuści podszywają się pod konsultantów banków czy przedstawicieli urzędów.

20.01.2022

Rzecznik TSUE: Świadczenia zależne od miejsca zamieszkania członków rodziny sprzeczne z prawem UE

PIT Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne

Indeksacja zasiłku rodzinnego i przywilejów podatkowych przyznawanych przez Austrię pracownikom, których dzieci zamieszkują na stałe w innym państwie członkowskim, jest sprzeczna z prawem Unii – uważa rzecznik generalny. Jego zdaniem, pracownicy pochodzący z innych państw członkowskich powinni móc korzystać w Austrii z takich samych zasiłków i przywilejów podatkowych co pracownicy austriaccy.

20.01.2022

500 plus na nowych zasadach już dla 35,7 tys. dzieci

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Od 1 stycznia 2022 roku to ZUS przyjmuje wnioski o nowe świadczenia Rodzina 500 plus i je wypłaca. Do tej pory wpłynęło 27,7 tys. wniosków na 35,7 tys. dzieci. Wnioski na kolejny okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - będzie można składać od 1 lutego 2022 r.

20.01.2022

Polski Ład to nawet kilka składek zdrowotnych w miesiącu, choć lepszej jakości usług nie będzie

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Wystarczy pracować na etacie, dorabiać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą i mieć umowę zlecenia, by zapłacić składkę zdrowotną trzy razy. Rekordziści w miesiącu będą musieli zapłacić nawet 5-6 składek, a może i więcej. Wszystko zależy od tego, na ilu „etatach” pracują. To efekt zwiększonej liczby tytułów do ubezpieczeń zdrowotnych.

20.01.2022

Lewiatan: Polki mało aktywne zawodowo

Rynek Prawo pracy

Wskaźnik aktywności zawodowej Polek na tle innych kobiet w Europie jest niski i w 2020 roku wyniósł 67,9 proc., gdy tymczasem w Unii Europejskiej osiągnął 71,9 proc. Patriarchalny model rodziny, gorsza sytuacja ekonomiczna kobiet, niewydolny system opieki nad dziećmi do 3 lat czy prorodzinny system społeczny są przyczyną małej aktywności kobiet.

19.01.2022

TSUE: Państwo ma zapewnić warunki do naprawienia szkody wyrządzonej naruszeniem prawa UE

Prawo unijne

Mimo, że Trybunał stwierdził już, iż przepisy niemieckie ustalające minimalne stawki wynagrodzenia za usługi architektów i inżynierów są sprzeczne z dyrektywą usługową, to sąd krajowy rozpoznający spór pomiędzy jednostkami nie jest zobowiązany odstąpić od stosowania tego uregulowania niemieckiego wyłącznie na podstawie prawa Unii.

19.01.2022

„Zatrudniony” przez aplikację wynajmuje głównie własny rower i... trochę pracuje

Prawo pracy Prawo unijne

Osoby zatrudnione przez platformy cyfrowe w Polsce jako kurierzy czy rozwożący posiłki, pracują na umowy zlecenie przeważnie przez 3 godziny w tygodniu. Lwią część ich zarobku stanowi jednak wynajem własnego roweru lub samochodu, którym te usługi świadczą. Zdaniem prawników, Polska ma wystarczające narzędzia, by „ucywilizować” umowy zlecenia.

19.01.2022

BCC postuluje wycofanie niekorzystnych rozwiązań dla emerytów i rencistów

Emerytury i renty PIT Polski Ład

Uporządkowanie przepisów Polskiego Ładu dla emerytów i rencistów oraz taka ich zmiana, aby stały się bardziej czytelne, to główne postulaty Business Centre Club. Przedsiębiorcy rekomendują też rządowi wycofanie się z niekorzystnych - obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. - rozwiązań dla emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia powyżej 4920 zł.

18.01.2022

Będą podwyżki dla mundurówki wynegocjowane we wrześniu 2021 r.

Finanse publiczne Prawo pracy

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa otrzymają od 1 stycznia 2022 r. podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej wysokości 677 zł na etat. Projekty rozporządzeń, które stanowią realizację podpisanego 24 września 2021 r. przez szefa MSWiA i związki zawodowe, zostały wpisane właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

18.01.2022

Pracownika można wykończyć algorytmem - potrzebne zmiany

Prawo pracy

Kto i ile ma zrobić w ciągu ośmiu godzin swojej pracy – zastanawiają się pracownicy magazynów. Wszystko przez stosowane przez pracodawców algorytmy - wskaźniki wydajności, które nie są normą czasu pracy. W efekcie, jak twierdzą związkowcy, Państwowa Inspekcja Pracy nie radzi sobie z kontrolą, a rząd akceptuje sytuację. Tymczasem wystarczy prosta zmiana prawa.

18.01.2022

ZUS: Już można wnioskować o wsparcie z tarczy antykryzysowej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Od poniedziałku, 17 stycznia 2022 roku, przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 roku. Mogą także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

17.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski