Możliwość obniżenia wpłaty podstawowej do PPK zależy od wysokości wynagrodzenia

Prawo pracy PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może korzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do tego programu, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie, osiągane z różnych źródeł, nie przekracza 1,2-krotności płacy minimalnej. Jeżeli pracuje w kilku miejscach, sam musi sprawdzać, czy nie przekroczy limitu.

19.10.2023

W statystykach brakuje osób, za które państwo nie odprowadza już składek do NFZ

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Na przełomie maja i czerwca 2023 roku liczba osób fizycznych w ubezpieczeniu zdrowotnym gwałtowanie spadła o 632,6 tys. ubezpieczonych – z 16 951,7 tys. osób w maju do 16 319,1 tys. osób w czerwcu. Jak ustalił serwis Prawo.pl, to efekt nie uwzględnienia osób, które zgodnie ze zmianą przepisów zostały wyłączone z obowiązku opłacania za nie składek na ubezpieczenie zdrowotne przez budżet państwa. Nie wiadomo jednak dlaczego ZUS wykazał to dopiero w czerwcu, skoro zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia br.

17.10.2023

Wysokość świadczenia wspierającego uzależniona od skali, ale nie wiadomo jakiej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wciąż nie wiadomo według jakiej skali będzie oceniany poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością, która będzie chciała starać się o świadczenie wspierające. Tymczasem jest ona kluczowa dla ustawy o świadczeniu wspierającym, bo to ocena w ramach skali może zadecydować o tym, czy ustawa spełni swoją rolę, czy jej założenia są chybione – zwracają uwagę eksperci. Podkreślają, że zapis o skali powinien być umieszczony w samej ustawie, a nie rozporządzeniu.

14.10.2023

Skarbówka prześwietla pensje pracowników - twórców

PIT Prawo pracy

Organy zaczęły sprawdzać, czy część wynagrodzenia wypłacanego pracownikom-twórcom w ramach umowy o pracę albo umowy zlecenia, nie objęta 50-procentowymi kosztami uzyskania przychodów, odpowiada kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Źle ustalona proporcja może oznaczać dopłatę do poziomu pensji minimalnej, i to nawet za kilka lat wstecz. Co gorsza, z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, a wszystko za sprawą jednego wyroku Sądu Najwyższego.

13.10.2023

Kodeks wyborczy traktuje 60-latków jak potrzebujących wsparcia, a prawo pracy nakazuje pracę do 65 lat

Emerytury i renty Prawo pracy Wybory

Mężczyźni, którzy mają ukończone 60 lat, mają prawo – na równi z kobietami i osobami niepełnosprawnymi o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania lub pobytu do lokalu wyborczego i z powrotem. Zdaniem prawników ustawodawca z jednej strony zrównał mężczyzn z kobietami, uznając, że 60-letni mężczyzna wymaga wsparcia, by mógł wziąć udział w głosowaniu. Z drugiej nie przeszkadza mu, że ten sam mężczyzna, zgodnie z kodeksem pracy, przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat.

12.10.2023

SN ostatecznie uniewinnił kierowniczkę z IKEI oskarżoną o dyskryminację

Prawo karne

Kierowniczka działu personalnego z krakowskiego sklepu IKEA, którą oskarżono o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników za wpis krytykujący środowiska LGBT została ostatecznie uniewinniona. W środę Sąd Najwyższy oddalił kasacje, w których domagano się uchylenia wyroku uniewinniającego.

11.10.2023

ZUS: W 2022 roku 132 tys. osób skorzystało na odraczaniu emerytury

Emerytury i renty PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Według danych z rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r., z ulgi dla pracujących seniorów skorzystało 132 tys. osób, a kwota przychodu objętego zwolnieniem wyniosła 7 mld zł - poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I przypomniał, że korzyść dla seniora z odroczenia emerytury nie dotyczy wyłącznie jego sytuacji podatkowej.

10.10.2023

GUS: 30 kwietnia 2023 r. pracę w Polsce wykonywało 982,2 tys. cudzoziemców

Prawo pracy Rynek pracy

Na koniec kwietnia 2023 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4 proc. W stosunku do stycznia 2022 r. wskaźnik ten wzrósł o 1,2 p. proc. - podał we wtorek GUS. Na 982,2 tysięcy cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce, 386 tys. stanowiły osoby realizujące umowy cywilnoprawne. Obcokrajowcy wykonujący pracę pochodzili z ponad 150 państw.

10.10.2023

Blisko 40 proc. pracowników i pracodawców często stresuje się w pracy. Badanie

Prawo pracy BHP HR Rynek pracy

Do 2030 r. depresja może być najczęściej występującą chorobą na świecie. Jednocześnie, zgodnie z raportem Koalicji Bezpieczni w Pracy, blisko 40 proc. pracowników i pracodawców często lub codziennie stresuje się w pracy. Może to wpływać na problemy zdrowotne pracowników i ich absencje w pracy, a w efekcie generować niebagatelne koszty zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

10.10.2023

MSWiA wie, jak zachęcać do dłuższej pracy swoich pracowników

Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownicy państwowych jednostek budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji będą mieli prawo do nagrody jubileuszowej po 45 latach pracy. Wyższe będą też odprawy emerytalno-rentowe. To efekt proponowanych zmian w rozporządzeniu przygotowanym przez MRiPS. Zdaniem związkowców jest to zrównanie pracowników MSWiA z prawami, które mają inni, np. służba cywilna. Prawnicy twierdzą, że to jedna z zachęt do dłuższej pracy.

10.10.2023

Nobel z ekonomii za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy

Prawo pracy Rynek pracy

Tegoroczna nagroda Nobla z ekonomii została przyznana profesor Claudii Goldin z Uniwersytetu Harvarda za badania sytuacji kobiet na rynku pracy. Doceniono jej prace na temat kobiet na rynku pracy. Goldin jako pierwsza opracowała w wyczerpujący sposób kwestię zarobków i wyników kobiet na rynku pracy na przestrzeni wieków. Wykazała też, jakie są najważniejsze powody istnienia luki płacowej.

09.10.2023

Co łączy skrajne pokolenia na rynku pracy? Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

77 proc. ankietowanych Polaków uważa, że osoby wchodzące na rynek pracy mogą wiele zyskać, jeśli trafią na dobrych mentorów. Taki sam odsetek respondentów badania Pracuj.pl uważa, że każda generacja może wprowadzić coś pozytywnego i unikalnego do środowiska pracy. To szczególnie istotne w dzisiejszych warunkach demograficznych, które niejako wymuszają na pracodawcach łączenie pokoleń w ramach zespołów funkcjonujących w organizacjach.

09.10.2023

Ministrowie bezpodstawnie wydłużają terminy odpowiedzi na interpelacje

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Rząd ma coraz większy problem z udzielaniem odpowiedzi na interpelacje poselskie w terminie. O ile w VIII kadencji Sejmu nie odpowiedział na 153 interpelacje, a w 39 prolongował termin udzielenia odpowiedzi, to w obecnej kadencji odpowiedzi nie doczekało się aż 511 interpelacji, a w przypadku kolejnych 394 termin na odpowiedź został wydłużony. Zdaniem prawników, takie opóźnienia stanowią naruszenie Konstytucji. Potrzebna jest zmiana prawa, i to nie tylko regulaminu Sejmu.

09.10.2023

Czy można pójść na wybory, będąc na zwolnieniu lekarskim?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Wybory

Wiele osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zastanawia się, czy może wziąć udział w wyborach parlamentarnych. I czy mogą to zrobić, jeśli lekarz zalecił im pozostanie w łóżku. W tym jednak przypadku, jak radzą prawnicy, możliwość pójścia na wybory chory powinien skonsultować z lekarzem. Jeśli wyjście z domu miałoby drastycznie pogorszyć jego stan, to taka osoba powinna wystąpić o możliwość głosowania korespondencyjnego.

07.10.2023

GUS: W okresie dekady między spisami liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 63,9 proc.

Prawo pracy Rynek pracy

Według danych spisowych z 2021 r. populacja pracujących wynosiła 17,16 mln osób i była o 14 proc. (czyli o 2,11 mln) większa niż w 2011 r. Na rynku pracy liczba pracujących w okresie 10 lat wzrosła wśród mężczyzn o 889,4 tys. (o 10,8 proc.), a wśród kobiet o 1,22 mln (o 18 proc.) – podał Główny Urząd Statystyczny.

06.10.2023

Raport: Drastyczny spadek kondycji psychicznej polskich pracowników na przestrzeni ostatnich trzech lat

Prawo pracy HR Compliance

Niemal 2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62 proc. z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. To tylko niektóre dane z najnowszego raportu Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników", powstałego we współpracy z ICAN Institute.

06.10.2023

Dla kogo dodatkowe 500 zł z ZUS

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

W 2022 roku ponad 388 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji dostawało co miesiąc pieniądze z ZUS. Dodatek przyznawany jest od 1 października 2019 roku, ale nadal wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

05.10.2023

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej weszła w życie

Domowe finanse Emerytury i renty

Rozwiązania wprowadzane ustawą o Centralnej Informacji Emerytalnej mają zapewnić zainteresowanym dostęp do informacji o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. Koszt utworzenia CIE rząd oszacował na 35 mln złotych.

05.10.2023

Policja musi wydać pracodawcy skrócony protokół z badania trzeźwości pracownika

Prawo pracy

Wielu pracodawców nie zdecydowało się na uregulowanie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników w przepisach wewnętrznych. Tak, jak korzystali do tej pory z pomocy Policji, tak korzystają dalej. Niektórzy mają potem jednak problem z uzyskaniem policyjnego protokołu z badania. Komenda Główna Policji potwierdza: Policja ma obowiązek dać pracodawcy skrócony protokół z badania i musi to zrobić niezwłocznie. Zdaniem prawników rozwiąże to problemy pracodawców.

05.10.2023