Przepisy specustawy dotyczące RDS trafią do Trybunału Konstytucyjnego

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Ta część specustawy w sprawie walki z koronawirusem, która dotyczy funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudę skierowana w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. To reakcja na krytykę tych zmian ze strony związków zawodowych i stowarzyszeń pracodawców.

01.04.2020

ZUS: Zwolnienie z opłacania składek to pomoc publiczna

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o którym mowa w tarczy antykryzysowej, będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy – informuje ZUS. I zaznacza, że jest to pomoc publiczna.

01.04.2020

Jest pakiet antykryzysowy - trzy miesiące wakacji od ZUS dla samozatrudnionych i mikrofirm

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudnia maksymalnie 9 osób, może liczyć na zwolnienie z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące, o ile nie zarabia więcej niż ok. 15 tys. złotych. Uchwalony w sobotę rano przez Sejm pakiet antykryzysowy nie wymaga od nich wykazania spadku obrotów. Firmy będą mogły też korzystać z dopłat w ramach tzw. postojowego.

01.04.2020

Pracodawca nie wprowadzi przestoju bez zgody związkowców

Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Aby dostać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia koronawirusa, pracodawca musi się porozumieć ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi. Zdaniem ekspertów ten wymóg powoduje, że niewiele firm skorzysta z pomocy. Za sprawą rządowej poprawki wnioski nie będą rozpatrywane według kolejności wpływu.

31.03.2020

Pierwsze 13-tki trafią na konta emerytów i rencistów 1 kwietnia

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. 9 mln osobom.

31.03.2020

Pracodawca w kwarantannie może zarządzać firmą, jeśli nie jest na zwolnieniu

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorca, który jest na kwarantannie, może kontaktować się z pracownikami i wydawać im polecenia służbowe przez telefon, za pośrednictwem ich bezpośrednich przełożonych czy drogą elektroniczną. Mailem może nawet zmienić warunki umowy pracownika, a nawet go zwolnić. Pod warunkiem, że sam nie jest na zasiłku chorobowym.

31.03.2020

ZUS: Ponad 21 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Do piątku, 27 marca 2020 roku, do ZUS wpłynęło w sumie 21,1 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Najwięcej – 2661 złożono w Warszawie, 1779 - we Wrocławiu, 1691 - w Poznaniu, 1230 - w Krakowie i 1119 - w Szczecinie. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

30.03.2020

Fiskus i ZUS dokumenty od obywateli kierują na kwarantannę

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Urzędy skarbowe przez 48 godzin, a oddziały ZUS przez 72 godziny, czyli trzy dni, pozostawiają w kwarantannie dokumenty, jakie trafiły do skrzynek, specjalnie w tym celu ustawionych przed ich budynkami w związku ze stanem epidemii. Zdaniem ekspertów, takie postępowanie rodzi wątpliwości co do ustalenia daty wpływu dokumentów i terminów postępowania.

30.03.2020

Po koronawirusie praca z domu może zyskać na popularności

HR

Już od kilku lat pracownicy w badaniach coraz mocniej wskazywali na chęć pracy zdalnej, ale firmy wciąż podchodziły do tego pomysłu sceptycznie. Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem epidemii koronawirusa, kiedy okazało się, że to nie tylko fanaberia pracowników, ale być może jedyna szansa na w miarę normalne funkcjonowanie wielu firm w tym trudnym okresie.

29.03.2020

Duchowni, jak przedsiębiorcy, też będą zwolnieni z płacenia składek ZUS

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd dodał w autopoprawce do specustawy zwolnienie duchownych z obowiązku płacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Zwolnienie to, tak jak dla przedsiębiorców, będzie dotyczyło należności za okres od 1 marca do 31 maja 2020 roku.

28.03.2020

Zmiana czasu to nie zawsze więcej pieniędzy dla pracujących tej nocy

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W nocy z soboty na niedzielę, z 28 na 29 marca 2020 roku, przestawimy zegarki o godzinę do przodu, przechodząc tym samym z czasu zimowego na letni. Dla osób, które tej nocy będą pracowały oznacza to krótszy czas pracy i niższy - o tę godzinę - dodatek za pracę w godzinach nocnych.

28.03.2020

Rzecznik MŚP za jednym modelem wsparcia dla przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

O zastosowanie takiego samego modelu wsparcia w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą rolniczą i pozarolniczą zaapelował do premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Według niego, dzięki temu pomoc będą mogli otrzymać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wysokość obrotów, wielkość firmy i stan zatrudnienia.

27.03.2020

Rząd oferuje elastyczny czas pracy tylko dla wybranych

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Skrócenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego pracowników z 11 do 8 godzin i wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy, w którym możliwe byłoby wydłużenie wymiaru czasu pracy nawet do 12 godzin na dobę, to niektóre propozycje rządu dla pracodawców dotkniętych spadkiem obrotów na skutek koronawirusa.

27.03.2020

Na czas epidemii - przedłużony zasiłek i zawieszone badania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci do 8 roku życia i do 18 roku życia - na dzieci niepełnosprawne, ma zostać przedłużony o 14 dni. Będzie przysługiwał także na dzieci rolników - za każdy dzień 1/30 z kwoty emerytury podstawowej w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zawieszony ma zostać m.in. wymóg wykonywania okresowych badań lekarskich.

26.03.2020

Zasiłek opiekuńczy także na niepełnosprawnych

Koronawirus

Prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół i innych placówek zyskają rodzice dzieci do 18 roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także opiekujący się dorosłym niepełnosprawnym. Rozporządzeniem będzie można przedłużyć prawo do zasiłku przyznane z powodu epidemii koronawirusa.

26.03.2020

PFR przekazał dopłaty roczne na rachunki ponad 144 tys. uczestników PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Polski Fundusz Rozwoju 23 marca 2020 roku przekazał instytucjom finansowym zarządzającym pracowniczymi programami kapitałowymi 34,7 mln zł z tytułu dopłaty rocznej za 2019 rok. Do 15 kwietnia br. zostaną one zewidencjonowane na rachunkach ponad 144 tys. uczestników PPK - poinformował PFR.

26.03.2020

ZUS: Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

26.03.2020

9-latek sam w domu? Niekoniecznie bezpieczny - rodzice chcą rozszerzenia zasiłku opiekuńczego

Prawo rodzinne

W połowie marca koronawirus zamknął polskie szkoły. Ratunkiem dla rodziców najmłodszych dzieci - do lat 8, jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Coraz częściej słychać postulaty, że ta granica powinna zostać podwyższona do co najmniej 10. roku życia. Prawnicy wskazują, że nasz ustawodawca uznaje, że dopiero dziesięciolatki potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo.

26.03.2020

Będzie zalecenie GIS i PIP dla firm, by lepiej chronić pracowników przed koronawirusem

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy mają wydać zarządzenie dla zakładów pracy, żeby mocnej egzekwować zalecenia pracy zdalnej, a tam gdzie jej nie można stosować, żeby były zachowane środki bezpieczeństwa pracy - poinformował w środę Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zalecenia mają być wydane w ciągu dwóch dni.

25.03.2020

Prezydent: Rolnicy dostaną pomoc jak przedsiębiorcy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Przygotowany przez rząd projekt tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje trzymiesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek na KRUS przez rolników – podał w środę prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że projekt zawiera też przepisy, które spowodują, iż rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy i będą im przysługiwały te same formy pomocy.

25.03.2020