Posłowie opowiedzieli się za senackimi poprawkami o charakterze legislacyjnym. Jedna z nich przesuwa na 1 grudnia 2021 r. datę wejścia w życie przepisu noweli, aby skorelować go z terminem obowiązywania nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, do której odesłanie zawiera rozpatrywana nowela. Sejm odrzucił natomiast poprawkę zakładającą coroczną waloryzację kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Według rządowej propozycji waloryzacja ma się odbywać co trzy lata.

Czytaj również: Nowa ustawa wprowadzi zmiany korzystne dla pobierających świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Będzie mechanizm wzrostu kryterium dochodowego

Zgodnie nowelizacją ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny, wprowadzony będzie stały mechanizm wzrostu kwoty kryterium dochodowego, uprawniającej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Co trzy lata kwota ta będzie zwiększała się o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik ten to procentowy skumulowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pierwsza waloryzacja na nowych zasadach zostanie przeprowadzona w 2023 r. Nowelizacja doprecyzowuje także sposób wyłączenia trzynastej emerytury przyznanej w 2019 r. z dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

W ustawie wprowadzona została także podstawa prawna do uruchomienia nowej usługi samodzielnego pozyskiwania przez gminy danych podatkowych z Ministerstwa Finansów. Chodzi o ustalenie dochodu dotyczącego działalności opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotyczy to także – zwolnionego z opodatkowania – przychodu osób w wieku do ukończenia 26 lat.

 

Sprawdź również książkę: Świadczenia rodzinne. Komentarz >>


Informacje o długach dłużników alimentacyjnych nie będą usuwane z BIG

Wprowadzono również rozwiązania służące przyspieszeniu załatwiania przez wojewodów spraw o świadczenie wychowawcze i świadczenia rodzinne w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Zgodnie z nowelizacją, obniżenie wynagrodzenia (dochodu) z powodu COVID-19 będzie uwzględniane również przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres 2021-2022. Utrata dodatku solidarnościowego będzie uwzględniana także przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres 2021-2022.

Ponadto informacje o długach dłużników alimentacyjnych nie będą usuwane z Biur Informacji Gospodarczej (BIG) do czasu spłacenia przez nich długu wobec Skarbu Państwa.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.