Będzie uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawach „frankowych”

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Stało się. Pięć lat oczekiwania „frankowiczów” na jednoznaczne udzielenie wskazówek co do orzekania w ich sprawach zdaje się dobiegać końca. Przypomnijmy, że od 2016 roku Sąd Najwyższy zajmował tyle sprzecznych ze sobą stanowisk w tej kwestii, że trudno byłoby ująć historię zmian poglądów w jednym artykule. Od całkowitego zaprzeczenia ich roszczeń do w zasadzie potwierdzenia nieważności tych umów.

01.02.2021

Branża turystyczna będzie walczyć o odszkodowania, bo lockdown bez podstawy prawnej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Obciążenia i sytuacja, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej jest nieadekwatna do pomocy rządowej, która płynie do tych firm. Wiele rozwiązań przygotowanych jest niechlujnie i stwarza furtkę do nadużyć. Należy spodziewać się, że pozwów zbiorowych przeciwko skarbowi państwa może być więcej – uważa Robert Gniezdzia, radca prawny, partner zarządzający w Chmielniak Adwokaci.

28.01.2021

Galerie - właścicieli i najemców czekają trudne rozliczenia za czas lockdownu

Prawo cywilne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Koszmar centrów handlowych trwa. Nawet jeśli od lutego galerie będą ponownie otwarte, czekają nas ostre konflikty na linii najemcy - właściciele. Dotyczyć będą m.in tego, jak np. rozliczyć opłaty eksploatacyjne za okresy lockdownu - pisze radca prawny Diana Kalita-Knapczyk z kancelarii prawnej Causa Finita.

27.01.2021

Kryptowaluty czekają na regulacje, choć są wątpliwości

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie kryptowalut to znak dla prawników wyspecjalizowanych w rynkach finansowych, że idzie nowe. Kolejne państwa przyjmują przepisy regulujące rynek kryptoaktywów, które wprowadzają rozwiązania znane już doskonale na klasycznym rynku kapitałowym - twierdzi Małgorzata Motyl, adwokat w kancelarii Penteris.

22.01.2021

Nieoczywiste ustalenie adresata dla zgłoszeń praw i roszczeń w postępowaniu upadłościowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo gospodarcze

Uprawniony do prawa pierwokupu np. przedsiębiorstwa upadłego (lub innych praw i roszczeń), który nie zgłosił swego uprawnienia w terminie, właściwemu organowi w postepowaniu upadłościowym toczącym się wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, gospodarczej traci możliwość powoływania się na nie w późniejszym terminie - pisze adwokat dr Paweł Janda.

18.01.2021

Po brexicie umowy elektroniczne i usługi zaufania z ograniczeniami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Brexit

Tuż przed świętami konsumenci i przedsiębiorcy otrzymali prezent w postaci informacji, że wbrew wcześniejszym obawom UE i Wielka Brytania zawrą umowę handlową, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Można wprawdzie narzekać na brak vacatio legis, ale warto cieszyć się z braku twardego brexitu - pisze adwokat Sylwester Szczepaniak.

15.01.2021

Przejęcie Idea Banku pozwala na dochodzenie odszkodowań, ale kto je wypłaci?  

Prawo cywilne Rynek i konsument

Decyzja KNF w sprawie Idea Banku stanowi potwierdzenie i znaczące ułatwienie dochodzenia roszczeń klientów, których – stosując agresywne i podstępne metody sprzedaży – przekonano do zakupu obligacji. Jednak gdy bankowi odebrano narzędzia służące do osiągania dochodu i funkcjonowania to można mieć daleko idące wątpliwości czy będzie mógł zasądzone odszkodowania w przyszłości wypłacić

14.01.2021

Korpalski: Po wyroku SN w sprawie kredytów Deutsche jest więcej pytań niż odpowiedzi

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Można uznać, że postanowienia umowy dotyczące rozliczeń w złotówkach są bezskuteczne, a jednocześnie brak jest podstaw do rozliczeń we franku szwajcarskim - wynika z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego. Nasuwa się refleksja, że warunki umowy nie mogą być traktowane jako jednoznaczne i przejrzyste, a jako nieprzejrzyste nie powinny wiązać konsumenta

12.01.2021

Zmowa na rynku fitness - strategia grupy kapitałowej nie przekonała prezesa UOKiK

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Argument, że działania uznane przez UOKiK za porozumienie ograniczające konkurencję na rynku fitness realizowano w ramach tworzonej grupy kapitałowej, dlatego czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary, nie przekonały prezesa tego urzędu i kilka firm oraz grupa menadżerów zapłaci surowe kary - pisze radca prawny Katarzyna Racka.

11.01.2021

Kary za zmowę na rynku fitness - dla firmy i menedżerów

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Wielomilionowa kara wymierzona została firmie wydającej popularne pakiety sportowo-rekreacyjne Multisport za ograniczanie konkurencji. UOKiK nie podał jeszcze motywów tej decyzji, ale ponieważ Benefit Systems jako spółka giełdowa o niej poinformwał i zapowiedział odwołanie, warto śledzić dalszy przebieg tego sporu - pisze radca prawny Katarzyna Racka.

05.01.2021

Nieoczywiste przedawnienie roszczeń w sprawach „frankowych”

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Kwestia przedawnienia roszczeń restytucyjnych w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu nie była dotychczas przedmiotem pogłębionej analizy. Warto rozważyć, czy dotychczasowe spojrzenie na ten problem odpowiada celom i charakterowi sankcji przewidzianych w dyrektywie z 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach - pisze radca prawny Tomasz Zaremba

05.01.2021

Firma zapłaci za zaniedbanie podwykonawcy od danych osobowych

Rynek i konsument RODO

Po raz kolejny okazało się, że firma ponosi surowe konsekwencje za niestosowanie wystarczających zabezpieczeń sieci i informacji przez profesjonalnych podwykonawców, a w zasadzie podwykonawców, którzy powinni być profesjonalistami - pisze radca prawny Artur Piechocki, komentując karę nałożoną na spółkę ID Finance Poland, właściciela portalu szybkich pożyczek.

04.01.2021

Rynek kapitałowy - wezwania majoryzacyjne będą zgodne z unijną dyrektywą

Rynek Spółki Finanse

Inwestorów spółek publicznych mogą niebawem czekać zmiany w wezwaniach na sprzedaż lub zamianę akcji - pisze Aneta Serowik, adwokat w kancelarii Kochański i Partnerzy. I wskazuje, że nastąpi uproszczenie przepisów, ale też dostosowanie polskiej ustawy o ofercie publicznej w zakresie, w jakim reguluje wezwania majoryzacyjne, do unijnej dyrektywy w sprawie ofert przejęcia.

31.12.2020

Kilka tysięcy firm „okołotargowych” może upaść przez błędny PKD

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Większość firm pracujących dla targów branżowych, m.in. firmy reklamowe, pozbawiona jest pomocy kierowanej przez rząd w ramach tzw. „wsparcia sektorowego”, co skazuje je de facto na nieuchronny upadek. Dzieje się tak za sprawą numeru 73.11.Z PKD, któremu podlegają. Firmy targowe znalazły się w tej kategorii na skutek błędu w tłumaczeniu - twierdzą Beata Kozyra i Krzysztof Szofer.

30.12.2020

Blockchain zapowiada rewolucję w biznesie

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Blockchain, czyli struktura matematyczna służąca do przechowywania danych w sposób ograniczający ich uszkodzenia i zapobiegający nadużyciom, może w istotny sposób zmienić on dotychczasowe zasady rozliczeń finansowych i obiegu dokumentów. Blockchain może oznaczać prawdziwą rewolucję w biznesie – pisze radca prawny Michał Heromiński z kancelarii KDKH.

28.12.2020

Pasażer linii lotniczych może powierzyć dochodzenie odszkodowania profesjonalnej firmie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wyrok TSUE w prawie pomiędzy spółką DelayFix a liniami lotniczymi Ryanair z pewnością ułatwi pasażerom linii lotniczych dochodzenie odszkodowania od tego przewoźnika, ale także ułatwi sądom krajowym ocenę klauzul zawartych w regulaminach i umowach zawieranych z innymi przewoźnikami lotniczymi przez pasażerów - piszą adwokatki: Monika Potaczek-Jakóbiak i Krystyna Żbikowska,

27.12.2020

Made in Poland - potrzebne określenie zasad stosowania

Prawo gospodarcze

Konsumenci z różnych stron słyszą apele "kupuj polskie towary". Jeśli ktoś chce poważnie potraktować takie wezwania, to może kierować się oznaczeniem Made in Poland na metce, ale nie raz może się zdziwić, że nie będzie to produkt wytworzony w naszym kraju. Nie jest to oczywiste, bo ta marka nie jest właściwie prawnie chroniona - pisze adwokat Magdalena Niewelt.

26.12.2020

Surowa kara dla Biedronki ostrzeżeniem dla całego rynku

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Kilkusetmilionowa kara nałożona przez UOKiK na właściciela sklepów Biedronka za wymuszanie na dostawcach zasad rozliczeń zrobiła wrażenie na całym rynku. Nawet jeśli po zapowiadanym procesie sądowym zostanie obniżona lub anulowana, to bez wątpienia wpłynie na praktyki stosowane w tej branży - mówią radcowie prawni Katarzyna Racka, Andrzej Springer (fot.) i Łukasz Wroński

23.12.2020

Kantory i inne firmy nie muszą zwracać subwencji PFR

Koronawirus Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju nie może jednostronnie przesądzić o interpretacji postanowienia umowy subwencji finansowej czy zupełnie dowolnie zmienić treść regulaminu w stosunku do osoby, która taką umowę już zawarła. Dlatego część przedsiębiorców, np. właścicieli kantorów ma szansę na zatrzymanie pieniędzy, a jeśli je zwrócili, na unieważnienie zwrotu - pisze Jakub Jankowiak,

22.12.2020

Rząd tylnymi drzwiami chce podnosić podatki od samochodów? 

Środowisko Prawo gospodarcze

Branża sprzedawców samochodów uważa, że w noweli ustawy o elektromobilności pojawiają się szkodliwe dla polskiej gospodarki pomysły. Jednym z nich jest zmniejszenie limitu amortyzacji w podatkach dochodowych dla pojazdów spalinowych ze 150 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych od 1 stycznia 2026 roku. Projekt ponadto zawiera wiele niedopracowanych rozwiązań,

22.12.2020