Brak planów utrudni budowę nowych osiedli mieszkaniowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Deweloperzy rozpoczynają pod miastami coraz więcej nowych domów i mieszkań. Tę podmiejską ekspansję powstrzymuje jednak niedostateczne pokrycie terenów miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Tylko 35 polskich powiatów i miast na prawach powiatu pod koniec 2020 r. wyróżniało się planistycznym pokryciem, na poziomie co najmniej 85 proc. obszaru.

14.09.2021

Stawianie i burzenie ścian w mieszkaniu nie zawsze wymaga formalności

Budownictwo

We własnym lokum nie wszystko wolno, a burzenie i stawianie ścian działowych oraz nośnych to nie tylko problem techniczny, ale też wiele kwestii prawnych. Przepisy nie na wszystko bowiem pozwalają. Od tego też, czy planuje się przebudowę, czy remont zależy rodzaj wymaganych formalności, albo całkowity ich brak. Bywa, że o losach ściany decyduje sąd.

11.09.2021

Rząd przyjął nowelę: Domy 70 mkw. - na mniejszych działkach i bez kontroli. Jest już w Sejmie

Budownictwo Polski Ład

Dom jednorodzinny do 70 mkw. wolno będzie postawić na działce o powierzchni już 500 mkw., czyli dwukrotnie mniejszej niż pierwotnie zakładano. Urzędnik nie sprawdzi czy zgłoszenie budowy domu jest zgodne z miejscowym planem oraz warunkami technicznymi. Takie propozycje uproszczeń zawiera projekt noweli prawa budowlanego, który wczoraj przyjął rząd. Dziś trafił on do Sejmu.

08.09.2021

NSA: Projekt bez kominów powodem odmowy udzielenia pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo

Były podstawy do uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę i odmowę udzielenia pozwolenia na budowę we wznowionym postępowaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nową okolicznością, o której organ w momencie podejmowania decyzji nie wiedział, były kominy na sąsiednim budynku, nie uwzględnione w projekcie.

07.09.2021

Mikroapartament - oficjalnie lokal użytkowy, a w rzeczywistości mieszkanie

Rynek i konsument Budownictwo

Deweloperzy masowo budują "mikroapartamenty" o powierzchni 10 - 15 metrów kwadratowych, choć nowe mieszkanie nie może być w Polsce mniejsze niż 25 mkw. Jakim cudem? Omijają prawo. Oficjalnie są to lokale użytkowe. Podejmowano próby ukrócenia tego typu praktyk, ale spełzły one na niczym. Sami deweloperzy postulują zniesienie ograniczenia co do powierzchni lokalu.

07.09.2021

Warunki zabudowy dla domów 70 mkw. w 30 dni - nierealne. A ucierpią inni inwestorzy

Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład

Na warunki zabudowy dla domów o powierzchni do 70 mkw. będzie się czekało tylko 30 dni, a straszakiem dla urzędników mają być kary w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Takie są ambitne założenia Polskiego Ładu. Dla urzędników i prawników to termin nierealny. Niewielu inwestorów otrzyma decyzję w tym czasie, ale nie oznacza to, urzędnicy zapłacą kary. Da się je spokojnie ominąć.

03.09.2021

Nowa umowa rezerwacyjna ma lepiej chronić nabywców mieszkań

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Uchwalona niedawno nowa ustawa deweloperska wprowadza istotną zmianę dotyczącą zasad i trybu zawierania oraz treści umowy rezerwacyjnej. Stanie się ona nową umową nazwaną, podczas gdy dotychczas nie była uregulowana w prawie i funkcjonowała jako umowa nienazwana prawa cywilnego, którą zawierano zgodnie z zasadą swobody umów. Skutkiem zmiany będzie lepsza pozycja nabywcy.

02.09.2021

Frankowicze: Nawet po wyroku na korzyść klienta banki próbują ściągać raty

Budownictwo Kredyty frankowe

Zdarzają się przypadki, gdy banki mimo prawomocnych wyroków i odfrankowienia umowy wzywają klientów do zapłaty rat. Zmusza to kredytobiorców to podejmowania dodatkowych czynności. Nierzadko konieczne jest wzywanie banku do zaprzestania pobierania rat w wyższej wysokości oraz wydania nowego harmonogramu uwzględniającego zmniejszone saldo kredytu.

02.09.2021

PIP: Nie zawsze bezpiecznie na małych budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – to podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach” – podała we wtorek PIP.

31.08.2021

Mieszkania świetnie się sprzedają, ale umowy nie zawsze bezpieczne

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Ceny mieszkań rosną, a mimo to nie brakuje chętnych na nie. Dziś na rynku nieruchomości rządzą sprzedający, a nie nabywcy. By „wycisnąć” jak najwięcej z mieszkania, ci pierwsi potrafią zerwać umowę z dnia na dzień, dochodzi też do licytacji: kto da więcej. Kupujący starają się zabezpieczyć przed tego typu praktykami. Nie zawsze jednak skutecznie.

28.08.2021

Lewiatan: Od państwa inwestorzy prywatni oczekują wsparcia, a nie mnożenia barier

Rynek Budownictwo Prawo AI Spółki Finanse

Inwestycje prywatne w Polsce kuleją i należą do najniższych w Unii Europejskiej. Nie pomogą im propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, ani różne pomysły dotyczące, np. wprowadzenia 1 proc. podatku od przychodów - napisała Konfederacja Lewiatan w raporcie poświęconym inwestycjom prywatnym.

27.08.2021

Cyfryzacja po polsku - pozwolenie na budowę szybciej na papierze

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Urzędy nie radzą sobie z cyfryzacją formalności budowlanych. Brakuje im dobrych komputerów, nie wszystkie mają również elektroniczny obieg dokumentów oraz oprogramowanie powiązane z ePuap-em. Na razie więc cyfryzacja istnieje głównie na… papierze. A tradycyjny sposób załatwiania pozwolenia na budowę jest wciąż i najlepszy, i najszybszy.

27.08.2021

Likwidacja użytkowania wieczystego - czy da się pogodzić ogień z wodą?

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Na oficjalnych stronach rządowych pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad zmianą przepisów prawa, które pozwolą na likwidację prawa użytkowania wieczystego. Czy istnieją realne szanse na powszechne i oparte o akceptowalne przez użytkowników wieczystych będących przedsiębiorcami, warunki finansowe, aby zlikwidować prawo użytkowania wieczystego?

27.08.2021

Piotr Uściński będzie nowym wiceministrem od budownictwa

Administracja publiczna Budownictwo

Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zastąpi na tym stanowisku Annę Kornecką i będzie odpowiadał m.in. za budownictwo oraz mieszkalnictwo. Pozostałymi wiceministrami w tym resorcie są: Andrzej Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Olga Semeniuk i Marek Niedużak. Wciąż wolna jest teka ministra.

26.08.2021

Ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego już opublikowana

Administracja publiczna Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek 24 sierpnia br. ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji tej inwestycji 15 sierpnia. – To historyczny moment – ocenił wtedy prezydencki minister Wojciech Kolarski.

25.08.2021

Gminy chcą bezpłatnego dostępu do ksiąg wieczystych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystąpi do resortu sprawiedliwości z wnioskiem o opracowanie przepisów dających gminom bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych. Wskazuje, że to konieczne, aby miasta mogły m.in. weryfikować, czy osoba ubiegająca się o nabycie mieszkania komunalnego nie dysponuje mieszkaniem położonym w innej miejscowości.

25.08.2021

Frankowicze chętnie wnioskują o zawieszenie płatności rat

Budownictwo Kredyty frankowe

Coraz częściej sądy uwzględniają wnioski o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie spłaty kredytu. Najwięcej prawomocnych postanowień w przedmiocie wstrzymania spłaty kredytu wydaje się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Praktyka w tym zakresie nie jest jednolita, ale na decyzję o przyznaniu zabezpieczenia może wpłynąć to, ile kredytu spłacili kredytobiorcy.

25.08.2021

Waloryzacja wynagrodzenia nie może być pozorna - potrzebne wytyczne dla zamawiających

Zamówienia publiczne Budownictwo

Zasady waloryzacji wynagrodzenia w kontraktach budowlanych, w związku ze zmianami cen na rynku, są często niekorzystne dla wykonawców. Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD) chcą to zmienić. Apelują do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wypracowanie dobrych praktyk w tym zakresie, a ten nie mówi "nie".

24.08.2021

Prezydent podpisał - wojewoda sprawniej przypilnuje majątku państwa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wzmocnienie nadzoru wojewodów nad gospodarowaniem nieruchomościami przez organy reprezentujące w tym zakresie Skarb Państwa, jak również uproszczenie związanych z tym procedur – zakłada podpisana przez prezydenta ustawa z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw.

16.08.2021

Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.

13.08.2021
Prawo.pl