Rząd wesprze gminy przy zakładaniu społecznych inicjatyw mieszkaniowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

W ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych rząd wspiera gminy finansowo – wspólnie tworzą spółki - SIM-y, które mają budować mieszkania do stabilnego długoletniego wynajmu z możliwością dojścia do własności, na które stać będzie mniej zamożnych Polaków.

10.05.2021

Klauzula lub zaświadczenie potwierdzą ostateczność decyzji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Ostateczna decyzja administracyjna, np. pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, korzysta z domniemania legalności. Dlatego jej adresat może być zainteresowany uzyskaniem potwierdzenia ostateczności. W tym celu może zwrócić się do organu o umieszczenie na odpisie decyzji pieczęci o treści "decyzja ostateczna" lub adnotacji.

10.05.2021

Znam uliczkę w Barcelonie... a w Polsce samorząd czynszu nie ustali

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy nie mogą ingerować w ustalenia stron umowy najmu, jeśli jest to lokal prywatny. Takie regulacje powstały m.in. w Berlinie czy Barcelonie, ale polskie przepisy nie pozwalają na narzucenie właścicielom lokali maksymalnych czynszów. Tymczasem mieszkań wciąż brakuje, co ma poprawić Krajowy Plan Odbudowy.

10.05.2021

E-arbitraż sposobem na spory budowlane? Coraz więcej firm go wybiera

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

W latach 2011 - 2020 średni czas trwania postępowań w sądach wydłużył się kolejne o 3 miesiące. Obecnie sprawy trwają średnio 6,9 miesiąca w sądach rejonowych oraz 10 miesięcy w sądach okręgowych - wynika z informatorów statystycznych wymiaru sprawiedliwości. A ponieważ epidemia mocno uderza w przedsiębiorców, coraz więcej firm budowlanych wybiera e-arbitraż.

08.05.2021

Wycena nieruchomości jest ważna przez rok

Budownictwo

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników. Operat szacunkowy może być wykorzystywany po upływie tego okresu po spełnieniu jednego warunku

07.05.2021

Cofnięcie ograniczeń dla elektrowni wiatrowych - opublikowany projekt trafił do uzgodnień

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Zwiększenie możliwości budowy nowych lądowych elektrowni wiatrowych – to najważniejszy cel projektowanej nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Reguła lokowania wiatraków w odległości co najmniej dziesięciokrotności wysokości elektrowni od zabudowań mieszkalnych zostanie utrzymana, ale lokalne procedury planistyczne gmin będą mogły ją złagodzić.

04.05.2021

Zmiany w ustawie o wiatrakach konieczne: mniejsza odległość od zabudowań i władztwo lokalne

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Organizacje samorządowe postulują zmiany w ustawie dotyczącej sytuowania wiatraków i ich odległości od budynków mieszkalnych. Chcą, żeby ustawowo określić minimalną odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkaniowych i stworzyć możliwości kształtowania innej odległości w indywidualnych przypadkach w ramach lokalnej procedury planistycznej.

03.05.2021

WSA: Inwestycja celu publicznego może służyć społeczności tylko pośrednio i nieznacznie

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze

Spółka ubiegała się o ustalenie lokalizacji dla inwestycji celu publicznego. Organy odmówiły, ponieważ uznały, że budowa będzie służyć jedynie celom gospodarczym, a społeczności lokalnej tylko pośrednio i nieznacznie. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, który wskazał, że nie można stopniować znaczenia inwestycji.

30.04.2021

Do inspektora nadzoru budowlanego, jak na adres kolegi

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Mimo postępującej cyfryzacji procesu budowlanego, powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego nadal posługują się darmowymi skrzynkami pocztowymi. Tłumaczą, że wszystko rozbija się o pieniądze, a eksperci zwracają uwagę, że to kwestia bezpieczeństwa przetwarzanych danych osobowych i wiarygodności instytucji publicznych.

26.04.2021

NSA: Rozbiórka zabytku zabroniona, choć jest ruiną

Administracja publiczna Budownictwo

Nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, że właściciel nie został powiadomiony o wpisie należących do niego budynków do gminnej ewidencji zabytków - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Od tego czy skarżący wiedział czy też nie wiedział o tym wpisie nie zależy bowiem ocena wartości zabytkowej tych budynków i konieczność ich ochrony.

26.04.2021

Ustawa o blokowaniu uciążliwych inwestycji podpisana przez prezydenta

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskowanie o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, a także danie możliwości sądom administracyjnym wstrzymania decyzji środowiskowej na wniosek skarżącego - m.in. takie rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy regulującej zasady opiniowania projektów budowlanych. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

22.04.2021

Ustawa wydłużająca blokadę handlu państwową ziemią podpisana

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

O kolejne pięć lat przedłużony będzie okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2021 roku, a zgodnie z nową ustawą dotychczasowe zasady mają być przedłużone do 30 kwietnia 2026 r. Ustawa została podpisana przez prezydenta i ma wejść w życie z dniem 30 kwietnia 2021 r..

22.04.2021

Reforma planowania - długa droga do ładu i nowa próba zburzenia chaosu przestrzeni

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Przeznaczanie zbyt dużych obszarów pod zabudowę, „dzika” suburbanizacja, chaos reklamowy, betonoza, pasteloza – to główne patologie w przestrzeni. Rozwijające się przedmieścia to bardziej wynik presji inwestycyjnej niż racjonalnego planowania. Rząd planuje reformę, ale zdaniem ekspertów są w niej braki.

06.04.2021

Inwestor, siedząc w domu, zobaczy co się dzieje na budowie

Budownictwo Nowe technologie

Inwestor będzie mógł monitorować wpisy w dzienniku budowy z dowolnego miejsca - na telefonie komórkowym. Elektroniczną formę ma mieć także książka obiektu budowlanego. To kolejna zmiana w ramach cyfryzacji procedur budowlanych, którą chce wprowadzić resort rozwoju.

03.04.2021

SA: Nie warto samemu naprawiać budynku po pożarze

Prawo cywilne BHP Budownictwo

W sytuacji, gdy ubezpieczony po pożarze wykonał określone roboty sam, a więc systemem gospodarczym, to nie ma podstaw, aby do wartości tych robót doliczać podatek VAT - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Dlatego, że przyznanie odszkodowania w wysokości obejmującej ten podatek prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia ubezpieczonego.

01.04.2021

Sejm pracuje nad funduszem deweloperskim, w branży strach przed upadłościami

Rynek i konsument Budownictwo

Projekt ustawy ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym czeka już na drugie czytanie. Posłowie nie poparli praktycznie żadnej z poprawek zgłoszonych przez deweloperów. A ci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy, są zbyt rygorystyczne i spowodują wzrost cen mieszkań, ale także wyeliminowanie z rynku małych i średnich deweloperów

01.04.2021

Rząd ma wkrótce zająć się zniesieniem ograniczeń dla energetyki wiatrowej

Budownictwo

Projekt tzw. ustawy odległościowej, która ma zliberalizować i uelastycznić obecne uregulowania odległościowe, w tym budowy domów w sąsiedztwie już istniejących elektrowni wiatrowych, jest już gotowy i czeka na wpis do wykazu prac rządu - poinformowała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. I dodała, że ma nadzieję, że jeszcze w II kwartale 2021 r. trafi do parlamentu.

31.03.2021

WSA: Lipny stan wyższej konieczności - wspólnota zapłaci za zniszczenie drzew

Środowisko Budownictwo

Skoro od daty uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej do dnia przycięcia drzew minęło 8 miesięcy, to była szansa na administracyjne załatwienie sprawy - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach i kary w wysokości 19 tys. zł za zniszczenie drzew nie uchylił. Sąd dodał, że stan wyżej konieczności musi wynikać z obiektywnego stanu rzeczy, a nie subiektywnego przeświadczenia.

27.03.2021

Planowanie przestrzenne do reformy – prace rozpoczęte

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że rozpoczęło prace nad reformą planowania przestrzennego. Wiceminister Anna Kornecka podkreśliła, że obecna ustawa regulująca kwestie planowania przestrzennego ma już osiemnaście lat i przestała odpowiadać dzisiejszym potrzebom. Reforma w tej dziedzinie została wpisana do projektu Krajowego Planu Odbudowy.

23.03.2021

Sejm już pracuje nad ustawą o funduszu chroniącym nabywców mieszkań

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Zapewnienie bezpieczeństwa obrotów, wzmocnienie pozycji konsumentów nabywających mieszkania i domy od deweloperów oraz zabezpieczenie ich tak w przypadku upadłości banku lub developera, ale również nierealizowania przez bank/developera obowiązków wynikających z umowy - to cele projektu o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w środę.

17.03.2021
Prawo.pl