Kara umowna nie może być naliczana w nieskończoność

Prawo cywilne

Przepisy nie regulują górnej granicy kary umownej. Jednakże orzecznictwo wypracowało stanowisko odnośnie ich naliczania. Nie oznacza to, że naliczanie czy ustalanie wysokości kar jest całkowicie swobodne. Przede wszystkim powinna być one możliwe do wyliczenia już w momencie zawarcia umowy, a jej wysokość nie powinna wymagać dowodzenia. Pisze o tym dr Małgorzata Pundyk-Glet, adwokatka.

19.06.2023

Nowa ustawa ma pomóc bankom pozbywać się niespłacanych kredytów

Banki Kredyty

Rząd przygotowuje ustawę o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma m.in. ustanowić ramy prawne dla podmiotów obsługujących kredyty oraz warunki działalności, prawa i obowiązki nabywców kredytów, którzy nabywają prawa kredytodawcy wynikające z nieobsługiwanej umowy o kredyt lub samą nieobsługiwaną umowę o kredyt.

19.06.2023

TK wyjaśni, czy automatyczne wykreślenie spółki z KRS było zbyt surową sankcją

Spółki

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga dotycząca przekształcenia Krajowego Rejestru Sądowego z 2015 r. Nowelizacja przewidywała, że jeśli spółka w ciągu roku nie złoży ponownie wniosku o wpis do systemu, przestanie istnieć. Szacunki wskazują, że sankcja mogła dotknąć ok. 100 tys. podmiotów. Trybunał ma rozstrzygnąć, czy środki wybrane przez ustawodawcę nie były niewspółmiernie surowe do celu.

19.06.2023

Zmiany w prawie energetycznym mają ułatwić produkcję i sprzedaż energii

Prawo gospodarcze

Sejm przyjął w piątek nowelizację prawa energetycznego. Nowe zapisy dotyczą społeczności energetycznych, odpisu od przychodów ze sprzedaży gwarancji pochodzenia energii z OZE, opóźniają o rok wprowadzenie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii. Dzięki przewidzianym w ustawie liniom bezpośrednim przedsiębiorcy w sposób łatwiejszy i tańszy będą mogli korzystać z OZE - ocenia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

16.06.2023

Coraz bliżej rewolucyjnych zmian w prawie dotyczącym sztucznej inteligencji

Nowe technologie Prawo unijne

Po wielu miesiącach dyskusji i przygotowań, Parlament Europejski przyjął 14 czerwca stanowisko negocjacyjne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. Teraz ostateczny kształt przepisów będzie negocjowany z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać już pod koniec roku. Co ważne, będzie ono stosowane bezpośrednio – bez konieczności tworzenia ustaw na poziomie krajowym.

16.06.2023

Sejm: Komisja nadzwyczajna poparła zmiany w konstytucji dotyczące konfiskaty rosyjskich majątków

Finanse publiczne Ukraina Wojsko

Przygotowany przez PiS poselski projekt zmian w konstytucji zakłada m.in. możliwość przejęcia majątku służącego wspieraniu rosyjskiej agresji oraz wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia. W czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt. Nie zgodziła się na jego odrzucenie, o co wnioskowali posłowie KO i Polski 2050.

15.06.2023

ZUS odpowiada rzecznikowi MŚP: Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w dokumentach za kwiecień

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na interwencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że techniczne problemy ze składaniem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za poprzedni rok zostały rozwiązane już 2 maja br. Zaznaczono również, że ewentualne kwoty nadpłaty i sposób jej rozliczenia będzie można zobaczyć na profilu płatnika PUE ZUS po zakończeniu procedury.

15.06.2023

TSUE: Frankowicz ma prawo do wstrzymania rat

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek 15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie korzystne dla frankowiczów. Wprawdzie dotyczy ono zabezpieczenia kredytu w Getin Noble Bank, ale jest ważne dla wszystkich frankowiczów. TSUE przesądził, że nie można odmówić zabezpieczenia jeśli jest to konieczne dla zachowania pełnej skuteczności orzeczenia.

15.06.2023

Rząd chce lepiej chronić inwestorów, do Sejmu wpłynął pakiet zmian

Rynek i konsument Finanse Banki

Rada Ministrów przyjęła i przekazała w środę 14 czerwca do dalszych prac w Sejmie projekt ustawy w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego i ochrony inwestorów na tym rynku. Projekt przewiduje zmiany w 32 ustawach i ma spełnić niektóre postulaty zawarte w Strategii Rozwoju Rynku Finansowego.

14.06.2023

Rada Legislacyjna: Podwójna reglamentacja windykacji jest błędem

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Windykacyjna działalność gospodarcza powinna podlegać wymogowi uzyskania zezwolenia i nie powinna być kwalifikowana jako działalność regulowana. I tu Rada Legislacyjna przy premierze znalazła systemowy błąd. Nie ma natomiast systemowych przeszkód prawnych, by podmioty ją wykonujące objąć specjalnym rejestrem przewidzianym w projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

14.06.2023

Rzecznik MŚP chce przyspieszenia prac nad projektem ustawy franczyzowej

Rynek

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwraca się do premiera o przyśpieszenie prac nad projektem ustawowej regulacji dotyczącej franczyzy i wyznaczenie konkretnych terminów prac legislacyjnych. Przypomina, że pod koniec 2022 r. złożono wniosek o wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych, ale od tego czasu prace jednak nie posunęły się naprzód.

13.06.2023

Oferta w przetargu złożona - możliwości korekt ograniczone

Zamówienia publiczne

Wraz z ofertą wykonawca często jest obowiązany składać tzw. przedmiotowe środki dowodowe, takie jak: etykiety, certyfikaty, próbki, opisy, plany, projekty, rysunki czy wzory. Wiele wątpliwości budzi to, czy i w jakich sytuacjach można coś w tych dokumentach zmienić. Zarówno zamawiający, jak i oferenci nie mogą być pewni, czy postępują prawidłowo. Istnieje bowiem ryzyko odrzucenia oferty.

13.06.2023

Ustawa kaucyjna trafi wreszcie do Sejmu, a system ruszy w 2025 roku

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Rosną szanse na przyjęcie ustawy kaucyjnej w tej kadencji parlamentu. To stwarza możliwość uniknięcia wysokich opłat za niewywiązanie się z określonych w ramach Unii Europejskiej poziomów recyklingu. Ale przysporzy przedsiębiorcom nowych obowiązków. Ci ostatni uważają również, że w krótkim czasie uruchomienie systemu kaucyjnego jest praktycznie niemożliwe.

12.06.2023

Na urlopie pada deszcz? Turysta może ubezpieczyć się od brzydkiej pogody

W ubezpieczeniach parametrycznych nie musi zajść szkoda, żeby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie. Wystarczy, że zostanie spełniony warunek określony w umowie, którym może być wszystko, co jest mierzalne w obiektywny sposób i niezależne od ubezpieczonego. Może to być np. opad deszczu w określonej wysokości. Rozwiązania w tym zakresie po raz pierwszy w Polsce zaczynają proponować biura podróży.

10.06.2023

Getin Noble Bank - wykreślenie hipoteki nowym sposobem na problemy frankowiczów

Banki Kredyty frankowe

Prawnicy frankowiczów, którzy zaciągnęli kredyt w Getin Noble Bank, mają nowy sposób na ominięcie sądowych "korków". Zamiast pozwów o unieważnienie umowy kredytowej idą od razu do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o wykreślenie hipoteki. Ich zdaniem taki wyrok może być podstawą do unieważnienia umowy kredytu i wiąże inne sądy oraz same strony, a także stanowi bezpośrednio podstawę do wykreślenia hipoteki.

07.06.2023

Zmiany dla rynku kapitałowego - rząd przyjął projekt

Finanse

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy wprowadzającej nowe rozwiązania dla rynku kapitałowego. Proponowane przepisy mają uporządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego. Podstawowym celem zmian jest ochrona klientów instytucji finansowych, wzmocnienie odporności i stabilności rynku finansowego.

06.06.2023

Cyfrowi giganci wciąż bez obowiązku płacenia tantiem, filmowcy pozwą rząd za niewdrożenie dyrektywy

Prawo cywilne Nowe technologie

Zyski platform cyfrowych takich jak Netflix w Polsce to 2,5 miliarda złotych, tymczasem - przez niewdrożenie dyrektywy digital single market - twórcy nie otrzymują tantiem za udostępniane na platformie filmy i seriale. Dlatego planują protest oraz pozew przeciwko polskiemu rządowi za utracone korzyści z powodu niewdrożenia unijnych przepisów.

06.06.2023

Rząd przyjął projekt przepisów wprowadzających system kaucyjny w Polsce

Środowisko Prawo gospodarcze

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej od 1 stycznia 2025 r. system kaucyjny na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l. Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym.

06.06.2023

Kontrahenci mogą ucierpieć na współpracy z firmą nastolatka

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nieprecyzyjny zakres odpowiedzialności małoletniego przedsiębiorcy, wątpliwości co do samodzielnego prowadzenia spraw oraz zwiększenie obciążenia sprawami sądów opiekuńczych. To kwestie, które wielokrotnie powtarzają się w uwagach zgłoszonych w ramach opiniowania projektu o ułatwieniach dla przedsiębiorców. Resort rozwoju zaznacza, że rozważa jeszcze doprecyzowanie części propozycji.

06.06.2023

Infolinie zbyt drogie dla klientów? UOKiK to sprawdzi

Rynek i konsument

Jeśli przedsiębiorca udostępnia numer telefonu do kontaktów w sprawie zawartej umowy, to koszt nie może być wyższy niż za zwykłe połączenie. Od 1 stycznia 2023 roku ta zasada dotyczy także przewoźników, np. lotniczych, kolejowych czy autokarowych. W związku z sygnałami o możliwych naruszeniach Prezes UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające w sprawie Wizz Air Hungary oraz 30 innych przedsiębiorców.

05.06.2023