Czy uda się uregulować franczyzę? Wciąż jest na to szansa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Franczyza

Choć w poprzedniej kadencji parlamentu propozycja uregulowania franczyzy w kodeksie cywilnym zdążyła trafić do Sejmu, nie udało się wówczas jej przyjąć. Wciąż jest na to szansa, bo choć projekt został wycofany, o jego dalszych losach zadecyduje resort sprawiedliwości. Zdaniem ekspertów to dobry moment, by poprawić propozycję, a także rozważyć, czy franczyzobiorcom - czyli słabszym stronom umów - bardziej nie przysłużyłaby się osobna ustawa.

06.02.2024

Cyfrowy Paszport Produktu ma ułatwić zakupy. Pracuje nad nim UE

Rynek i konsument Prawo AI

Już za dwa lata, dzięki Cyfrowemu Paszportowi Produktu, będzie możliwe sprawdzenie za pomocą telefonu komórkowego w łatwy i szybki sposób wszystkich informacji o danym produkcie. To rewolucyjne rozwiązanie, które pokaże całą  „podróż” danego towaru – uważa Konfederacji Lewiatan. Podstawowe dane o produkcie będą dostępne offline, bez konieczności połączenia z internetem.

05.02.2024

Stowarzyszenie będzie się rejestrowało jak spółkę. Jest projekt w Sejmie

Prawo cywilne

Za rok będzie można zarejestrować stowarzyszenie na takich samych zasadach jak spółki, czyli przy pomocy specjalnego portalu. Wystarczy wypełnić wzór statutu i przesłać z wnioskiem. Opłata sądowa wyniesie 125 zł. Projekt w tej sprawie wpłynął właśnie do Sejmu. Nie zastępuje on obecnej ścieżki rejestracji stowarzyszeń, jest natomiast w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym.

05.02.2024

NIK: Fuzja Orlenu i Lotosu naraziła na szwank bezpieczeństwo paliwowe kraju

Spółki

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła najistotniejsze wyniki kontroli fuzji Orlenu i Lotosu. Nie są one korzystne dla poprzednich władz - stwierdzono liczne nieprawidłowości, m.in. rażąco niską cenę za sprzedaż aktywów Grupy Lotos, co najmniej 5 mld zł poniżej szacowanej wartości. Wskazano także, że ówczesny minister aktywów państwowych nie sprawował prawidłowo nadzoru nad połączeniem spółek.

05.02.2024

Dotacje na założenie firmy przez niepełnosprawnego są, ale często tylko na papierze

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Brakuje kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością, które chcą założyć działalność gospodarczą. Wiele czynników ma wpływ na to, że nie jest to popularna forma aktywizacji zawodowej dla tej grupy, m.in. sposób i rodzaj wsparcia finansowego, ale przede wszystkim brak specjalistycznego doradztwa zawodowego. Eksperci wskazują, że konieczne jest wprowadzenie nowych narzędzi, które pozwolą właściwie wykorzystać potencjał zawodowy pracowników z niepełnosprawnością.

05.02.2024

Sąd oddalił wniosek o otwarcie likwidacji Radia Lublin

Spółki Prawo gospodarcze

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód oddalił wniosek o otwarcie likwidacji spółki Radio Lublin. Decyzję o likwidacji regionalnych rozgłośni Polskiego Radia podjął pod koniec grudnia minister kultury. Postanowienie zapadło na posiedzeniu niejawnym w Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku.

03.02.2024

Trudny orzech do zgryzienia dla zamawiającego: wynagrodzenie ryczałtowe czy kosztorysowe

Budownictwo

Zamawiający może wybrać między ryczałtowym a kosztorysowym sposobem rozliczania się z wykonawcą zamówienia publicznego. Do każdego z tych rozwiązań stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Zamawiający może swobodnie wybrać między wskazanymi metodami, powinien jednak pamiętać, że decyzja w tym zakresie ma daleko idące skutki.

03.02.2024

Stowarzyszenie Filmowców Polskich składa zawiadomienie w sprawie przepisów o tantiemach

Prawo europejskie

Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) poinformowało o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na zaniechaniu przyjęcia dyrektywy unijnej wprowadzającej tantiemy z internetu, którego miał dopuścić się poprzedni rząd. Polska jest ostatnim krajem, który nie wywiązał się z obowiązku implementowania prawa.

02.02.2024

Resort rozwoju zachęca firmy do udziału w konsultacjach projektów ESG

Środowisko Prawo europejskie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomina, że trwają konsultacje dotyczące projektów standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, organizowane przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG). Są one przeznaczone dla firm z sektora MŚP i potrwają do 21 maja br. Uwagi można zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie internetowej.

02.02.2024

UZP: Wykonawca może przelać środki podwykonawcy, nie musi mieć zgody zamawiającego

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych opublikował opinię dotyczącą przelewu na rzecz podwykonawcy wierzytelności przysługującej wykonawcy zamówienia publicznego za zrealizowane roboty budowlane, dostawę lub usługę. Według niego taki przelew jest zawsze możliwy, o ile umowa nie stanowi inaczej. I co najważniejsze, nie wymaga zgody zamawiającego. Wykonawca musi go jednak poinformować o przelewie. Eksperci uważają, że opinia idzie w dobrym kierunku. Nie reguluje wszystkich kwestii, które powinna. 

02.02.2024

Mimo wyroków TSUE, z odsetkami w sprawach frankowych nadal bywa różnie

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sądy nie zawsze zasądzają odsetki od momentu wezwania banku przez kredytobiorcę o zapłatę. Zdarzają się składy sędziowskie, które nie stosują orzecznictwa trybunału i wciąż dają prawo do odsetek dopiero od chwili wydania wyroku. W opinii prawników taka praktyka nie powinna mieć miejsca.

01.02.2024

1 lutego 2024 r. ruszy kolejna tura pomocy dla branż energochłonnych

Finanse Energetyka

Od 1 lutego br. firmy z branż, które szczególnie odczuły wzrost cen energii, mogą po raz kolejny wnioskować o pomoc z rządowego programu wsparcia. Będą mogły z niego skorzystać wszystkie firmy z sektorów: wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego. To drugi nabór z programu przewidzianego na 2023 r. Jego budżet to 1 mld złotych. Nabór rusza o godz. 12.00.

31.01.2024

ZPP: Wdrożenie Aktu o Usługach Cyfrowych jednym z priorytetów tej kadencji rządu

Prawo AI Prawo gospodarcze

Większy nacisk na cyberbezpieczeństwo, zapewnienie szerszego dostępu do szybkiego internetu, wypracowanie strategii wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i praca nad wspieraniem kompetencji cyfrowych przedsiębiorstw. To, zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), kluczowe wyzwania czekające rząd w tej kadencji. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest też wdrożenie DSA (tzw. Aktu o Usługach Cyfrowych).

31.01.2024

UOKiK: Zarzuty dla Vectry za klauzule inflacyjne

Rynek i konsument

Vectra podwyższa swoim klientom opłaty abonamentowe, powołując się na wskaźnik poziomu inflacji. Stosowane przez spółkę postanowienia są niejednoznaczne i nieczytelne dla konsumentów. Prezes UOKiK zakwestionował więc postanowienia dotyczące jednostronnych zmian umów. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, kara może wynieść do 10 proc. obrotu.

31.01.2024

Implementacja przepisów o usługach cyfrowych coraz bliżej

Prawo AI Prawo europejskie

Precyzyjne wyznaczenie kompetencji, wdrożenie tylko niezbędnych elementów rozporządzenia - tak, by uniknąć przeregulowania, i wskazanie urzędów odpowiedzialnych za nadzorowanie wykonywania obowiązków nałożonych przez rozporządzenie. To tylko część postulatów, które najczęściej powtarzały się w czasie opiniowania wdrożenia Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA) na polskim gruncie. Czasu zostało niewiele, bo rozporządzenie zacznie obowiązywać już 17 lutego br.

31.01.2024

Zasady zawierania umów leasingu są zbyt sztywne. Jest projekt zmian

Rynek i konsument

Federacja Przedsiębiorców Polskich uważa, że wymóg zawarcia umowy leasingu w formie pisemnej pod rygorem nieważności znacznie utrudnia i wydłuża proces ich zawierania i wprowadzanie do nich zmian. Warto wprowadzić więc podobne uproszczenia, jakie obowiązują od dawna w wypadku umowy pożyczki, czyli formę dokumentową, która umożliwia zawarcie umowy e-mailowo lub przy pomocy esemesa.

30.01.2024

Minister Hetman zapowiada utworzenie zespołu ds. deregulacji w resorcie rozwoju

Prawo gospodarcze

Podczas wystąpienia na inauguracji Polskiej Rady Przedsiębiorczości minister rozwoju Krzysztof Hetman zadeklarował, że w najbliższym czasie przy resorcie zostanie utworzony osobny zespół ds. deregulacji. Ma to być jeden z istotnych elementów realizacji dialogu pomiędzy władzą a biznesem.

29.01.2024

Sztuczną inteligencją w resorcie cyfryzacji zajmie się specjalny zespół

Prawo AI

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej resort cyfryzacji ogłosił powołanie zespołu doradczego PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa. Zespół składa się z naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI, i będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji.

29.01.2024

Powstała Polska Rada Przedsiębiorców

Prawo gospodarcze

We wtorek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Polskiej Rady Przedsiębiorców (PRP), która będzie ciałem doradczym Pracodawców RP, składającym się z przedstawicieli największych prywatnych firm w Polsce. PRP ma odpowiadać m.in. za transparentny dialog z rządem i partnerami społecznymi oraz dążyć do budowania silnej, innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości Polski. Przewodniczącym PRP został Rafał Brzoska.

29.01.2024