Branża oczekuje wytycznych w sprawie uczestnictwa w targach podczas 4 fali pandemii

Prawo gospodarcze Koronawirus

W Polsce brakuje wytycznych dotyczących targów w czasie czwartej fali pandemii – uważają przedstawiciele Komitetu Obrony Branży Targowej. Komitet przekonuje, że trzeba jak najszybciej wydać przepisy w sprawie wstępu i uczestnictwa w imprezach targowych, a takie obowiązują już w większości krajów na naszym kontynencie.

09.11.2021

Teatr musi wpuścić na spektakl, nawet gdy wymaga certyfikatu covidowego

Koronawirus szczepienia

Niektóre teatry i inne placówki kultury wymagają od widzów okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19 lub aktualnego testu RT-PCR. Bez tych dokumentów nie obejrzy się spektaklu. Takie żądania są jednak bezprawne, bo nie ma ustawy, która dawałaby do tego prawo. Są jednak przepisy o limitach osób niezaszczepionych w takich miejscach. To zafundowany tym instytucjom i ich klientom klincz prawny.

09.11.2021

Kryptowaluty to nie pieniądze - w obrocie gospodarczym jako barter

Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze

Podmioty gospodarcze w coraz większym stopniu dokonują inwestycji oraz prowadzą rozliczenia wykorzystując kryptowaluty. Co więcej, pojawiają się również pożyczki i inne instrumenty oparte na kryptowalutach. Tymczasem jeśli kryptowaluty są wykorzystywane do regulowania zobowiązań, to transakcje tego typu są traktowane jak wymiana barterowa.

08.11.2021

W covidzie brak zebrania we wspólnocie i głosowanie online to norma, nie ma co się skarżyć

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Nieruchomości

Głosowanie nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej może odbywać się przy pomocy programu e-kartoteka lub w innej formie online. Natomiast roczne obowiązkowe zebranie musi być typowym tradycyjnym spotkaniem. Ale jest pandemia i przepisy covidowe pozwalają na odstępstwa od tej zasady - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie.

06.11.2021

Minister Moskwa: W sprawie Turowa potrzebujemy jeszcze czasu do poniedziałku

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.

05.11.2021

RPO: Państwo niekonsekwentnie traktuje poszkodowanych przez GetBack

Wymiar sprawiedliwości Finanse

W aferze GetBack S.A. doszło do licznych nieprawidłowości, a wielu obywateli zostało pokrzywdzonych.Tymczasem państwo traktuje ich w sposób niekonsekwentny. Z jednej strony roszczenie przyznane przez państwo daje poszkodowanym prawo do zwrotu utraconych środków. Z drugiej zaś strony – poprzez działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – uczyniło te roszczenia niewykonalnymi - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

05.11.2021

Lewiatan: Prawie trzy czwarte przedsiębiorców nie popiera Polskiego Ładu

Prawo gospodarcze Polski Ład

Zdecydowana większość przedsiębiorców, bo aż 72 proc. jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu. Poparcie wyraża tylko 19 proc., a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie nastawione są duże firmy - wynika z badań Konfederacji Lewiatan.

05.11.2021

Praca oficera compliance podobna w Polsce i Singapurze, ale z lokalnymi akcentami

Nowe technologie Prawo gospodarcze Compliance

Sztuczna inteligencja na usługach oficerów compliance? Tak, to możliwe. W firmach międzynarodowych zaczyna to być normą, tak samo jak standaryzacja systemu. Podobne zasady obowiązywać mają we wszystkich lokalnych oddziałach przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że nie uwzględnia się uwarunkowań lokalnych. Nikt tak nie zna specyfiki Singapuru czy Polski, jak ich mieszkańcy.

05.11.2021

Lewiatan: Zmiany w prawie pocztowym wymagają doprecyzowania

Rynek i konsument

Wiele rozwiązań zaproponowanych w nowelizacji prawa pocztowego, jak chociażby zmiana definicji przesyłki kurierskiej, idzie w dobrym kierunku – uważa Konfederacja Lewiatan. Część jednak przepisów, np. dotyczących uregulowania kwestii automatów do pocztowej obsługi klientów, definicji placówki pocztowej czy procedury reklamacyjnej wymaga jednak modyfikacji i doprecyzowania.

04.11.2021

Ostatni dzwonek, by odzyskać pieniądze zamrożone w fakturach

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe. Nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości. Należności jednak nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Odzyskanie pieniędzy będzie możliwe, o ile przed końcem roku zawrą z dłużnikiem ugodę, w której uzna on roszczenie.

04.11.2021

Minister zapowiada nowy system ubezpieczeń upraw rolnych

Prawo cywilne

Powszechność ubezpieczeń, dopłaty do składki ubezpieczeniowej do 65 proc. - to elementy nowego systemu ubezpieczeń, który zapowiada minister rolnictwa i rowoju wsi. - Marzy mi się system ubezpieczeń wzajemnych, by niewykorzystane środki przechodziły na następne lata - dodaje Henryk Kowalczyk.

03.11.2021

Indos wekslowy dzięki sądom już nie taki sztywny

Prawo gospodarcze Finanse

W praktyce pojawia się wiele problemów związanych ze skutecznością nabycia przez indos praw wynikających z weksla. Chodzi o zbyt duży formalizm. Sądy zauważyły jednak problem i zaczęły orzekać, że nie może być on nadmierny, gdyż prowadziłoby to nie do ułatwienia obrotu wekslowego, ale jego utrudnienia.

03.11.2021

Zatory płatnicze - ustawa trochę działa, ale będą zmiany

Rynek i konsument Finanse

Szykuje się lifting ustawy antyzatorowej. Z zapowiedzi wynika jednak, że fajerwerków nie ma co się spodziewać. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce rozszerzyć obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców oraz usprawnić postępowania prowadzone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie zatorów płatniczych.

03.11.2021

Rada Ministrów przyjęła strategię wodorową

Rynek Prawo gospodarcze

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Dokument przewiduje opracowanie programów wsparcia budowy gospodarki wodorowej, przy czym pomoc ta ma objąć wyłącznie wodór niskoemisyjny, tj. ze źródeł odnawialnych oraz powstały przy wykorzystaniu technologii bezemisyjnych.

02.11.2021

Branża eventowa jest zadłużona po uszy i boi się czwartej fali pandemii

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Choć targi, kongresy i konferencje ruszyły pełną parą, przedsiębiorstwa zajmujące się eventami wciąż z niepokojem patrzą w przyszłość. Jak wynika z bazy danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w czasie pandemii zadłużenie firm branży MICE wzrosło o ponad 10 mln zł i sięga obecnie prawie 27 mln zł. Firmy te odrabiają straty i po cichu liczą na szybkie unormowanie rynku.

02.11.2021

Najem krótkoterminowy - ma być centralny rejestr, branża chce też licencji

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce uregulować najem na doby. Na razie ma ogólne założenia, z których wynika, że planuje stworzyć centralny rejestr usług hotelarskich. Dla branży to za mało i domaga się wprowadzenia licencji. Jej numer byłby niezbędny do rejestracji mieszkania na takich platformach rezerwacyjnych, jak Booking czy Airbnb. Dzięki temu ma zniknąć szara strefa i wszyscy płaciliby podatek.

02.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski