Łatwiej będzie ogłosić upadłość

Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał nowelizację prawa upadłościowego. Zgodnie z nią dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą traktowani tak samo jak konsumenci. Ponadto sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności.

09.09.2019

NIK: Samowole budowlane poza kontrolą inspekcji

Budownictwo

Inspektorzy nadzoru budowlanego nie prowadzą skutecznych kontroli samowoli budowlanych i warunków technicznych budynków. Są opieszali i nierzetelni - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jej zdaniem to efekt braku pieniędzy i pracowników. Prawnicy dodają, że problemem są również nieprecyzyjne przepisy.

09.09.2019

Rząd finiszuje prace nad dopłatami do "elektryków"

Środowisko Finanse

Jest projekt rozporządzenia określającego zasady dopłat do pojazdów elektrycznych, w tym rowerów czy skuterów. O 36 tysięcy złotych dopłaty będą mogli się starać przedsiębiorcy, o ile kupią auto na prąd maksymalnie za 154 tys. zł brutto. Kupując elektryczny motorower można liczyć na 5 tysięcy złotych dofinansowania.

07.09.2019

NIK: Wciąż dużo nielegalnego hazardu, ale prawo ułatwia fiskusowi nadzór

Akcyza Prawo gospodarcze

Wartość nielegalnego rynku zakładów bukmacherskich online ciągle jest wyższa niż legalnego. Mimo to Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia działania organów skarbowych. W ciągu trzech lat nałożyły ponad 25 tysięcy kar na blisko 750 milionów złotych firmy działające bez koncesji i zezwolenia i zabezpieczyły prawie 63 tysięcy nielegalnych automatów do gier.

06.09.2019

Spółka Koksztys ukarana za telefony do firm, bo dezorganizują pracę

Prawo gospodarcze RODO Compliance

Prawo chroni przed niechcianymi telefonami z ofertami nie tylko konsumentów, ale i firmy. Pierwszym bez ich zgody nie można zakłócać prywatności, drugim dezorganizować pracy. Tak wynika z decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie spółki Koksztys. UKE zauważa jednak, że smsy i maile są mniej agresywne od telefonów.

06.09.2019

Brexit - wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi

Prawo gospodarcze

Zamieszanie w związku z brexitem trwa. Brytyjska Izba Gmin w środę odrzuciła bezumowne opuszczenie Unii w dniu 31 października i poparła przesunięcie terminu wyjścia do 31 stycznia 2020 r. Przedstawiciele pracodawców podkreślają, że to daje przedsiębiorcom szansę, by nadrobili zaległości związane z formalnościami spowodowanymi brexitem.

05.09.2019

Katowicka Strefa Ekonomiczna kusi pracowników mieszkaniami

Samorząd terytorialny HR Spółki

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ruszyła z zapowiadanym od miesięcy programem #Pracownik+Mieszkanie+. 24 września podpisze pierwszą umowę, która ma przyciągnąć do regionu nowe kadry. Pracownicy działających w strefie firm będą mogli liczyć na mieszkania.

05.09.2019

Konsumenci zablokują telemarketerów

Nowe technologie Prawo unijne

Rada UE wznowiła prace nad projektem rozporządzenia o ochronie prywatności (e-Privacy). Jego najnowsza wersja przewiduje, że kraje Unii będą mogły same wprowadzić specjalny prefiks dla telemarketingu. A konsumenci blokować takie połączenia. Zdaniem prawników, takie rozwiązanie może okazać się problematyczne i dla konsumentów, i dla firm.

03.09.2019

Sąd Najwyższy może naprawić błąd w sprawach frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Prawnicy uważają, że po orzeczeniu TSUE pierwsza prezes może naprawić chaos wywołany milczeniem Sądu Najwyższego w sprawach frankowych. Może przedstawić do rozstrzygnięcia SN pytania, na które wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. I niekoniecznie muszą one pokrywać się z problemami opisanymi w opublikowanej przez SN analizie.

02.09.2019

Ustawa do prezydenta - powstanie jawny rejestr akcjonariuszy spółek

Spółki

Do 2021 roku wszystkie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne – to w Polsce ponad 13 tys. firm - będą musiały prowadzić publiczne rejestry akcjonariuszy. Ma to przeciwdziałać m.in. praniu brudnych pieniędzy Sejm w piątek wieczorem przyjął większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy Kodeksu spółek handlowych.

31.08.2019

Kradzież w sklepie - polisa nie musi objąć każdej straty

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

1,1 mld euro - tyle wynoszą rocznie straty polskich sklepów z powodu kradzieży. Właściciele mogą zabezpieczyć się przed ich skutkami kupując ubezpieczenie. Tyle, że nie każda polisa obejmuje każdą kradzież. Ogólne warunki ubezpieczenia często wskazują dodatkowe warunki, których naruszenie może pozbawić odszkodowania.

31.08.2019

Sejm rozpoczął prace nad zmianami dla spółek giełdowych

Spółki

Wzrosną koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne. Spółki giełdowe będą miały więcej obowiązków w tym zakresie, m.in. będą musiały przygotowywać sprawozdania z realizacji polityki wynagrodzeń. Sejm może zdążyć uchwalić nowelizację w tej sprawie jeszcze w tej kadencji.

30.08.2019

KE zatwierdziła rekompensaty dla firm energochłonnych

Prawo gospodarcze

Komisja Europejska zatwierdziła rekompensaty dla firm energochłonnych z tytułu wyższych cen energii elektrycznej. Bruksela uznała, że nie łamią one zasad pomocy publicznej i pozwolą uniknąć wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych z powodu przeprowadzki firm do krajów spoza UE.

30.08.2019

Coraz trudniej zarejestrować spółkę - KRS nie nadąża za biznesem

Spółki Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy i prawnicy tygodniami czekają na rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym - w Warszawie nawet pięć miesięcy. Przez to tracą często okazje biznesowe i pieniądze. Wszystko przez brak elektronizacji tego procesu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że ta ma nastąpić już w 2020 roku.

30.08.2019

Minister środowiska: Pakiet odpadowy wdrożymy w 2020 roku

Środowisko

Projekt w sprawie pakietu odpadowego poznamy pod koniec roku – zapowiedział w czwartek Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Nie będzie w nim jednak stawek dla poszczególnych opakowań, np. butelek plastikowych czy papieru. Polska musi wdrożyć unijne przepisy w tym zakresie do końca przyszłego roku.

29.08.2019

Analiza Sądu Najwyższego kłopotliwa dla sądów, frankowiczów i banków

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Prawnicy krytykują opracowanie dotyczące problematyki kredytów walutowych opublikowane przez Sąd Najwyższy, bo choć nie jest wiążące, może namieszać w sądach i sprawach frankowych. Wybrano też zły termin na jego publikację – tuż przed ważnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie.

28.08.2019

Frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR. Unieważnienie umowy byłoby bowiem niekorzystne dla frankowiczów. Tak uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Tyle, że nie widzą oni różnicy między kredytem indeksowanym, a denominowanym.

27.08.2019

UOKiK tropi zmowę przy budowach dróg

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że dwóch przedsiębiorców mogło wpłynąć na wyniki dziesięciu zamówień publicznych na remonty dróg. Według Urzędu miało to polegać na stosowaniu niezgodnego z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

26.08.2019

Wiadomo już, kto został wiceprezesem UOKiK

Ochrona konkurencji

Wiceprezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został Tomasz Chróstny, były szef departamentu analiz w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

26.08.2019