Rynek zamówień publicznych dronów wart jest 105 mln zł

Zamówienia publiczne Nowe technologie RODO

Prawie jedna trzecia ogłoszeń dotyczących dronów w Dzienniku Unii Europejskiej należy do polskich zamawiających. Za nami są Czechy i Francja. Polska przoduje też w liczbie tzw. praw jazdy na drona. Wkrótce jednak osoby, które mają do czynienia z bezzałogowcami, muszą przygotować się na zmiany w prawie.

23.01.2020

Wydobycie kopalin - posłowie zmieniają przepisy

Środowisko

Postępowania koncesyjne dotyczące poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin stałych, wszczęte przed 31 grudnia 2014 r. i dotąd niezakończone, będą toczyć się na zasadach sprzed nowelizacji prawa geologicznego i górniczego z 2014 roku. Tak przewiduje poselski projekt w tej sprawie nad którym pracuje Sejm.

22.01.2020

Nadzór budowlany potrzebuje więcej pieniędzy, by działać sprawnie

Budownictwo

Struktura organizacyjna nadzoru budowlanego, a także zasoby kadrowe są nieadekwatne do potrzeb wynikających z obowiązków nałożonych na inspektoraty w prawie budowlanym. Przez to prowadzone kontrole są nieefektywne. Czy potrzebne są zmiany w zasadach funkcjonowania inspekcji - zastanawiali się posłowie? Niekoniecznie, bardziej potrzebne są większe pieniądze.

22.01.2020

Rośnie władza prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Rynek i konsument

Prawo do ustalenia tożsamości osób zaangażowanych w przepływ środków finansowych, informacji o rachunkach bankowych, możliwość zlecenia kontrolowanego zakupu czy usunięcia domeny, a przede wszystkim przeprowadzenia przeszukania w przypadku podejrzenia naruszenia praw konsumentów. Takie nowe uprawnienia ma zyskać prezes UOKiK.

22.01.2020

URE chce poznać lepiej sektor ciepłowniczy

Środowisko Spółki

W tym roku, obok standardowego corocznego sprawozdania z działalności za rok ubiegły, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, wezwał przedsiębiorców z branży ciepłowniczej do przedstawienia informacji na temat aktualnego poziomu emisji i prowadzonych inwestycji.

21.01.2020

NIK uderza w KNF za aferę GetBack

Finanse

Instytucje państwowe, a w szczególności Komisja Nadzoru Finansowego, nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością GetBacku oraz podmiotów oferujących i dystrybuujących jej papiery wartościowe. Ich działania były nieadekwatne do skali zagrożeń oraz nie w pełni rzetelne - tak uważa Najwyższa Izba Kontroli.

21.01.2020

Kolejna zmowa przetargowa wykryta przez UOKiK

Zamówienia publiczne Budownictwo Ochrona konkurencji

Dwaj przedsiębiorcy mogli ustalać swoje oferty w przetargach na usługi remontowo-budowlane w Warszawie i Lublinie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko dwóm przedsiębiorcom z województwa mazowieckiego: Bioforma z Grabianowa i PHU Magnum z Siedlec.

21.01.2020

Senat za ulgą podatkową dla dotacji na zakup "elektryków"

Środowisko

Chodzi o nowelę o PIT i CIT przewidującą zwolnienie z podatku dotacji na zakup samochodów elektrycznych. Za przyjęciem jej bez poprawek było 99 senatorów, nikt nie był przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosowania.

17.01.2020

Ustawa wprowadzająca zmiany w BDO wraca do Sejmu

Środowisko

Firmy mają prawo prowadzić papierową ewidencję odpadów zamiast elektronicznej do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Ponadto za sprawą Senatu wydłuża terminy sprawozdawczości za 2019 rok. Te poprawki do noweli ustawy o odpadach musi jeszcze zaakceptować Sejm.

17.01.2020

Przymusowa restrukturyzacja PBS w Sanoku

Finanse

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w piątek, że ze względu na złą sytuację kapitałową rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Fundusz przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora.

17.01.2020

Prawie wszystkie samowole budowlane będzie można zalegalizować

Budownictwo

Uproszczonego postępowania legislacyjnego nie będzie można wszcząć tylko wobec budynków z nakazem rozbiórki. To jedna z ważniejszych poprawek zgłoszonych przez PiS do projektu nowelizacji prawa budowlanego, która może zostać uchwalona przez Sejm już w przyszłym tygodniu.

17.01.2020

Będzie nowa kara dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze

Do 100 tysięcy złotych kary, będzie mógł dostać przedsiębiorca, który przekazuje nieprawdziwe informacje w oświadczeniu o zgodnym z prawem wprowadzeniu towarów do obrotu. Tak wynika z projektu ustawy autorstwa Ministerstwa Rozwoju. Ponadto powstanie Punkt Kontaktowy do spraw produktów, który ułatwi firmom pozyskiwanie informacji o przepisach w innych krajach.

16.01.2020

Jest projekt ustawy o morskich farmach wiatrowych

Środowisko

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do konsultacji projekt ustawy o wytwarzaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Uwagi można zgłaszać w ciągu 30 dni. Projekt przewiduje prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda. Do 2022 roku będzie ono przyzwane decyzją prezesa URE, a potem w drodze aukcji.

16.01.2020

Jest poselski projekt nowelizacji ustawy o działach

Administracja publiczna

Projekt nowelizacji przewiduje wyodrębnienie dwóch nowych działów: aktywa państwowe i klimat, i zakłada szereg kompetencji dla ich szefów a także m.in. zwiększenie rady nadzorczej Poczty Polskiej. Przygotowany został przez posłów PiS.

15.01.2020

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji prawa budowlanego

Budownictwo

W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji prawa budowlanego. Projekt został skierowany do pracy w podkomisji, która zaczęła pracować nad nim już wieczorem. Sprawozdanie ma być gotowe do poniedziałku.

15.01.2020

Wiemy, kto zostanie nowym prezesem UOKiK

Tomasz Chróstny, obecny wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wygrał konkurs na prezesa tego urzędu. Zastąpi Marka Niechciała, który 1 lutego obejmie funkcję członka zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

15.01.2020

27 miliardów euro dla Polski na neutralność klimatyczną

Środowisko

Polskie regiony z największą alokacją środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - napisał na Twitterze Michał Kurtyka, minister klimatu. W sumie na działania służące osiągnięciu neutralności klimatycznej dostaniemy 27 ze 104 miliardów euro. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

15.01.2020