Rządzący nie rozumieją problemów przedsiębiorców z BDO

Środowisko

Przedstawiciele firm zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów chcą, by sprawozdania mogły być automatycznie przesyłane do Bazy Danych o Odpadach. Ministerstwo Klimatu nie widzi takiej potrzeby - uważa, że przepisanie danych z systemów firmowych do centralnej bazy nie jest problemem. Przedsiębiorcy wskazują, że utrudni im to działalność.

09.01.2020

Sławomir Mazurek odwołany ze stanowiska wiceministra klimatu

Środowisko Administracja publiczna

W środę 8 stycznia premier Mateusz Morawiecki odwołał ze stanowiska wiceministra klimatu Sławomira Mazurka, odpowiedzialnego między innymi za gospodarkę odpadami, w tym wdrożenie elektronicznego elektronicznej bazy danych o odpadach (BDO).

08.01.2020

UODO skontroluje ochronę danych w bankach

RODO Compliance

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził plan kontroli sektorowych na rok 2020. Lista branż jest krótka, liczy tylko trzy pozycje. Wśród nich są banki, gdzie przeprowadzone zostaną kontrole pod kątem kopiowania dokumentów tożsamości.

08.01.2020

Regulacja temperatury i przyłącza dla e-aut w nowych budynkach

Budownictwo

W nowych budynkach będzie trzeba zapewnić urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, a także okablowanie do którego można podłączyć ładowarkę samochodową. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

08.01.2020

Kaucja na butelki z tworzyw sztucznych po napojach już w 2020 roku?

Środowisko

W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach. Wiceminister Sławomir Mazurek ma nadzieję, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku. Szykuje się też gruntowna reforma rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

03.01.2020

Biznes obawia się elektronicznej ewidencji odpadów, ale poselskiej poprawki też

Środowisko Małe i średnie firmy

Firmy mają uzyskać prawo prowadzenia do końca czerwca papierowej ewidencji odpadów zamiast elektronicznej. Taką zmianę zakłada projekt posłów PiS, który jest reakcją na napięcia wynikające z wprowadzenia tego obowiązku od początku roku. Jednak przedsiębiorcy twierdzą, że zaproponowane rozwiązanie zamiast ułatwić, może utrudnić im funkcjonowanie.

03.01.2020

Frankowicze zaczynają wygrywać, ale droga sądowa się wydłuża

Kredyty frankowe

W piątek, 3 stycznia odbędzie się druga po wyroku TSUE rozprawa w sprawie kredytu państwa Dziubaków. Frankowicze nie czekają na to rozstrzygnięcie i zasypują sądy pozwami. Te jednak różnie interpretują wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W efekcie wiele spraw jeszcze raz trafi do sądów, co może je zablokować.

02.01.2020

Firmy pytają ministra o działanie bazy danych o odpadach

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów Fors wysłało pismo do Michała Kurtyki, ministra klimatu, z prośbą o objaśnienia prawne dotyczące ewidencji odpadów w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Jego autorzy sugerują też zmiany niektórych przepisów dotyczących tej ewidencji.

01.01.2020

Za rok obowiązkowa ewidencja elektroniczna odpadów?

Środowisko Prawo gospodarcze

Nie od 1 stycznia 2020 r., ale dopiero za rok - w 2021 r. obowiązkowe ma być elektroniczne prowadzenie ewidencji odpadów za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO - zakłada nowelizacja ustawy o odpadach, autorstwa posłów PiS, która tydzień temu wpłynęła do laski marszałkowskiej.

31.12.2019

UOKiK wydał stanowisko o wyroku TSUE w sprawie Dziubak

Kredyty frankowe

Polskie prawo nie stoi na przeszkodzie utrzymania umowy o kredyt hipoteczny wyrażony w złotówkach, ale oprocentowany stawką LIBOR. Uzupełnienie luki w umowie po usunięciu niedozwolonej klauzuli może nastąpić tylko, gdy zapobiega upadkowi umowy i za zgodą konsumenta. W przypadku unieważnienia umowy banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

27.12.2019

Wody Polskie przejmą zarząd nad melioracją

Środowisko

Urządzenia melioracyjne, takie jak np. rowy, rurociągi, stacje pomp służące celom rolniczym, groble na obszarach nawadnianych czy systemy nawodnień służących do celów rolniczych mają trafić pod zarząd Wód Polskich. Dziś ich utrzymanie w odpowiednim stanie należy do właścicieli gruntów lub powołanych specjalnie w tym celu spółek wodnych.

27.12.2019

Prezes UOKiK podał się do dymisji

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał złożył na ręce premiera Mateusza Morawieckiego dymisję - poinformował w poniedziałek UOKiK. Dymisja została przyjęta. Złożenie dymisji przez Marka Niechciała ma związek z powołaniem go na członka zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

23.12.2019

KNF będzie cyfrowo komunikować się z rynkiem

Nowe technologie Finanse Compliance

Kontakty Komisji Nadzoru Finansowego z nadzorowanymi instytucjami to głównie wymiana papierowych dokumentów. To ma się jednak zmienić, bo KNF planuje w ramach cyfrowej agendy stworzenie elektronicznego system obiegu dokumentów, w tym centralnego repozytorium. Komisja zamierza też dokonać przeglądu swoich wytycznych dla rynku.

23.12.2019

Booking.com dostosowuje się do unijnego prawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Firma Booking.com zobowiązała się do wprowadzenia zmian w sposobie przedstawiania konsumentom ofert, rabatów i cen. Gdy te nowe zmiany zostaną w pełni zastosowane przy funkcji rezerwacji, konsumenci powinni mieć większą możliwość dokonywania świadomych porównań zgodnie z wymogami prawa konsumenckiego UE

21.12.2019

Unia kończy prace nad pakietem mobilności

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unijni ambasadorowie zatwierdzili w piątek nowe przepisy w sprawie przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. Polska w grupie dziewięciu państw była przeciw, ale to za mało głosów do zablokowania zmian niekorzystnych dla polskich firm transportowych.

20.12.2019

NIK: Symbol CE pomaga wybierać bezpieczne produkty, ale konsumenci z tego nie korzystają

System znakowania produktów symbolem CE zapewnia konsumentom ochronę przed wyrobami niespełniającymi unijnych wymagań, a nadzór nad tym procesem jest skuteczny - wynika z kontroli NIK. Mimo tej pozytywnej oceny, NIK zauważa, że nie nadąża on za unijnymi zmianami w prawie, a bez reformy, system nadzoru może wkrótce okazać się niewydolny.

20.12.2019

Jest szansa na zmianę przepisu o rozliczaniu VAT po śmierci przedsiębiorcy

VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju dostrzegło problem w interpretacji wymagającej odprowadzenia VAT od wartości majątku po śmierci przedsiębiorcy i prowadzi rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem Finansów. Zainteresowani problemem przedsiębiorcy i eksperci nie mają wątpliwości, że potrzebna jest szybka zmiana przepisów.

20.12.2019

Sejm: Za mało nowych sądów do spraw własności intelektualnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy okręgowe i dwa apelacyjne, z wyspecjalizowanymi sędziami. W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Posłowie uważają jednak, że tych wydzielonych wydziałów będzie za mało.

20.12.2019

Minister Klimatu, objaśnia, kto nie musi rejestrować się w bazie BDO

Środowisko Małe i średnie firmy

Minister Klimatu wydał na wniosek Adama Abramowicza, rzecznika przedsiębiorców, objaśnienia prawne dotyczące obowiązku rejestracji w Bazie Danych o Odpadach. Zgodnie z nimi firmy prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, krawiecką nie muszą się rejestrować. Kosmetyczki też, o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, np. strzykawek czy skalpeli.

18.12.2019