Prawo.pl

Firmy pytają ministra o działanie bazy danych o odpadach

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów Fors wysłało pismo do Michała Kurtyki, ministra klimatu, z prośbą o objaśnienia prawne dotyczące ewidencji odpadów w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Jego autorzy sugerują też zmiany niektórych przepisów dotyczących tej ewidencji.
Jolanta Ojczyk
01.01.2020
Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od stycznia kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od 1 stycznia 2020 roku zaczyna obowiązywać większość przepisów tzw. pakietu przyjazne prawo autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ustawa wprowadza kilkadziesiąt punktowych zmian dla firm, w tym dotyczące przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela.
Jolanta Ojczyk
01.01.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nie od 1 stycznia 2020 r., ale dopiero za rok - w 2021 r. obowiązkowe ma być elektroniczne prowadzenie ewidencji odpadów za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO - zakłada nowelizacja ustawy o odpadach, autorstwa posłów PiS, która tydzień temu wpłynęła do laski marszałkowskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen energii elektrycznej w 2020 roku, aby nie płaciły więcej za prąd niż w tym roku - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Poinformował, że kierowany przez niego resort pracuje nad stosownym projektem ustawy.
Krzysztof Sobczak
31.12.2019
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Polacy wystraszyli się kar za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni od sprowadzenia go z kraju UE i szturmują wydziały komunikacji. W Kielcach, Łodzi, Włocławku kolejki są dłuższe niż zawsze, już rano brakuje numerków. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że kary dotyczą tylko transakcji dokonanych po 1 stycznia. Prawnicy jednak nie zgadzają się z taką interpretacją.
Jolanta Ojczyk
31.12.2019
Sąd Apelacyjny uznał, że umowa kredytu hipotecznego spłacana we frankach szwajcarskich była nieważna. Oddalił w zasadniczej części apelację banku i stwierdził, że naprawienie wadliwych klauzul nie byłoby zasadne, gdyż cała umowa była sprzeczna z istotą stosunku zobowiązaniowego, jako jednostronne narzucenie warunków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował znaczącymi konsekwencjami podatkowymi. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą – dłużnicy. Wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.
Krzysztof Koślicki
31.12.2019
CIT PIT
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. 1 stycznia wchodzi w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia czy oświaty.
Jacek Górski
31.12.2019
Znowelizowane Prawo ochrony środowiska zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Naruszenie tych ograniczeń grozi dystrybutorom takich urządzeń karami od 10 tysięcy złotych do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Martwi mnie, że sens wyroku z 3 października został wypaczony. Na przykład nieprawdą jest, że sąd nie może uzupełnić umowy kursem średnim NBP. Nie wierzę więc, że na masową skalę będą orzekane darmowe kredyty. Obawiam się też, że wokół frankowiczów jest budowana bańka spekulacyjna i nie mówi się im o wszystkich konsekwencjach unieważnienia umowy – mówi dr Piotr Bodył–Szymala,
Jolanta Ojczyk
30.12.2019
Kredyty frankowe
Aż 97,7 proc. przebadanych przez BCC przedsiębiorców uważa, że w 2019 roku rząd nie poprawił warunków prowadzenia działalności gospodarczej. To prawie o 10 proc. więcej, niż rok wcześniej. W przyszłym roku może być podobnie. Bo choć przygotowano sporo ułatwień, to rozszerzono też kompetencje urzędów, między innymi prezesa UOKiK, co może uderzyć zwłaszcza w duże firmy.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
30.12.2019
Postępowanie zmierzające do likwidacji skutków samowoli budowlanej jest podzielone na kilka etapów. Konieczne jest ustalenie, że obiekt został wybudowany bez pozwolenia i można go zalegalizować. Dopiero wówczas można przejść do sprawdzenia zgodność inwestycji z przepisami i kwestii naprawy występujących naruszeń – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
29.12.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Na jednej z rozpraw sądowych usłyszałem od pośrednika w obrocie nieruchomościami, że standardem na warszawskim rynku jest zawieranie przez nich umów pośrednictwa zarówno ze sprzedającym, jak i kupującym. Z tym ostatnim następuje to w okolicznościach, które nakazują postawić pytanie, czy nie jest tu niezbędna ingerencja ustawodawcy.
Piotr Jeżółkowski
29.12.2019
Prawo cywilne Budownictwo
Od 1 stycznia roku wchodzą w życie przepisy umożliwiające stosowanie aplikacji mobilnych zamiast taksometrów, które zmienią zasady funkcjonowania Ubera, Bolta czy Free Now. Przez brak przepisów przejściowych i wykonawczych tradycyjnych taksówkarzy czekają żniwa w sylwestrową noc. Na początku nowego roku głównie oni będą mogli legalnie wozić pasażerów.
Jolanta Ojczyk
28.12.2019
Prawo gospodarcze
Polskie prawo nie stoi na przeszkodzie utrzymania umowy o kredyt hipoteczny wyrażony w złotówkach, ale oprocentowany stawką LIBOR. Uzupełnienie luki w umowie po usunięciu niedozwolonej klauzuli może nastąpić tylko, gdy zapobiega upadkowi umowy i za zgodą konsumenta. W przypadku unieważnienia umowy banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Jolanta Ojczyk
27.12.2019
Kredyty frankowe

Operatorzy telekomunikacyjni z nowymi obowiązkami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Od 25 grudnia 2019 roku operatorzy telekomunikacyjni muszą udostępnić regulamin świadczenia usług na papierze lub innym trwałym nośniku, a także podawać do publicznej wiadomości cennik.
Jolanta Ojczyk
27.12.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

ZUS: Internetowy kalkulator pomoże przedsiębiorcom w obliczeniu składek

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na stronie internetowej eSkladka.pl specjalny kalkulator, który pomoże przedsiębiorcom obliczyć podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku. Dzięki temu prowadzący firmę sprawdzą, czy mogą skorzystać z „małego ZUS”.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2019
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy
Urządzenia melioracyjne, takie jak np. rowy, rurociągi, stacje pomp służące celom rolniczym, groble na obszarach nawadnianych czy systemy nawodnień służących do celów rolniczych mają trafić pod zarząd Wód Polskich. Dziś ich utrzymanie w odpowiednim stanie należy do właścicieli gruntów lub powołanych specjalnie w tym celu spółek wodnych.
Agnieszka Matłacz
27.12.2019
Środowisko
Legitymacja procesowa strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę nie została powiązana z jakimikolwiek ograniczeniami, jakie mogą powstać w zagospodarowaniu terenu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że ich źródłem nie mogą być wyłącznie przepisy z zakresu prawa cywilnego o ochronie prawa własności.
Dorian Lesner
27.12.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie tzw. prezydencka ustawa frankowa. Za jej sprawą zmienią się jedynie zasady udzielania pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Frankowicze uważają, że nie poprawi ona ich sytuacji i sugerują, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lepiej jest o weryfikację umowy walczyć w sądzie.
Jolanta Ojczyk
27.12.2019
Kredyty frankowe

Firmy czekają na specjalizację sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Przywrócenie odrębnej procedury gospodarczej raczej nie przyspieszy i nie usprawni postępowań. Biznes więcej spodziewałby się po specjalizacji sądów i sędziów w sprawach gospodarczych - mówi radca prawny Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.
Krzysztof Sobczak
27.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Przedsiębiorcy realizujący zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa będą je mogli wykonywać zdalnie i poza tzw. bezpiecznymi pomieszczeniami - wynika z decyzji ministra cyfryzacji, o której resort poinformował we wtorek. Ministerstwo podkreśla, że nie oznacza to obniżenia wymagań bezpieczeństwa.
Krzysztof Sobczak
24.12.2019
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Opłaty za udział w przetargach brandingowych dotyczą wykonania prac wymaganych od agencji na tym etapie, a decyzja o tym, czy dany podmiot przystąpi czy nie przystąpi do przetargu powinna być podejmowana samodzielnie przez każdą z firm - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej
Jolanta Ojczyk
24.12.2019
Ochrona konkurencji
Przy legalizacji istotne jest, aby wykonana samowola budowlana nie naruszała ładu przestrzennego. Wydając zaświadczenie o jej zgodności z ustaleniami miejscowego planu konieczne jest jednoznaczne określenie wykonanych robót i poddanie ich ocenie w trybie przepisów prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
24.12.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał złożył na ręce premiera Mateusza Morawieckiego dymisję - poinformował w poniedziałek UOKiK. Dymisja została przyjęta. Złożenie dymisji przez Marka Niechciała ma związek z powołaniem go na członka zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.12.2019
Rynek i konsument
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Pobór daniny będzie zawieszony do 1 lipca 2020 roku. Konfederacja Lewiatan apelowała o szybkie przyjęcie ustawy. Proponowała jednak, by podatek był naliczany dopiero od stycznia 2021 roku. Senat przyjął zmiany w zeszłym tygodniu.
Krzysztof Koślicki
23.12.2019
CIT
Wierzyciel musi udowodnić, że poniósł szkodę w wyniku zaniechania zgłoszenia upadłości, bo zmniejszył się majątek masy upadłości i wskutek tego w podziale funduszy masy nie otrzyma nic, albo otrzyma mniej, niż by na niego przypadało, gdyby wniosek zgłoszono - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną wierzyciela.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.12.2019
Prawo cywilne

KNF będzie cyfrowo komunikować się z rynkiem

Nowe technologie Finanse Compliance
Kontakty Komisji Nadzoru Finansowego z nadzorowanymi instytucjami to głównie wymiana papierowych dokumentów. To ma się jednak zmienić, bo KNF planuje w ramach cyfrowej agendy stworzenie elektronicznego system obiegu dokumentów, w tym centralnego repozytorium. Komisja zamierza też dokonać przeglądu swoich wytycznych dla rynku.
Jolanta Ojczyk
23.12.2019
Nowe technologie Finanse Compliance
Wprowadzenie obowiązku podawania przez pracodawców proponowanego wynagrodzenia brutto w ogłoszeniach o pracę przewiduje projekt poselski, który wpłynął do laski marszałkowskiej. Jeśli stanie się prawem obowiązującym, to firmy proponujące pensję w widełkach, będą musiały zaznaczać, że podlega ona negocjacjom.
Grażyna J. Leśniak
23.12.2019
Prawo pracy Małe i średnie firmy

Wyłączenie sędziego „po nowemu” budzi wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Od 7 listopada 2019 r. obowiązuje znowelizowany przepis odnoszący się do wyłączenia sędziego w trybie wnioskowym. Z przepisu wynika m.in., że gdy sędzia przedstawia swoje poglądy na sprawę, to nie zachodzi podstawa do jego wyłączenia. Również nakłanianie stron do zawarcia ugody nie może uzasadniać wyłączenia sędziego.
Aleksandra Partyk
23.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.