W środę 13 maja premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny, trzeci już etap odmrożenia gospodarki. 18 maja w poniedziałek. Co ruszy? - Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, pod warunkiem przestrzegania reżimu sanitarnego, np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach - powiedział premier Mateusz Morawiecki. O tym, że branża beauty ruszy 18 maja i na jakich warunkach pisaliśmy już 11 maja - dziś zaktualizowaliśmy artykuł o najnowsze wytyczne.

Czytaj również:
Wytyczne dla zakładów fryzjerskich >>
Wytyczne dla zakładów kosmetycznych >>
Wytyczne dla restauracji >>

 

- Częściowo otwieramy również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem reżimu sanitarnego - dodał premier. I zachęcił do otwierania ogródków tam, gdzie się da. W restauracjach będzie np. limit osób, jedna będzie mogła być na 4 metry kwadratowe, obowiązek dezynfekcji stolika po każdym kliencie, zachowanie odległości 2 metrów między stolikami, noszenie maseczek i rękawiczek przez pracowników.

Od 18 maja zwiększy się też nieco limit pasażerów w komunikacji publicznej - będzie to mogło być o 30 proc. liczny wszystkich miejsc siedzących i stojących, o ile połowa miejsc siedzących pozostanie wolna. Obecnie w autobusie, tramwaju może być o połowę mniej osób niż miejsc siedzących. Od 18 maja mogą być też otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie i uprawianie sportu na otwartej infrastrukturze. Ruszą też: kina plenerowe, prace na planach filmowych.