Prawo.pl
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie toczą się prace na temat projektu dotyczącego konfiskaty prewencyjnej, a Stały Komitet Rady Ministrów się nie zajmował tego rodzaju projektem - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Wskazał również, że PiS wielokrotnie udowadniała, że w swoich działaniach, także legislacyjnych bierze pod uwagę przede wszystkim dobro obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
25.08.2020
Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo podaje kryteria weryfikacji małych i średnich firm dla potrzeb pomocy

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Mikroprzedsiębiorca to firma, która zatrudnia co najmniej jednego pracownika oraz nie więcej niż dziewięciu pracowników (z wyłączeniem właściciela), oraz jej roczny obrót za 2019 r. lub suma bilansowa w 2019 r. nie przekracza kwoty 2 mln euro. Takie objaśnienie przedstawił resort rozwoju w odniesieniu do weryfikacji wielkości przedsiębiorstwa przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu subwencji finansowej
Krzysztof Sobczak
25.08.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Wypłata dywidendy nie jest transakcją kontrolowaną. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nie stanowi też działania o charakterze gospodarczym. Nie podlega więc obowiązkowi sporządzenia (lokalnej) dokumentacji cen transferowych. Tak wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.
Krzysztof Koślicki
25.08.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Wydatki, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkowo trzeba potraktować jednak zakupy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
25.08.2020
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Konsultacje publiczne w sprawie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, która ma m.in. wprowadzić regulacje dotyczące prawa holdingowego, potrwają do 19 września 2020 r. - przypomina Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania uwag i komentarzy - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.
Krzysztof Sobczak
25.08.2020
Spółki Prawo gospodarcze
Informacje sektora publicznego będą mogły być ponownie wykorzystane m.in jako materiał wyjściowy dla produktów i usług związanych z zasobami cyfrowymi - taką możliwość ma wprowadzić przygotowana w Ministerstwie Cyfryzacji ustawa, której projekt opublikowany został w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Krzysztof Sobczak
25.08.2020
Administracja publiczna RODO
W relacjach pomiędzy bankiem i klientem może być tak, że obowiązuje umowa nieważna z uwagi na niezwiązanie jednej z jej stron jej niedozwolonymi klauzulami. Dopóki konsument nie wystąpi do sądu z odpowiednim żądaniem, umowa taka może obowiązywać do końca i zostać wykonana - pisze adwokat Tomasz Byrka.
Tomasz Byrka
25.08.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Odmowa wglądu do akt sprawy została oparta o adnotacje przedsiębiorcy, że stanowią one „tajemnice przedsiębiorstwa”. WSA w Warszawie uchylił jednak to rozstrzygnięcie i wskazał, że organ powinien dokładnie przeanalizować sprawę. Także to, że przedsiębiorca, z istoty rzeczy, nie jest zainteresowany ujawnianiem jakichkolwiek faktów dotyczących prowadzonej przez niego działalności.
Dorian Lesner
25.08.2020
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Może dochodzić do nieprawidłowości na rynku świadczenia usług pomocy prawnej, których dopuszczają się kancelarie adwokackie i radcowskie - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające wobec 15 kancelarii obsługujących m.in. frankowiczów i poszkodowanych w aferze GetBack.
Krzysztof Sobczak
24.08.2020
Prawo cywilne Prawnicy
Konfiskata in rem jest potrzebna do tego, by odbierać majątki pochodzące z brutalnych gangsterskich przestępstw, osobom które je posiadają, a nie są formalnie sprawcami - takie jak np. żona, dziewczyna, rodzice, rodzeństwo bossa mafii - wskazuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W najbliższym czasie do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma trafić ustawa pozwalająca na tzw. konfiskatę prewencyjną. Przeciwko planowanym zmianom są m.in. organizacje zrzeszające przedsiębiorców - już w maju apelowały do resortu sprawiedliwości o wycofanie się z tych prac.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sam fakt dysponowania pośrednio przez Skarb Państwa 33 proc. głosów nie przesądza, że nie dysponuje on faktycznie bezwzględną większością głosów na kolejnych walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. W konsekwencji, część odszkodowania wypłaconego pracownikowi przez spółkę z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji podlega opodatkowaniu 70-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Wiesława Moczydłowska
24.08.2020
PIT Administracja publiczna
Brak możliwości wykazania ilościowego spadku przychodów, obowiązek wykazywania sprzedaży towarów usług w deklaracji VAT-7 – w stosunku do beneficjentów będących czynnymi podatnikami VAT rozliczającymi się miesięcznie, a przy sprzedaży walut należy uznać zrealizowany wynik w okresie miesięcznym.
Krzysztof Sobczak
24.08.2020
Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Za sprawą tarczy antykryzysowej branża odpadowa ma więcej czasu do przygotowania sprawozdań za 2019 rok. Jako pierwsi, do 31 sierpnia 2020 roku, muszą je złożyć odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Przedsiębiorcy mają już uwagi do sprawozdań za 2020 rok.
Jolanta Ojczyk
24.08.2020
Środowisko Małe i średnie firmy
Konsultowany właśnie pakiet uproszczeń tzw. Slim VAT, przy okazji zawiera przepisy, które – jak twierdzą doradcy podatkowi – mogą ograniczyć stosowanie wiążących informacji stawkowych (WIS). Będą ważne tylko przez trzy lata. Ministerstwo Finansów chce też odebrać ochronę zapewnianą przez WIS w transakcjach stanowiących nadużycie prawa.
Krzysztof Koślicki
24.08.2020
VAT Doradca podatkowy Spółki
Przedsiębiorcy nadal częściej idą do sądu niż decydują się na arbitraż. Tymczasem - jak podkreślają eksperci z elektronicznego sądu polubownego Ultima Ratio,rozwiązanie to jest skuteczne także w sytuacjach gdy kontrahenci nie wywiązują się z płatności. Wyrok sądu arbitrażowego - zgodnie z procedurą cywilną - ma moc wyroku sądu państwowego po nadaniu klauzuli wykonalności.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Przepisy umożliwiają organom podatkowym nakładanie surowych kar na uczciwych podatników. A przed zarzutami wykorzystywania nierzetelnych faktur nie da się obronić. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra finansów o zmianę prawa.
Krzysztof Koślicki
21.08.2020
Prawo karne Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Reforma rynku bilansującego energii oraz zmiany w zasadach przyłączania urządzeń do sieci elektroenergetycznej - to cele nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków systemu elektroenergetycznego. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu projekt został właśnie skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Krzysztof Sobczak
21.08.2020
Budownictwo Prawo gospodarcze

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
21.08.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Przedsiębiorcy przed rozpoczęciem kontroli przez Polski Fundusz Rozwoju powinni dokonać rachunku sumienia i jeszcze raz zweryfikować nie tylko sposób wydatkowania subwencji, ale także czy rzeczywiście spełniali warunki do jej otrzymania, które w znacznej części bazowały na składanych pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczeniach - pisze Krzysztof Brysiewicz,
Krzysztof Brysiewicz
21.08.2020
Tarcza finansowa
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Zmiany dotyczą wsparcia m.in. rolników dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Wnioski o wsparcie powinny zostać zatwierdzone do 31 grudnia 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy dotyczące wsparcia dla rynku ubezpieczeń. Chodzi o zasady i warunki przejmowania przez Skarb Państwa od zakładów ubezpieczeń ryzyka z tytułu umów ubezpieczenia należności handlowych w zakresie należności powstałych w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Z czwartkowego komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika, że ustawa o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia ws. wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim została podpisana. Nowe przepisy przewidują kary do 100 tysięcy złotych.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Spółki Prawo gospodarcze

Rząd przygotowuje specjalną taryfę dla aut elektrycznych

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wsparcie szerszego rozwoju elektromobilności w Polsce oraz zwiększenie przejrzystości i uelastycznienie zasad sporządzania taryf dla przedsiębiorstw sieciowych - te cele przygotowywanych w Ministerstwie Klimatu zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Krzysztof Sobczak
20.08.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przewoźnicy i kierowcy już pod koniec sierpnia będą mogli regulować swoje zobowiązania bezgotówkowo, przy użyciu kart płatniczych. Krajowa Administracja Skarbowa wydzierżawiła 168 nowoczesnych terminali. Zostaną w nie wyposażone urzędy celno-skarbowe oraz patrole mobilne Służby Celno-Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
VAT Akcyza
Tarcza antykryzysowa działa - wartość przyznanej pomocy - według stanu na 19 sierpnia - wynosi już 130,15 mld zł - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju. Resort deklaruje, że cały czas monitoruje sytuację, a propozycje uzupełnień i modyfikacji tych programów są analizowane i konsultowane.
Krzysztof Sobczak
20.08.2020
Z najnowszej interpretacji wynika, że nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić jazdy prywatne. Konieczne są też procedury, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
VAT Rachunkowość Spółki

Prezes UOKiK: System informatyczny pomoże w walce z zatorami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Chcę zbudować silny merytorycznie zespół do walki z zatorami - wspierany przez system analityczny, korzystający z danych systemu podatkowego, bankowego i tych pochodzących od przedsiębiorców. Dzięki temu zdecydowanie poprawimy skalę aktywności urzędu w tym obszarze, co pozwoli skutecznie wyeliminować z rynku problem zatorów płatniczych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Jolanta Ojczyk
20.08.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca odbierający odpady nie musi mieć zezwolenia na ich zbieranie

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nie wiąże się z obowiązkiem zbierania tych odpadów, w tym obligatoryjnego zbierania tych odpadów na terenie bazy magazynowo-transportowej. Przedsiębiorca nie musi więc posiadać zezwolenia na zbieranie odpadów – objaśnia minister klimatu na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Kary za odpady porzucane na terenach publicznych, drogach, placach czy terenach zielonych mają wynieść nawet 5 tys. zł, a metody identyfikowania sprawców będą udoskonalone. Ministerstwo Klimatu wraz z samorządowcami wypracowało zmiany w prawie dla uelastycznienia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenia kosztów jego funkcjonowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko