Prawo.pl
Polski Urząd Ochrony Danych Osobowych postanowił sprawdzić, dlaczego litewski serwis handlowy Vinted wymaga od handlujących na nim osób przedstawiania kopii dowodów osobistych. Ponieważ platformę tę prowadzi spółka zarejestrowana na Litwie, UODO prosi o współpracę w tej sprawie litewski organ nadzorczy.
Krzysztof Sobczak
30.03.2021
Rynek i konsument RODO

Polisa na życie może ułatwić sukcesję w firmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ubezpieczenia
Ubezpieczenia na życie od dawna były stosowane do zabezpieczenia sukcesji w spółkach i w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w czasie pandemii takie wykorzystanie polis zyskuje na popularności. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie pozwala uniknąć sytuacji, w której spadkobiercy czy wspólnicy osoby zmarłej staną przed koniecznością spłaty nie swoich lub dodatkowych zobowiązań finansowych.
Regina Skibińska
30.03.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ubezpieczenia

Niepewne korzyści podatkowe fundacji rodzinnych

CIT Doradca podatkowy Finanse Podatek od spadków i darowizn
Nowe przepisy dotyczące fundacji rodzinnych wbrew zapowiedziom rządu mogą nie być tak korzystne, jak mogłyby oczekiwać zainteresowane środowiska. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy podatkowe. Może się okazać, że fundacje ze zwolnienia z podatku wcale tak łatwo skorzystają. Nie wiadomo też, w taki sposób będą kalkulować koszty podatkowe. Projekt przepisów wymaga pilnej poprawy.
Krzysztof Koślicki
30.03.2021
CIT Doradca podatkowy Finanse Podatek od spadków i darowizn
Rząd zapowiada przyspieszenie w szczepieniach przeciwko Covid-19 i chce zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka o zakłady pracy. By pracodawcy zaczęli szczepić swoich pracowników, muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy. Obecnie bowiem taki zastrzyk można podać tylko w pełni wyposażonej placówce leczniczej.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
30.03.2021
BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Raport KPMG: System podatkowy na dwóję z małym plusem

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Kwestia stabilności przepisów podatkowych i wcześniejszego informowania o planowanych zmianach w prawie podatkowym cały czas pozostawiają wiele do życzenia. Najwięcej trudności sprawiają firmom ceny transferowe, a najkorzystniejszym rozwiązaniem antykryzysowym było zwolnienie ze składek ZUS. Takie wnioski wynikają z badania KPMG.
Krzysztof Koślicki
29.03.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Importer ciężarówek Iveco wspólnie z oficjalnymi dystrybutorami tych pojazdów mogli zawrzeć wieloletnią zmowę ograniczającą konkurencję - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe, a zarzuty otrzymało 11 firm i 11 menadżerów, którzy mogli być odpowiedzialni za niedozwolone działania.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
W stosunku do makulatury czy folii nie dochodzi do przeniesienia prawa rozporządzania tymi "towarami" jak właściciel, bowiem zleceniobiorca obowiązany jest wyłącznie do jej zabrania, co oznacza, że przekazanie makulatury nieodpłatnie nie podlega VAT, dlatego też nie należy wystawiać faktury.
Rafał Styczyński
29.03.2021
Środowisko VAT

Nie wszystkie nieruchomości przedsiębiorcy są związane z działalnością gospodarczą

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Dorobek orzeczniczy Trybunału Konstytucyjnego od wielu lat kształtuje zasady regulujące podatek od nieruchomości w nie mniejszym stopniu niż ustawodawca. Najnowszy wyrok TK wpisuje się w tę tradycję, dając wielu podatnikom szansę na istotne ograniczenie ponoszonych obciążeń podatkowych – pisze dr Adam Kałążny z Deloitte.
Adam Kałążny
29.03.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że da się uniknąć CIT przy przekształceniu spółki komandytowej w jawną. Wystarczy, że firma złoży informację o podatnikach posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku takiej spółki przed zmianą formy organizacyjnej. Doradcy podatkowi do takiego podejścia fiskusa mają jednak duże wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
29.03.2021
CIT Doradca podatkowy
Roszczenia banków o bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy jest bezprawne. Gdyby było inaczej, konsument poniósłby dodatkową szkodę, a bank nie odczuł negatywnych skutków stosowania nieuczciwych klauzul. Banki składają takie pozwy przeciwko frankowiczom wyłącznie po to, by uzyskać efekt odstraszający. Takie stanowisko przedstawiła Polska w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dowiedział się serwis Prawo.pl.
Jolanta Ojczyk
29.03.2021
Kredyty frankowe
Najlepszą strategią na nadchodzące lato będzie wyczekać jak najdłużej z decyzją o wakacjach. Nie ma złotej reguły, jak się zachować, a każde obostrzenie i zamknięcie to istotne ograniczenie dla ludzi pragnących podróży i wypoczynku. Wróci zapewne do łask formuła wyjazdów last minute, a najbliższe miesiące to będzie turystyka bliższego kontaktu, w mniej ryzykownych kierunkach
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2021
Rynek i konsument Koronawirus szczepienia
Przedsiębiorcy, którzy mimo ogłoszonych obostrzeń, chcą otworzyć swoje biznesy, muszą się liczyć z kontrolami. Ich utrudnianie lub udaremnianie może stanowić wykroczenie lub nawet przestępstwo, za co grożą kary. Dlatego zamykając drzwi przed inspektorem sanepidu, lepiej się dwa razy zastanowić. Jeśli jednak wyda decyzję nakładającą karę, warto wnieść odwołanie, bo podstawa kar jest wątpliwa.
Jolanta Ojczyk
27.03.2021
Prawo karne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Skoro od daty uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej do dnia przycięcia drzew minęło 8 miesięcy, to była szansa na administracyjne załatwienie sprawy - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach i kary w wysokości 19 tys. zł za zniszczenie drzew nie uchylił. Sąd dodał, że stan wyżej konieczności musi wynikać z obiektywnego stanu rzeczy, a nie subiektywnego przeświadczenia.
Marek Sondej
27.03.2021
Środowisko Budownictwo
W czwartek premier Mateusz Morawiecki skrytykował prywatną służbę zdrowia i pomysł PO skomercjalizowania ochrony zdrowia. Zaznaczył jednak, że nie jest to zapowiedź nacjonalizacji. Przedstawiciele niepublicznych placówek zapewniają, że wbrew słowom szefa rządu także walczą z pandemią. Niefortunną wypowiedź szefa rządu próbował łagodzić minister Adam Niedzielski, który spotkał się w piątek z prezes spółki Lux Med.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
26.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Po naszej publikacji i apelu księgowych minister finansów podpisał w piątek rozporządzenie, które wydłuży termin sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Więcej czasu dostały jednostki sektora prywatnego, publicznego, a także organizacje non-profit.
Krzysztof Koślicki
26.03.2021
Rachunkowość Spółki
Do Polskiego Funduszu Rozwoju wpłynęło 54 200 wniosków o subwencję z tarczy finansowej 2.0. Aż 7,7 tysiąca firm dostało jednak decyzje odmowne. Często przyczyną odmowy są rozbieżności z danymi w ZUS, CEIDG i Krajowego Rejestru Sądowego. Na szczęście rząd wydłuża termin na złożenie odwołania. Można to zrobić do 15 kwietnia. Warto, bo wiele protestów PFR uznaje. Wówczas nowy wniosek o wsparcie można złożyć do 21 czerwca.
Jolanta Ojczyk
26.03.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Minister finansów podpisał rozporządzenie, które daje więcej czasu na rozliczenie CIT i wpłatę podatku za 2020 rok. Podatnicy podatku od osób prawnych, zamiast do końca marca, będą mogli rozliczyć się do końca czerwca. Zmiana ma dotyczyć podmiotów, których rok podatkowy zakończył się między 1 grudnia 2020 roku a 28 lutego br.
Krzysztof Koślicki
26.03.2021
CIT Spółki

Ofiary zatorów mogą uniknąć kary, ale prawo niedoskonałe

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W lutym Prezes UOKiK wydał pierwsze decyzje w sprawach zatorów płatniczych. W dwóch przypadkach przedsiębiorcy opóźniający się z realizacją swoich zobowiązań uniknęli kar, gdyż spełnili warunki nakazujące odstąpienie od wymierzenia kary wobec ofiar zatorów. Pomimo słusznej idei tego rozwiązania, regulacja w tym zakresie jest niedoskonała i potrzebne jest jej uzupełnienie - pisze Adrian Bielecki,
Adrian Bielecki
26.03.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd szykuje istotne ograniczenie amortyzacji samochodów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rząd pracuje nad zmianami w przepisach o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Problem jednak w tym, że zmienią one także zasady amortyzowania samochodów. Od 2026 roku limity odpisów mają być znacząco ograniczone. Przeciwne zmianom jest… Ministerstwo Finansów, które uważa, że prawo podatkowe powinno być stabilne. Podkreśla też, że nowe przepisy będą niekorzystne dla podatników.
Krzysztof Koślicki
26.03.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała w czwartek akcję kontroli przeprowadzonych w komisach samochodowych w 2020 roku. Dzięki nim do kasy państwa trafiło niemal 6,5 milionów złotych zaległych podatków. Przeprowadzono łącznie 2313 kontroli podatkowych i sześć kontroli celno-skarbowych. MF zapowiada kolejne takie kontrole.
Krzysztof Koślicki
25.03.2021
VAT Akcyza
29 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma się wypowiedzieć w kolejnej polskiej sprawie. Chodzi o pięć pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wyrok będzie miał wpływ na kwestie przedawnienia i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy, o czym wkrótce będzie decydował także Sąd Najwyższy.
Jolanta Ojczyk
25.03.2021
Kredyty frankowe
Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.
Aldona Leszczyńska-Mikulska
25.03.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Spółka PolishAgri, skupująca oraz sprzedająca zboża i rzepak, może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd postawił firmie zarzuty, ale też poinformował, że przyjrzy się również praktykom innych spółek skupujących zboże oraz rzepak.
Krzysztof Sobczak
25.03.2021
Ochrona konkurencji
Wypowiedzi szefa kliniki o rzekomym braku kompetencji i umiejętnościach zawodowych powódki zawierały krzywdzące i nieuprawnione sformułowania pod adresem stomatologa. Pozwany dał w ten sposób upust swoim negatywnym emocjom, a jego celem było w szczególności dokuczenie lekarce za co musi przeprosić i zapłacić 2 tys. zł zadośćuczynienia - orzekł Sąd Okręgowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Prawo cywilne
Kwestia opodatkowania u źródła usług ubezpieczeniowych stała się kością niezgody między podatnikami i organami skarbowymi. Urzędnicy twierdzą, że ubezpieczenia są podobne do gwarancji i poręczeń, i domagają się, by nabywcy polis zapłacili w Polsce dodatkowy podatek. Takie podejście podważają jednak sądy administracyjne. Potrzebna jest pilna reakcja ministra finansów.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
25.03.2021
CIT Rachunkowość
Światowi projektanci czerpią z dziedzictwa kulturowego i zarabiają na tym, podczas gdy autorzy pierwotnych wzorów nie mają z tego nic. Jednak zmiany w tej dziedzinie mogą zachodzić nie tylko poprzez wprowadzanie odpowiednich przepisów. Lepszą metodą jest wyjaśnianie, tłumaczenie, szeroko pojęta edukacja, a także promowanie dobrych praktyk - uważa prof. Katarzyna Grzybczyk
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Sądy zostaną zalane pozwami frankowymi, ale ich rozstrzyganie będzie prostsze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sędziowie boją się, że po przewidywanym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w sprawach kredytów frankowych zostaną zalani pozwami kredytobiorców. Broniący ich prawnicy są przekonani, że tak będzie. Dodają jednak, że dzięki uchwale rozpatrywanie takich spraw będzie i prostsze, i szybsze. I to od organizacji pracy sędziów zależy, czy poradzą sobie z napływem spraw.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Już w czerwcu 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma zostać uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL. Zastąpi on obecny viaTOLL. Nowy system służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych.
Krzysztof Koślicki
24.03.2021
Ordynacja Finanse
W obrocie gospodarczym zdecydowanie najczęściej stosowanym dokumentem księgowym jest faktura. Dokumentuje ona dokonaną przez podatnika podatku VAT sprzedaż. Oczywiście nie wszystkie transakcje, które są dokonywane pomiędzy podmiotami, muszą być dokumentowane fakturą.
Krzysztof Kaźmierski
24.03.2021
VAT Rachunkowość

Kara za narzucanie minimalnych cen sprzętu sportowego

Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Firma zapłaci pół miliona złotych kary za to, że przez prawie 8 lat ustalała minimalne ceny, po których sklepy internetowe mogły sprzedawać jej sprzęt sportowy, np. rolki czy hulajnogi. Prezes UOKiK uznał ją za organizatora antykonkurencyjnego porozumienia, ale kara jest mniejsza niż mogłaby być, ponieważ spółka skorzystała z programu łagodzenia kar leniency.
Krzysztof Sobczak
24.03.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji