- W przypadku obecnej fali, niestety, jest koniczność kontynuacji naszych obostrzeń, a to z kolei oznacza, że dla kilku kilkudziesięciu branż znaczący ubytek przychodów i niemożność lub znaczne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek, podczas konferencji o zmianach w Narodowym Programie Szczepień.

Pomoc tylko dla określonych branż

Premier stwierdził, że rząd zidentyfikował branże po kodach PKD  - wyszło ich ok. 54 - i to dla nich na kwiecień będzie zaprezentowana tarcza dla mikrofim, która obejmie ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienie ze składek ZUS oraz jednorazowe, bezzwrotne dotacje. - Będzie także kontynuacja tarczy dla firm średnich i dużych - zapowiedział Morawiecki. Tyle, że nie zdradził szczegółów. Zatem nie wiadomo, za które miesiące będzie zwolnienie z ZUS, czy będą na kolejne miesiące dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Nie powiedział też, czy firmy, które już dostały mikropożyczkę z tarczy branżowej będą mogły się o nią ponownie starać.

Jakie wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju

Z kolei Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, zapowiedział, że firmy, które skorzystały z Tarczy 1.0 zyskają  pełne umorzenie subwencji, jeśli działają w 54 kodach PKD uprawniających do Tarczy 2.0. Chodzi o branże najbardziej dotknięte obostrzeniami. Pomoc wyniesie 7 mld zł dla ok. 50 tys. firm. Wnioski o umorzenie mają być składane automatycznie przez bankowość elektroniczną.