Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, przedłożone przez ministra rozwoju, pracy i technologii. Za jego sprawą ma być wydłużona pomoc, o jaką mogą się ubiegać przedsiębiorcy z tzw. tarczy branżowej 6.0. Rozporządzenie nie jest jeszcze opublikowane, ale z informacji Centrum Informacyjnego Rządu oraz resortu rozwoju wynika, że chodzi o cztery formy wsparcia przedsiębiorców. Z tym, że przewidziane w rozporządzeniu wsparcie za grudzień nie obejmie działalności gospodarczych polegających na handlu, ponieważ w tamtym miesiącu handel nie był zamrożony. Takie firmy skorzystają jedynie ze wsparcia za miesiąc styczeń. Choć pomoc zostanie rozszerzona o sześć kodów PKD. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lutego 2021 r. 

Czytaj w LEX: Tarcza 6.0 - pomoc dla niektórych branż >

 

Dodatkowe kody PKD

Wsparcie ma być skierowane do firm prowadzących działalność oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności. Pomoc będzie rozszerzona o 6 kodów PKD:

  • 55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania
  • 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
  • 55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
  • 79.11.A działalność agentów turystycznych,
  • 79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
  • 52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy. Wsparcie zostanie skierowane m.in. do hoteli, restauracji oraz obiektów kulturalnych

To oznacza, że pomoc obejmie m.in. właścicieli apartamentów i pensjonatów - o ich problemach pisaliśmy tutaj >>, agentów turystycznych i organizatorów turystyki, którzy nie załapali się na tarczę turystyczną, a także stewardessy, które często prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. 

Dofinansowanie do wynagrodzeń

Wypłata świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników będzie przysługiwał, gdy przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy – w wyniku COVID-19 – o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dofinansowanie będzie udzielane na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy i będzie przysługiwało przez łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych, przypadających od miesiąca złożenia wniosku. Wnioski o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy mogą być składane do 31 marca 2021 r.

Na kolejną odsłonę Tarczy chcemy przeznaczyć około 40 miliardów złotych jako dodatkową pulę do ponad 150 miliardów złotych, którą już otrzymali polscy przedsiębiorcy - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.


Wypłata ponownego świadczenia postojowego

Świadczenie będzie udzielane w przy spadku przychodu z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego. 

Mikropożyczka w wysokości do 5 tys. zł

W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić jednorazowej dotacji ze środków Funduszu Prac w wysokości do 5 tys. zł. Tzw. mikropożyczki mogą otrzymać mikro i mali przedsiębiorcy, których przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku – w wyniku COVID-19 – o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dotacje będą finansowane ze środków Funduszu Pracy zasilonego środkami Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Z informacji resortu rozwoju wynika, że do 18 stycznia prawie 80 tys. firm złożyło wnioski o mikropożyczki.

Zwolnienie ze składek ZUS

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych będzie dotyczyło okresu od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r. albo za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za te okresy.
Warunkiem będzie zgłoszenie przedsiębiorcy, jako płatnika składek przed 1 listopada 2020 r., a przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.