W środę Sejm ma głosować nad poprawkami Senatu do tzw. tarczy branżowej. Jest ich 451.  Część z nic wydłuża listę kodów PKD objętych z wsparciem o 14. Wśród dodanych kodów są: działalność agencji reklamowych (kod 73.11.Z), katering (kod 53.11.Z), a także świadczenie usług hotelarskich przez właścicieli małych pensjonatów, apartamentów, czy pokoi na wynajem (kod 55.20 Z). Tyle, że ze sprawozdania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny wynika, że większość poprawek zostanie odrzucona.

Czytaj również: Tarcza branżowa znowu w Sejmie, a lista kodów PKD w rękach posłów >>

Na wsparcie mogą tylko liczyć dodatkowo: piloci i przewodnicy turystyczni, przewozy autokarowe, katering, pralnie, sprzedaż detaliczną butów. Świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS i mikropożyczki nie obejmie przedsiębiorców udostępniających miejsca noclegowe w miejscach innych niż hotele, czy obiekty z gwiazdkami. Dlatego cztery organizacje: Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Campingu i Caravaningu oraz Polska Federacja Turystyki Wiejskiej zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina, a także Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszu Rozwoju o objęcie ich wsparciem.

 

Zamknięciu od 7 listopada

Od 7 listopada 2020 r. w Polsce obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług hotelarskich. Są one dostępne jedynie dla:

  • korzystających z nich  w ramach podróży służbowej,
  • będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego,
  • będących osobami wykonującymi zawód medyczny
  • będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Te wyjątki co prawda pozwalają na działalność w ograniczonym zakresie, o czym pisaliśmy na Prawo.pl, ale nie powodują, że działalność przynosi przychód.

Nie tylko hotele oferują noclegi

Tymczasem podmioty świadczące usługi zakwaterowania w oparciu o PKD 55.20.Z (inne obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania), PKD 55.30 (pola kempingowe i pola namiotowe), PKD 68.20 (wynajem i zarządzanie nieruchomościami udostępnianym na usługi zakwaterowania) oraz rolników prowadzących działalność hotelarską nie objęły żadne działania osłonowe wprowadzone jesienią.  Są one dedykowana tylko dla  prowadzący działalność w oparciu o kod 55.10.Z, czyli tylko hotele i podobne miejsca zakwaterowania.  - Nie rozumiem, dlaczego hotele, pralnie mogą liczyć na wsparcie, a my nie - mówi Grzegorz Żurawski z Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego.

Wsparcie tylko z tarczy finansowej 

- Zarówno rozwiązania w „Tarczy dla Turystyki” jak i w „Tarczy Branżowej”, nie objęły naszego sektora – czytamy w apelu organizacji. Jak nieoficjalnie ustaliło Prawo.pl w rządzie ustalono jednak, że dla branży noclegowej to właśnie PFR i jego tarcza finansowa 2.0 będzie podstawowym źródłem finansowania. Na jej liście kodów jest zarówno PKD 55.20.Z. jak i 55.10.Z. Organizacje podpisane pod apelem  twierdzą jednak, że ze względu na specyfikę tej gałęzi usług hotelarskich mechanizmy Tarczy PFR 2.0 nie są w stanie wspomóc  przedsiębiorstw. Warunkiem uzyskania wsparcia z tarczy finansowej PFR jest bowiem zatrudnianie co najmniej jednej osoby, co w tej branży jest rzadkością.  – Z nami nikt z z przedstawicieli rządu nie rozmawiał z nami przy opracowywaniu rozwiązań pomocowych, pomimo wielokrotnie kierowanych o to próśb, choć jesteśmy branżą bezpośrednio dotkniętą skutkami ekonomicznymi pandemii. Odczuwamy jej skutki przez brak turystów zagranicznych, spadek liczby podróży krajowych spowodowany odwołaniem imprez masowych i zamknięciem gastronomii, ale przede wszystkim przez zakaz prowadzenia działalności – czytamy w apelu. Posłowie w środę mogą jeszcze poprzeć poprawki Senatu i objąć wsparciem wszystkich przedsiębiorców prowadzących usługi hotelarskie.